0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 31 stycznia!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Okres, na jaki przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy, był już ostatnio kilkakrotnie przedłużany. Jednak tym razem większość osób zakładała, że będzie on obowiązywał jedynie do 17 stycznia. Rząd ponownie zaskoczył rodziców i podał informacje o jego kolejnym przedłużeniu.

Uczniowie klas 1–3 od 18 stycznia wracają do szkół

Minister edukacji Przemysław Czarnek na konferencji, która odbyła się 14 stycznia, potwierdził, że powrót do szkół rusza w poniedziałek 18 stycznia. Jako pierwsi naukę stacjonarną mają rozpocząć uczniowie klas 1–3. Powrót do szkół ma odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym. Ministerstwo Edukacji i Nauki wspólnie z resortem zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla szkół. Zgodnie z tymi postanowieniami dodatkowy zasiłek opiekuńczy miał obowiązywać tylko do końca ferii, czyli do 17 stycznia. Po tej dacie uczniowie klas młodszych mieli wrócić do szkół i to one miały zapewnić im opiekę, a dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie byłby już potrzebny. Jednak jak podkreśliła szefowa MRiPS powrót do nauki w niektórych szkołach nie będzie możliwy, a rodzice będą musieli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

„Analizowaliśmy sytuację pod kątem powrotu najmłodszych dzieci do szkół, ale też biorąc pod uwagę testy nauczycieli na obecność COVID-19. Doszliśmy do wniosku, że w niektórych szkołach nadal może być potrzeba wykorzystania tego zasiłku, że rodzice będą chcieli skorzystać z tej możliwości. Dotyczy to również młodszych dzieci: przedszkolaków i maluchów uczęszczających do żłobków” – podkreśliła Marlena Maląg.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jednak zostanie przedłużony

W piątek 15 stycznia korzystną dla rodziców, ale także zaskakującą informację przekazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg:

„Ważna informacja dla rodziców. W związku z aktualną, wciąż trudną, sytuacją epidemiczną zdecydowaliśmy o wydłużeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego do końca miesiąca, czyli do 31 stycznia br. Zasiłek będzie przysługiwał na dotychczas obowiązujących zasadach, tutaj się nic nie zmienia, więc rodzice mogą być spokojni”.
[alert–info]Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 31 stycznia.[/alert–info]Zgodnie z przepisami ustawy dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje za okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego i inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy należy się również w przypadku ograniczonego otwarcia takich placówek.

Termin, do którego przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy, był już kilkakrotnie wydłużany, dlatego nie wiadomo, czy po 31 stycznia rząd ponownie nie zmieni okresu, w jakim rodzice będą mieli możliwość korzystania z tego świadczenia.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów