Rozwój pandemii COVID-19 znacząco wpłynął na stan gospodarki. Lockdown i inne ograniczenia działalności gospodarczej nakierowane na zabezpieczenie społeczeństwa przed zakażeniem pozbawiły wielu przedsiębiorców płynności finansowej. Zmagają się oni również z utrudnionym dostępem do urzędów i sądów, które nadal nie funkcjonują w pełnym zakresie. Odpowiedzią na tę nadzwyczajną sytuację ma być procedura uproszczonej restrukturyzacji, która ma zapewnić przedsiębiorcom uzdrowienie działalności i uniknięcie upadłości w sposób szybki i bez zbędnych formalności. Na czym polega uproszczona restrukturyzacja i jakie kroki trzeba podjąć, by z niej skorzystać? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule!
Uproszczona restrukturyzacja - Kto może skorzystać?
Możliwość skorzystania z procedury uproszczonej restrukturyzacji mają następujące podmioty:
-
przedsiębiorcy;
-
spółki kapitałowe nieprowadzące działalności gospodarczej;
-
wspólnicy osobowej spółki handlowej ponoszący odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem;
-
wspólnicy spółki partnerskiej.
Warunkiem skorzystania z omawianej procedury jest jednak zawarcie przez uprawniony podmiot z doradcą restrukturyzacyjnym umowy o sprawowanie nadzoru nad przebiegiem postępowania.
Jakie są przesłanki skorzystania z uproszczonej restrukturyzacji?
Procedura uproszczonej restrukturyzacji może mieć zastosowanie, jeżeli przedsiębiorca (inny podmiot uprawniony) stał się niewypłacalny lub grozi mu niewypłacalność.
Dłużnik jest niewypłacalny, jeśli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Domniemywa się, że dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeżeli opóźnienie w wykonaniu takich zobowiązań przekracza trzy miesiące.
Dłużnik będący osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, jest niewypłacalny także wtedy, gdy jego zobowiązania pieniężne przekraczają wartość jego majątku, a stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający dwadzieścia cztery miesiące.
Z kolei przez dłużnika zagrożonego niewypłacalnością należy rozumieć dłużnika, którego sytuacja ekonomiczna wskazuje, że w niedługim czasie może stać się niewypłacalny.
Wszczęcie uproszczonej restrukturyzacji – jak to działa?
Dłużnik do 30 czerwca 2021 r. może obwieścić w Monitorze Sądowym i Gospodarczym o otwarciu postępowania o zatwierdzenie układu w trybie uproszczonym. Obwieszczenia uprawniony może dokonać tylko jednokrotnie.
Obwieszczenie może być dokonane po przygotowaniu przez dłużnika propozycji układowych oraz spisu wierzytelności i przekazaniu ich nadzorcy układu.
Przebieg uproszczonej restrukturyzacji – co się wydarzy?
Dzień dokonania obwieszczenia jest dniem otwarcia postępowania o zatwierdzenie układu.
Dzień układowy nie może przypadać wcześniej niż 7 dni przed złożeniem wniosku o dokonanie obwieszczenia i nie później niż 7 dni po dniu jego złożenia.
Z dniem dokonania obwieszczenia do dnia umorzenia lub zakończenia postępowania o zatwierdzenie układu, w zakresie wierzytelności objętych układem:
-
postępowania egzekucyjne wszczęte przed dniem otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego ulegają zawieszeniu z mocy prawa;
-
wszczęcie postępowania egzekucyjnego oraz wykonanie postanowienia o zabezpieczeniu roszczenia lub zarządzenia zabezpieczenia, jest niedopuszczalne.
Wierzyciele i kontrahenci dłużnika zostają także ograniczeni, jeżeli chodzi o możliwość dokonywania potrąceń, wypowiadania umów najmu lub dzierżawy lokalu, umów kredytu, leasingu ubezpieczeń majątkowych, gwarancji oraz poręczeń.
Na dalszym etapie nadzorca układu może wyznaczyć termin zgromadzenia wierzycieli w celu głosowania nad układem. Jeżeli istnieją możliwości techniczne, głosowanie na zgromadzeniu wierzycieli może zostać przeprowadzone z wykorzystaniem elektronicznych środków komunikacji. Przyjęcie układu stwierdza nadzorca układu.
Postępowanie umarza się z mocy prawa, jeżeli w terminie 4 miesięcy od dnia dokonania obwieszczenia nie wpłynie do sądu wniosek o zatwierdzenie układu.
Jak uproszczona restrukturyzacja wpłynie na twoją działalność?
Od dnia dokonania obwieszczenia do dnia umorzenia lub zakończenia postępowania o zatwierdzenie układu, dłużnik może dokonywać czynności zwykłego zarządu. Na dokonanie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu wymagana jest zgoda nadzorcy układu. Zgoda może zostać udzielona również po dokonaniu czynności, w terminie trzydziestu dni od dnia jej dokonania. Czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu dokonana bez wymaganej zgody jest nieważna.
Skutek w postaci wyłączenia odpowiedzialności członków zarządu
Odpowiedzialność za szkodę – wyrządzoną wskutek niezłożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w terminie, za zobowiązania spółki, o których mowa w art. 299 § 1 Kodeksu spółek handlowych, a także za zaległości podatkowe, o których mowa w art. 116 § 1 Ordynacji podatkowej – jest wyłączona także wówczas, gdy w terminie ustawowym dokonano obwieszczenia, a w postępowaniu o zatwierdzenie układu doszło do prawomocnego zatwierdzenia układu albo w jego następstwie do otwarcia postępowania sanacyjnego lub do złożenia uproszczonego wniosku o ogłoszenie upadłości lub gdy w terminie 7 dni od umorzenia postępowania o zatwierdzenie układu złożono wniosek o ogłoszenie upadłości albo wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego, który doprowadził do otwarcia takiego postępowania.