0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Nowa matryca stawek podatku VAT - zmiana terminu wprowadzenia!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Dnia 23.03.2020 roku wychodząc na przeciw podatnikom Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o przesunięciu terminu stosowania nowej matrycy stawek podatku VAT. Nowa matryca stawek podatku VAT obowiązuje już od 1 lipca 2020 roku, a nie tak było planowane od 1 kwietnia br.

Nowa matryca stawek podatku VAT - zmiana terminu wdrożenia

Nowa matryca stawek podatku VAT miała zostać wprowadzona w życie z dniem 1 kwietnia 2020 roku, natomiast w związku z panującym stanem epidemii w Polsce, Ministerstwo Finansów zdecydowało przesunąć termin stosowania nowej matrycy stawek podatku VAT na 1 lipca.

Jak wyjaśnia Minister Finansów Tadeusz Kościński: “Chcemy, by firmy nie musiały martwić się nowymi obowiązkami w tym trudnym dla nich czasie. Dlatego po decyzji o przesunięciu terminów związanych z nowym JKP VAT i Centralnym Rejestrem Beneficjentów Rzeczywistych, zdecydowaliśmy się też przełożyć w czasie stosowanie nowej matrycy VAT”

Ponadto, Wiceminister Finansów Jan Sarnowski przyznaje, że:„Zaktualizowanie danych księgowych oraz magazynowych związanych z weryfikacją nowych symboli klasyfikacyjnych i nowych stawek podatku VAT, czy też wprowadzenie odpowiednich zmian w zakresie ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących, mogą powodować dodatkowe trudności dla dużej liczby podatników”.

Przesunięcie terminu stosowania nowej matrycy stawek podatku VAT oznacza, że do 30 czerwca 2020 roku:

  • stosowano dotychczasowe przepisy ustawy o VAT oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy dotyczące stawek podatku,
  • stosowano dotychczasową Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług dla celów opodatkowania VAT czyli PKWiU 2005
  • wydane do 30 czerwca 2020 r. wiążące informacje stawkowe (WIS) będą zapewniały podatnikom ochronę dla czynności podlegających opodatkowaniu wykonywanych od 1 lipca 2020 r.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów