0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Pracodawca zweryfikuje szczepienia

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Wielu pracodawców czeka na możliwość sprawdzenia, czy pracownik się zaszczepił. Poprzez długi czas nie było zmian w prawie w tym zakresie. Pojawił się jednak projekt w sprawie uprawnienia pracodawców do sprawdzania, czy pracownicy są zaszczepieni przeciwko Covid–19, który został już podpisany w klubie parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości i niedługo zostanie złożony w sejmie. Na jakiej zasadzie pracodawca zweryfikuje szczepienia?

Na jakich zasadach pracodawca zweryfikuje szczepienia?

Zgodnie z projektowanymi przepisami pracodawcy będą mieli możliwość sprawdzenia, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID–19. Pracownik lub kandydat do pracy będzie z kolei mógł, ale nie będzie musiał, mu udzielić odpowiedzi, czyli okazać certyfikat.

Z powodu nieokazania certyfikatu pracownik nie może być zwolniony z pracy lub inaczej ukarany np. zmniejszeniem wynagrodzenia.

Przedsiębiorca będzie mógł poprosić o certyfikat zaszczepienia pracownika.
 Przedsiębiorca będzie mógł poprosić o certyfikat zaszczepienia pracownika i jeśli nie będzie pracownik zaszczepiony, to będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu tam, gdzie nie będzie miał styczności z klientami – w rozmowie z PAP poseł Czesław Hoc z PiS.

Dodatkowe zapisy w projekcie 

Natomiast jeśli przedsiębiorstwo wykaże certyfikat, że wszyscy jego pracownicy są zaszczepieni, uzyska specjalny przywilej i nie będą go dotyczyć żadne restrykcje. Zgodnie z dostępnymi informacjami projekt ten równorzędnie traktuje zaszczepienie, test i status ozdrowieńca. Czyli osoby niezaszczepione będą mogły potwierdzać swoje bezpieczeństwo epidemiczne testem.

Gdy wszyscy pracownicy są zaszczepieni, wówczas przedsiębiorstwo uzyska specjalny przywilej czyli nie będą go dotyczyć żadne restrykcje.

Projekt zawiera też przepis dotyczący placówek służby zdrowia. Zgodnie z nim szef każdego podmiotu leczniczego, np. hospicjum, będzie mógł wydać zarządzenie o obowiązku zaszczepienia swojego pracownika. W tym przypadku jak wyjaśnił Poseł Hoc jeśli pracownik nie zaszczepi się, będzie mogło się to wiązać z restrykcjami w postaci zwolnienia z pracy.

Kiedy zmiana?

Rzecznik rządu potwierdził, że projekt jest już w klubie parlamentarnym podpisany i lada dzień powinien być złożony na posiedzeniu Sejmu. Natomiast najbliższe posiedzenie Sejmu, na którym posłowie mogliby się tym projektem zająć, zaplanowane jest na 1–2 grudnia. Czyli jeszcze nie wiadomo od kiedy obowiązywałaby by zmiany.

Rzecznik rządu Piotr Müller – Nie chcieliśmy już przedłużać prac rządowych, w związku z tym został złożony jako projekt poselski. Liczę na to, że również opozycja wypowie się w tej sprawie.

Niestety wielu ekspertów uważa, że zaprojektowane w ten sposób przepisy wiele do dotychczasowego porządku prawnego nie wniosą. Przedsiębiorcy będą mieli tylko możliwość zapytania się pracownika o szczepienie jednak to nie oznacza że uzyskają oni odpowiedź.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów