Rząd zdecydował o rozszerzeniu nauki zdalnej na klasy najmłodsze szkół podstawowych: I–III. Na razie ta forma nauki ma obowiązywać do 29 listopada. Razem z tą decyzją pojawia się pytanie, co mają zrobić rodzice tych dzieci? Czy w związku z objęciem nauką zdalną dzieci będą mogli otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Co mogą zrobić rodzice dzieci uczęszczających do przedszkoli?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 9 listopada
Na konferencji prasowej ogłoszono że klasy I-III przechodza na zdalne nauczanie czyli od 9 listopada nastąpi całkowite zamknięcie szkół. Premier Mateusz Morawiecki poinformował:
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – zasady
Dopiero czekamy na podstawę prawną i szczegółowe zasady dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Podczas konferencji premier zapowiedział, że zasiłek będzie przyznawany na takich samych zasadach jak wiosną. Przypomnijmy, że zasiłek opiekuńczy w związku z epidemią COVID-19 był wypłacany w okresie od 12 marca do 26 lipca 2020 r. Wówczas świadczenie przysługiwało rodzicom dzieci do lat 8 w przypadku zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków z powodu epidemii koronawirusa, a także w sytuacji, gdy dzieci nie mogły uczęszczać do placówek oświatowych ze względu na obostrzenia. Dodatkowo skorzystać z niego mogli rodzice dzieci:
- do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności;
- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
- do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Świadczenie przysługiwało także ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie na najmłodsze dzieci
Na konferencji premier poinformował jednocześnie, że opieka w przedszkolach i w placówkach przedszkolnych zostaje bez zmian, co może oznaczać, że rodzice najmłodszych dzieci nie będą mogli skorzystać z zasiłku.
W tej sytuacji te osoby będą mogły skorzystać z zasiłku opiekuńczego przyznanego zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. W razie nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, a także choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę, lub opiekuna dziennego – zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu rodzicowi dziecka do lat 8 przez łącznie 60 dni w roku (na wszystkie dzieci).
Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 przewiduje możliwość wydłużenia okresu pobierania dodatkowego zasiłku w drodze rozporządzenia Rady Ministrów. Dlatego, aby poznać więcej szczegółów dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który będzie obowiązywał w listopadzie, musimy poczekać na rozporządzenie.