Kiedy składać informację VAT UE?
Podatnicy, przeprowadzający w swojej działalności transakcje z kontrahentami unijnymi, muszą dopełnić pewnych formalności. Pierwszą z nich jest zarejestrowanie się w urzędzie jako czynny podatnik VAT UE (nawet w przypadku przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT). Drugą - składanie informacji VAT UE. Tutaj pojawiają się jednakże pewne wątpliwości - kiedy składać informację VAT UE?
Charakter VAT UE
Informacja VAT UE ma charakter podsumowujący. Oznacza to, że w rozumieniu przepisów nie stanowi ona deklaracji podatkowej, ale jest dokumentem sprawozdawczym, w którym podatnik wykazuje przeprowadzone w danym okresie transakcje: wewnątrzwspólnotowe nabycie lub wewnątrzwspólnotową dostawę towarów albo też wewnątrzwspólnotową sprzedaż usług. Nie będzie z niej wynikał żaden podatek do zapłaty.
VAT UE to nie to samo co VAT 7
Przedsiębiorcy często zakładają, że do deklaracji VAT UE należy stosować takie zasady, jak podczas składania deklaracji VAT-7 bądź VAT-7K - muszą być one składane za każdy okres rozliczeniowy, nawet jeżeli są zerowe. O ile w odniesieniu do deklaracji podatkowych rzeczywiście tak jest, to już informacja podsumowująca VAT UE rządzi się nieco innymi prawami.
Kiedy składać informację VAT UE
Na deklaracji VAT-UE wykazuje się wybrane transakcje wewnątrzwspólnotowe. Zatem kiedy składać informację VAT UE? Informację VAT UE podatnik jest zobowiązany złożyć do urzędu tylko wtedy, kiedy w trakcie okresu rozliczeniowego dokonał:
- wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT),
- wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT),
- wewnątrzwspólnotowej sprzedaży usług.
W takim przypadku obowiązują go terminy - deklaracje składane w tradycyjnej papierowej formie należy w urzędzie złożyć do 25 dnia miesiąca po miesiącu, w którym doszło do którejś z powyższych transakcji.Od stycznia 2017 roku deklaracje VAT-UE mogą być składane wyłącznie w wersji elektronicznej i wyłącznie za okresy miesięczne! Nie ma zatem możliwości wyboru kwartalnych VAT-UE.
Złożenie VAT UE nie zwalnia z innych obowiązków
Oczywiście złożenie deklaracji VAT UE nie zwalnia podatnika ze złożenia klasycznej VAT-7 czy VAT-7K, w których także wykazywany jest podatek z transakcji wewnątrzwspólnotowych. Te dokumenty należy składać nawet w przypadku, gdy są zerowe.
Podatnik musi być świadomy, że urząd ma możliwość wyrejestrowania podatnika z VAT-UE jeśli ten za 3 kolejne miesiące lub kwartał w deklaracjach VAT-7/VAT-7K nie wykazał sprzedaży lub nabycia towarów lub usług z kwotami podatku do odliczenia. Taka sytuacja może mieć również miejsce jeżeli przez okres 3 kolejnych miesięcy przedsiębiorca nie składał informacji podsumowujących VAT-UE pomimo istnienia takiego obowiązku.
Sprzedaż wysyłkowa za granicę a obowiązek wystawienia faktury
Zakup towarów z UE przez nievatowca - obowiązki formalne
- Obowiązkowy split payment - jak działa i kogo obowiązuje?
- Biała lista podatników od września 2019 roku – jak weryfikować kontrahentów?
- Brak konsekwencji za opóźnienie w wysyłce JPK_VAT za lipiec 2019 r.
- Korekta JPK, czyli kiedy i jak skorygować Jednolity Plik Kontrolny?
- JPK_VDEK, czyli comiesięczny obowiązek składania pliku JPK zamiast deklaracji VAT