0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Czy długoterminowy najem samochodu jest opłacalny?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Co wybrać, długoterminowy najem samochodu czy leasing? Co się bardziej opłaca? Jakie są zasady długoterminowego najmu pojazdu? Sprawdź, odpowiedź znajdziesz w artykule!

Na czym polega leasing samochodu?

Leasing to najpopularniejsza forma zakupu pojazdów przez polskie firmy. Metoda ta polega na dzierżawie auta bez ponoszenia bardzo wysokich kosztów. Jednakże auto z leasingu ma też swoje wady. Po wygaśnięciu okresu leasingowania pojazdu koszty ponoszone w związku z jego użytkowaniem znacznie rosną, dlatego najlepszym rozwiązaniem byłaby jego sprzedaż. Jednakże rynek samochodów używanych jest bardzo dynamiczny i nieprzewidywalny, przez co nie zawsze istnieje możliwość szybkiej sprzedaży auta po zakończeniu leasingu.

Długoterminowy najem samochodu - zasady

W wynajmie długoterminowym, po upłynięciu terminu umowy wynajmu, samochód wraca do osoby lub firmy finansującej. Istnieje możliwość wykupu samochodu, ale jest to nieopłacalne, gdyż cena wykupu jest bardzo wysoka. Jest to spowodowane tym, że podczas okresu trwania wynajmu, przedsiębiorca płaci tylko za zużycie pojazdu, a nie spłaca jego pełnej rynkowej wartości.

Jak działa długoterminowy najem samochodu?

W umowie najmu określa się szacowany przebieg, jaki auto wykona podczas okresu, na jaki zawarte zostanie porozumienie. Pozwala to przedsiębiorcy z góry określić koszty związane z eksploatacją samochodu, takie jak zakup opon, wymiany zużytych części czy też przeglądy okresowe. W cenę wynajmu wliczone są również koszty ubezpieczenia, assistance oraz auto zastępcze, które zapewni ciągłość użytkowania samochodu służbowego, a w niektórych przypadkach nawet koszty paliwa.

Co więcej, firmy zajmujące się długoterminowym wynajmem samochodów oferują możliwość rozłożenia płatności na stałe, miesięczne raty. Dzięki temu, przedsiębiorca może z wyprzedzeniem zaplanować swój budżet, wiedząc, że co miesiąc zapłaci zawsze tę samą kwotę za użytkowanie pojazdu. Dzięki mniejszej liczbie faktur, również księgowość jest znacznie prostsza.

Dodatkowo przedsiębiorca nie musi martwić się o sprawy związane z administracją pojazdu, gdyż one również leżą po stronie firmy finansującej. Odpowiada ona za pełne przygotowanie auta do wydania, często zajmuje się również umawianiem przeglądów, a nawet załatwia sprawy związane z mandatami. To wszystko powoduje, że długoterminowy najem samochodu jest coraz częściej wybieraną opcją przez przedsiębiorców.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów