0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wprowadzenie samochodu do firmy - jak powinno przebiegać?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Kupiłem trzecie auto, używane, na fakturę VAT marża. Czy opłaca mi się wprowadzenie samochodu do firmy jako środek trwały? Czy może lepiej korzystać z niego prywatnie, a prowadzić kilometrówkę?

Mam także pytanie dotyczące samego zakupu. Kwota faktury VAT marża, jaką otrzymałem, jest niższa, niż rzeczywista wartość samochodu (auto potrzebowało poprawek lakierniczych). Chcąc ująć samochód w ewidencji środków trwałych, jak określić wartość początkową pojazdu? Ta z faktury VAT marża jest zdecydowanie niższa, niż jego wartość rynkowa. Powinien zrobić to rzeczoznawca, czy może wystarczy określenie w ramach polisy OC?

Bogdan, Złotoryja

 

To, czy wprowadzi Pan samochód do środków trwałych przedsiębiorstwa, zależy od czynników określonych przepisami. W razie kontroli to Pan będzie musiał wykazać zasadność używania tego pojazdu w firmie. Jeżeli samochód, o który Pan pyta, jest samochodem osobowym i nie wprowadzi go Pan do firmy, w kosztach będzie Pan mógł rozliczyć wydatki związane jedynie z jego bieżącym użytkowaniem - paliwo, części, myjnie - do limitu kilometrówki. Co ważne, sam zakup samochodu nie będzie mógł być rozliczony w kosztach firmowych.

Jeśli jednak zdecyduje się Pan na wprowadzenie samochodu do firmy jako środek trwały, dokonuje Pan wyceny w oparciu o dokument zakupu. Oczywiście koszty rejestracji samochodu oraz naprawy z nim związane poniesione przed wprowadzeniem samochodu do ewidencji środków trwałych powiększą jego wartość początkową.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów