0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Umorzenie postępowania egzekucyjnego - kiedy można się domagać?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Wszczęte postępowanie egzekucyjne nie zawsze musi zakończyć się skutecznym ściągnięciem egzekwowanej należności, ponieważ mogą zaistnieć okoliczności powodujące umorzenie postępowania egzekucyjnego. W poniższym artykule przedstawiamy, na jakie okoliczności można się powołać, aby doprowadzić do umorzenia.

Umorzenie postępowania egzekucyjnego - obligatoryjne przesłanki

Istotą umorzenia postępowania egzekucyjnego jest przerwanie postępowania, uchylenie dokonanych czynności egzekucyjnych oraz rozstrzyganie o dalszym nieprowadzeniu postępowania. Celem tej instytucji jest zakończenie postępowania egzekucyjnego, najczęściej z przyczyn natury formalnej, gdy w danej, konkretnej sytuacji zaistniałej w jego toku wykonanie obowiązku przez zobowiązanego jest niemożliwe lub niedopuszczalne. Umorzenie postępowania egzekucyjnego oznacza więc, że nie jest zrealizowany jego cel. 

Umorzenie postępowania egzekucyjnego jest konsekwencją ujawnienia trwałych przeszkód w zakresie dalszego prowadzenia egzekucji. Należy zatem odróżnić przypadki umorzenia postępowania egzekucyjnego oraz przypadki zawieszenia postępowania, gdy występują jedynie przejściowe przeszkody w prowadzeniu postępowania.

Co istotne, umorzenie postępowania nie może nastąpić z uwagi na żadną przyczynę, ale z uwagi na przesłanki określone w art. 59 par. 1 i par. 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Zgodnie z tym przepisem postępowanie egzekucyjne umarza się w całości albo w części w przypadku:

  1. niedopuszczalności egzekucji administracyjnej, w tym ze względu na zobowiązanego;
  2. niewykonalności obowiązku o charakterze niepieniężnym;
  3. niespełnienia w tytule wykonawczym wymogów określonych w art. 27;
  4. śmierci zobowiązanego, gdy obowiązek:
    • jest ściśle związany ze zobowiązanym,
    • nie jest ściśle związany ze zobowiązanym, a egzekucja jest prowadzona wyłącznie z prawa majątkowego, które wygasło wskutek śmierci zobowiązanego;
  5. gdy postępowanie egzekucyjne zawieszone na żądanie wierzyciela nie zostało podjęte przed upływem 12 miesięcy od dnia zgłoszenia tego żądania;
  6. gdy z wnioskiem o umorzenie postępowania egzekucyjnego wystąpi wierzyciel;
  7. gdy odrębne ustawy tak stanowią.

W przypadku powyższych okoliczności – jeżeli wystąpiły – należy obligatoryjnie dokonać umorzenia postępowania egzekucyjnego. Potwierdza to treść wyroku WSA we Wrocławiu z 13 grudnia 2023 roku (III SA/Wr 991/22). Katalog przyczyn umorzenia postępowania egzekucyjnego zawarty jest w art. 59 ustawy i ma charakter obligatoryjny. 

W sytuacji, gdy zaistnieje jakakolwiek z przedstawionych tam przesłanek, postępowanie egzekucyjne podlega umorzeniu bez względu na to, czy przesłanki te zostaną stwierdzone z urzędu, czy też wyjdą na jaw w wyniku zgłoszonych zarzutów. Organ egzekucyjny nie ma w tym zakresie żadnego wyboru. Postępowanie egzekucyjne nie może być kontynuowane.

Fakultatywna przesłanka umorzenia postępowania egzekucyjnego

Jednocześnie należy zauważyć, że zgodnie z art. 59 par. 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji postępowanie egzekucyjne może być umorzone, jeżeli dalsza egzekucja administracyjna będzie bezskuteczna z powodu braku majątku lub źródła dochodu zobowiązanego, z których jest możliwe wyegzekwowanie środków pieniężnych przewyższających koszty egzekucyjne.

Umorzenie ze względu na nieskuteczność egzekucji ma zatem charakter fakultatywny. Przepis art. 59 § 2 ww. ustawy ma charakter uznaniowy, co oznacza, że organ egzekucyjny przy zaistnieniu w danym stanie faktycznym przesłanki bezskuteczności egzekucji może umorzyć postępowanie egzekucyjne, ale może też odmówić jego umorzenia. W związku z tym organ, rozważając sposób rozstrzygnięcia, zobowiązany jest do szczególnego działania zmierzającego do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego, w jego ramach do wyczerpującego zebrania i rozpatrzenia całego materiału dowodowego oraz dokonania jego oceny w myśl zasady swobodnej oceny dowodów.

Przepis ten nie nakłada na organ egzekucyjny obowiązku sporządzenia jakiegoś szczegółowo określonego co do formy dokumentu (kalkulacji), z którego wynikałoby, że w postępowaniu egzekucyjnym nie będzie możliwe uzyskanie kwoty przewyższającej wydatki egzekucyjne. 

Zastosowanie art. 59 § 2 ww. ustawy wymaga stwierdzenia, że zobowiązany nie posiada środków przewyższających wydatki egzekucyjne oraz że stan ten ma charakter definitywny, czyli w świetle obiektywnych okoliczności nie ma podstaw do uznania, że w przyszłości środki takie zostaną przez zobowiązanego zgromadzone. Przy czym organ egzekucyjny, który dokonuje oceny istnienia przesłanki nieskuteczności egzekucji, nie może opierać się na hipotetycznym założeniu, że w przyszłości zobowiązany może zgromadzić środki przewyższające wydatki egzekucyjne lub dysponować innym majątkiem. Istnienie podstaw do umorzenia postępowania egzekucyjnego organ egzekucyjny ocenia bowiem na podstawie dokonanych ustaleń w zakresie sytuacji majątkowej zobowiązanego na dzień podjęcia rozstrzygnięcia w przedmiocie umorzenia postępowania egzekucyjnego. 

Trzeba też podkreślić, że zgodnie z wyrokiem NSA z 21 kwietnia 2023 roku (I GSK 454/19) użycie przez ustawodawcę w art. 59 § 2 ustawy zwrotu „może być umorzone” oznacza, że po stronie organu nie istnieje obowiązek umorzenia postępowania egzekucyjnego, ale tylko uprawnienie do jego umorzenia, którego warunkiem jest stwierdzenie, że w postępowaniu egzekucyjnym dotyczącym należności pieniężnej nie uzyska się kwoty przewyższającej wydatki egzekucyjne.

Zatem powoduje to, że wniosek dłużnika o umorzenie postępowania egzekucyjnego ze względu na nieskuteczność egzekucji nie jest wiążący dla organu. 

Na koniec warto też zaznaczyć, że nawet jeżeli dojdzie do umorzenia postępowania egzekucyjnego z uwagi na wystąpienie analizowanej przesłanki, to pomimo tego organ egzekucyjny zachowuje prawo do ponownego wszczęcia egzekucji. Jak bowiem wynika z treści art. 61 par. 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym, w administracji w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego z przyczyny określonej w art. 59 par 2 postępowanie egzekucyjne wszczyna się ponownie:

  1. na wniosek wierzyciela o ponowne wszczęcie egzekucji administracyjnej – jeżeli organ egzekucyjny nie jest jednocześnie wierzycielem;
  2. z urzędu, poprzez wydanie zawiadomienia o ponownym wszczęciu egzekucji administracyjnej, o którym mowa w § 4 – jeżeli organ egzekucyjny jest jednocześnie wierzycielem

– po ujawnieniu przez wierzyciela majątku lub źródła dochodu zobowiązanego, z których jest możliwe wyegzekwowanie środków pieniężnych przewyższających koszty egzekucyjne.

Fakultatywną przesłanką umorzenia postępowania egzekucyjnego jest nieskuteczność dalszych czynności egzekucyjnych. Jednak w tym zakresie organ egzekucyjny dysponuje uznaniem administracyjnym, co oznacza, że samodzielnie ocenia, czy w konkretnej sprawie zachodzi taka przesłanka. 

Kwestie formalne związane z umorzeniem postępowania egzekucyjnego

Jeżeli dojdzie do umorzenia postępowania egzekucyjnego (z uwagi na wystąpienie okoliczności obligatoryjnych lub fakultatywnych), to organ egzekucyjny wydaje postanowienie w sprawie jego umorzenia. Postanowienie o umorzeniu postępowania zawiera informację o uchyleniu czynności egzekucyjnych. Takie postanowienie pozostawia się w aktach sprawy, jeżeli zobowiązany ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terenie państwa członkowskiego lub państwa trzeciego i organ egzekucyjny nie zastosował środka egzekucyjnego.

Żądanie umorzenia postępowania egzekucyjnego może być wniesione przez zobowiązanego w dowolnym czasie w toku postępowania. Na postanowienie w sprawie umorzenia przysługuje zażalenie zobowiązanemu oraz wierzycielowi niebędącemu jednocześnie organem egzekucyjnym.

Przykładowo, jeżeli zobowiązany wystąpi z żądaniem umorzenia postępowania egzekucyjnego np. z uwagi na braki w tytule wykonawczym (wystawionym np. przez ZUS) i organ podatkowy (będący organem egzekucyjnym) wyda postanowienie o umorzeniu tego postępowania z uwagi na art. 59 par. 1 pkt 3 ustawy, to wierzyciel niebędący jednocześnie organem egzekucyjnym (czyli ZUS) może złożyć zażalenie na to postanowienie.

W zakresie umorzenia postępowania egzekucyjnego organ egzekucyjny wydaje postanowienie, który podlega zaskarżeniu w drodze zażalenia.

Podsumowując naszą dzisiejszą analizę, możemy wskazać, że przesłanki umorzenia postępowania egzekucyjnego można podzielić na obligatoryjne oraz jedną przesłankę fakultatywną. Przy czym zobowiązany dłużnik może domagać się skutecznego i wiążącego umorzenia postępowania jedynie w przypadku wystąpienia przesłanek obligatoryjnych określonych w art. 59 par. 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów