Podatnicy, przeprowadzający w swojej działalności transakcje z kontrahentami unijnymi, muszą dopełnić pewnych formalności. Pierwszą z nich jest zarejestrowanie się w urzędzie jako czynny podatnik VAT UE (nawet w przypadku przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT). Drugą - składanie informacji VAT UE. Tutaj pojawiają się jednakże pewne wątpliwości - kiedy składać informację VAT UE?
Charakter VAT UE
Informacja VAT UE ma charakter podsumowujący. Oznacza to, że w rozumieniu przepisów nie stanowi ona deklaracji podatkowej, ale jest dokumentem sprawozdawczym, w którym podatnik wykazuje przeprowadzone w danym okresie transakcje:
- wewnątrzwspólnotowego nabycie towarów,
- wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,
- wewnątrzwspólnotowej sprzedaży usług,
- przemieszczenia towarów w procedurze magazynu typu call-off stock na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.
Ze złożonej informacji podsumowującej nie będzie jednak wynikał żaden podatek do zapłaty.
W celu rejestracji do VAT-UE należy złożyć formularz VAT-R. Dotyczy to zarówno podatników VAT zwolnionych i opodatkowanych VAT. Aby dokonać rejestracji należy wypełnić cześć C.3 formularza:
- poz. 65 - zaznaczają podatnicy VAT czynni,
- poz. 66 lub poz. 67 - zaznaczają podatnicy zwolnieni z VAT w zależności od tego jakiego rodzaj transakcji zamierzają dokonywać,
- poz. 68 - należy wprowadzić przewidywaną datę dokonywania czynności zagranicznych w związku z którymi następuje rejestracja do VAT-UE.
Kiedy składać informację VAT UE w 2024 roku?
Przedsiębiorcy często zakładają, że do deklaracji VAT UE należy stosować takie zasady, jak podczas składania JPK_V7 czyli muszą być one składane za każdy okres rozliczeniowy, nawet jeżeli są zerowe. O ile w odniesieniu do deklaracji podatkowych rzeczywiście tak jest, to już informacja podsumowująca VAT UE rządzi się nieco innymi prawami.
Na informacji VAT-UE wykazuje się wybrane transakcje wewnątrzwspólnotowe. Zatem kiedy składać informację VAT UE w 2024 roku? Informację VAT UE podatnik jest zobowiązany złożyć do urzędu tylko wtedy, kiedy w trakcie okresu rozliczeniowego dokonał:
- wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT),
- wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT),
- wewnątrzwspólnotowej sprzedaży usług,
- przemieszczenia towarów w procedurze magazynu typu call-off stock.
W takim przypadku obowiązują go terminy - w 2024 roku informację VAT UE należy złożyć w urzędzie do 25 dnia miesiąca po miesiącu, w którym doszło do którejś z powyższych transakcji.
Złożenie VAT UE nie zwalnia z innych obowiązków w 2024 roku
Oczywiście złożenie informacji VAT UE nie zwalnia podatnika ze złożenia pliku JPK_7, w którym także wykazywany jest podatek z transakcji wewnątrzwspólnotowych. Plik JPK_V7 należy składać nawet w przypadku, gdy jest on zerowy.
Podatnik musi być świadomy, że urząd ma możliwość wyrejestrowania podatnika z VAT-UE jeśli ten za 3 kolejne miesiące lub kwartał w JPK_V7 nie wykazał sprzedaży lub nabycia towarów lub usług z kwotami podatku do odliczenia. Powyższe wynika z art. 97 ust. 15 ustawy o VAT. Taka sytuacja może mieć również miejsce jeżeli przez okres 3 kolejnych miesięcy przedsiębiorca nie składał informacji podsumowujących VAT-UE pomimo istnienia takiego obowiązku.
Jak wygenerować informację podsumowującą VAT UE?
W celu wygenerowania deklaracji VAT-UE w systemie wFirma.pl należy przejść do zakładki: START » PODATKI » PODATEK VAT » DODAJ DEKLARACJĘ » INFORMACJA VAT-UE.
W kolejnym oknie wystarczy wybrać miesiąc, za który ma zostać wygenerowania informacja podsumowująca VAT-UE. Dzięki temu zostanie automatycznie wygenerowany dokument, który zawierać będzie wymagane transakcje.