0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zakup wyposażenia do pojazdu rozliczanego kilometrówką

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Kupiłem matę do bagażnika i dywaniki do prywatnego samochodu osobowego rozlicznego według kilometrówki. Czy zakup wyposażenia do pojazdu mogę księgować jako koszt uzyskania przychodu?

Łukasz, Krosno

 

Kosztem uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu uzyskania przychodu, zachowania lub zabezpieczenia jego źródła. Wyjątek stanowią koszty wymienione w art. 23 ustawy o PIT, które obligatoryjnie nie mogą stanowić kosztu firmowego.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która wykorzystuje do celów służbowych prywatny samochód osobowy i chce wydatki związanie z jego eksploatacją zaliczyć do kosztów firmowych, musi prowadzić kilometrówkę dla celów podatku dochodowego.

Jeżeli zakup elementów wyposażenia pojazdu związany jest z działalnością gospodarczą podatnika oraz przyczynia się do powstania przychodu lub zabezpiecza jego źródło - to taki wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu. W przypadku pojazdu, dla którego prowadzona jest kilometrówka PIT, wszystkie wydatki z nim związane zostaną rozliczone do limitu kilometrówki.

Uwaga!

Limit kilometrówki to suma przejechanych km x stawka za 1 kilometr.

Na limit kilometrówki składają się trasy przejechane wyłącznie na cele związane z prowadzoną działalnością.

W 2018 roku stawki kilometrówki wynoszą:

  • dla samochodów osobowych:

- 0,5214 zł, gdy pojemność skokowa silnika wynosi do 900 cm³;

- 0,8358 zł, gdy pojemność skokowa silnika wynosi ponad 900 cm³;

  • dla motocykli - 0,2302 zł;

  • dla motorowerów - 0,1382 zł.

Wydatki poniesione na pojazd, do którego prowadzona jest kilometrówkaPIT, ujmuje się w kol. 13 KPiR - Pozostałe wydatki.

Koszt zostanie wykazany na ostatni dzień miesiąca, w oparciu o zestawienie poniesionych wydatków wynikających z faktur oraz z prowadzonej kilometrówki. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym porównuje się kwotę poniesionych wydatków z ustalonym limitem kilometrówki. Co do zasady, w koszty firmy wprowadza się mniejszą kwotę.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów