Poradnik Przedsiębiorcy

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 31 stycznia!

Okres, na jaki przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy, był już ostatnio kilkakrotnie przedłużany. Jednak tym razem większość osób zakładała, że będzie on obowiązywał jedynie do 17 stycznia. Rząd ponownie zaskoczył rodziców i podał informacje o jego kolejnym przedłużeniu.

Uczniowie klas 1–3 od 18 stycznia wracają do szkół

Minister edukacji Przemysław Czarnek na konferencji, która odbyła się 14 stycznia, potwierdził, że powrót do szkół rusza w poniedziałek 18 stycznia. Jako pierwsi naukę stacjonarną mają rozpocząć uczniowie klas 1–3. Powrót do szkół ma odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym. Ministerstwo Edukacji i Nauki wspólnie z resortem zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla szkół. Zgodnie z tymi postanowieniami dodatkowy zasiłek opiekuńczy miał obowiązywać tylko do końca ferii, czyli do 17 stycznia. Po tej dacie uczniowie klas młodszych mieli wrócić do szkół i to one miały zapewnić im opiekę, a dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie byłby już potrzebny. Jednak jak podkreśliła szefowa MRiPS powrót do nauki w niektórych szkołach nie będzie możliwy, a rodzice będą musieli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

„Analizowaliśmy sytuację pod kątem powrotu najmłodszych dzieci do szkół, ale też biorąc pod uwagę testy nauczycieli na obecność COVID-19. Doszliśmy do wniosku, że w niektórych szkołach nadal może być potrzeba wykorzystania tego zasiłku, że rodzice będą chcieli skorzystać z tej możliwości. Dotyczy to również młodszych dzieci: przedszkolaków i maluchów uczęszczających do żłobków” – podkreśliła Marlena Maląg.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jednak zostanie przedłużony

W piątek 15 stycznia korzystną dla rodziców, ale także zaskakującą informację przekazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg:

„Ważna informacja dla rodziców. W związku z aktualną, wciąż trudną, sytuacją epidemiczną zdecydowaliśmy o wydłużeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego do końca miesiąca, czyli do 31 stycznia br. Zasiłek będzie przysługiwał na dotychczas obowiązujących zasadach, tutaj się nic nie zmienia, więc rodzice mogą być spokojni”.
[alert–info]Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 31 stycznia.[/alert–info]Zgodnie z przepisami ustawy dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje za okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego i inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy należy się również w przypadku ograniczonego otwarcia takich placówek.

Termin, do którego przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy, był już kilkakrotnie wydłużany, dlatego nie wiadomo, czy po 31 stycznia rząd ponownie nie zmieni okresu, w jakim rodzice będą mieli możliwość korzystania z tego świadczenia.