0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Najem samochodu a kilometrówka - jak to poprawnie rozliczyć?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Wynajmujesz samochód osobowy dla firmy? Dowiedz się, jak prawidłowo rozliczyć najem samochodu - w ramach kilometrówki czy bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów.

Ewidencja przebiegu pojazdu w 2017 roku

Wydatki na eksploatację samochodów osobowych niebędących środkami trwałymi w firmie ograniczone są przez tzw. kilometrówkę, czyli ewidencję przebiegu pojazdu. Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki związane z użytkowaniem pojazdu. Jednak tylko do wysokości wartości wynikającej z przemnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu w celach prowadzonej działalności przez stawkę za jeden kilometr przebiegu. W 2017 roku stawka za 1 kilometr dla samochodu osobowego wyniesie dla samochodu osobowego:

             a) o pojemności skokowej silnika do 900 cm3 - 0,5214 zł,

             b) o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3 - 0,8358 zł.

W ramach kilometrówki rozlicza się wydatki związane z bieżącą eksploatacją pojazdu, jak np. paliwo, drobne naprawy czy zakup płynów. Ewidencję przebiegu pojazdu można prowadzić samodzielnie, jednak warto skorzystać z internetowych programów do rozliczania kilometrówki.

Przez ostanie dwa lata trwał spór o to, czy wydatki dotyczące czynszu za najem samochodu osobowego powinno się rozliczać w ramach limitu kilometrówki. Obecnie kwestia ta nie budzi już najmniejszych wątpliwości.

Najem samochodu - jak rozliczyć czynsz?

Firmy, które wynajmują samochody osobowe i użytkują je w działalności gospodarczej, mogą wrzucić w koszty fakturę za najem w całości, niezależnie od kilometrówki. Takie stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach z sierpnia 2013 roku. Następnie, stanowisko to podtrzymał Minister Finansów. Pod koniec 2013 roku wydał on interpretację ogólną, w której przedstawił korzystne dla podatników stanowisko, mówiące o rozliczaniu czynszu za wynajem samochodu osobowego bezpośrednio w kosztach podatkowych. Koszt wynajmu powinien być rozliczany w całości, z pominięciem limitu wynikającego z kilometrówki.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów