0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zakaz wyjścia z domu? Czym w praktyce jest ograniczenie w przemieszczaniu się?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Od dzisiaj, tj. 25 marca 2020 roku, obowiązują w Polsce nowe zasady dotyczące bezpieczeństwa wszystkich obywateli w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19, mianowicie – ograniczenie w przemieszczaniu się. Co to oznacza? Czy od teraz Polacy mają zakaz wyjścia z domu?

Dotychczasowe ograniczenia

Już od kilku dni w Polsce obowiązują ograniczenia dotyczące m.in. organizacji imprez masowych, funkcjonowania jednostek szkolnictwa, zamknięcia granic czy działalności galerii handlowych. Nieustające zagrożenie w postaci koronawirusa zmusza zarówno rząd, jak i obywateli do wdrażania kolejnych obostrzeń mających na celu ograniczenie epidemii.

Nowe zasady – ograniczenie w przemieszczaniu się

Premier Mateusz Morawiecki wraz z Ministrem Zdrowia Łukaszem Szumowskim w dniu  24.03.2020 roku przedstawili nowe rozporządzenia, którymi zostaną objęci wszyscy obywatele naszego kraju.

Na ten moment kluczowym rozporządzeniem wydaje się ograniczenie w przemieszczaniu się – czy to oznacza, że od teraz nie można wyjść z domu?

Nie – ograniczenie zakłada możliwość wychodzenia z domu, jednak tylko po to, aby zrealizować podstawowe potrzeby.. Obecnie, do 11 kwietnia włącznie, co do zasady dom powinno się opuszczać jedynie w celach:

  • biznesowych, takich jak dojazd do miejsca pracy, wyjście po zakup towarów i usług niezbędnych do prowadzenia firmy itp.,
  • wolontariatu – przemieszczanie się w celu realizacji zadań i pomocy na rzecz walki z koronawirusem,
  • załatwienia spraw niezbędnych do życia.

To właśnie ostatni punkt z wymienionych powyżej wzbudził największe kontrowersje. Co właściwie kryje się pod tym hasłem? Na początku była mowa tylko o możliwości:

  • robienia zakupów spożywczych,
  • kupowaniu lekarstw,
  • wyjściu do pracy,
  • sprawowaniu opieki nad bliskimi.

W tej chwili na stronie rządowej możemy przeczytać sprostowanie:

„Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin).  Zalecamy, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum.   
Ograniczenia dotyczą natomiast placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia”.

Dodatkowo nowe rozporządzenie zakłada:

  • ograniczenie liczby osób mogących naraz korzystać z komunikacji publicznej (w autobusie lub tramwaju może przebywać tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących),

  • całkowity zakaz zgromadzeń – co do zasady można przemieszczać się maksymalnie w grupie 2-osobowej,

  • ograniczenie liczby uczestników obrzędów religijnych do maksymalnie 5 osób.

Ograniczenie w przemieszczaniu się wydaje się rozsądną decyzją rządu. Jej głównym celem jest jak najszybsze zatrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów