Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zasiłek chorobowy dla zleceniobiorcy - dokumentacja

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Osoba, z którą zawarłam umowę zlecenie, jest w ciąży. Niedługo zamierza iść na zwolnienie lekarskie. Z tytułu zlecenia ma opłacaną dobrowolną składkę na ubezpieczenie chorobowe. Czy to ja, tak jak w przypadku pracownika, wypłacam wynagrodzenie zleceniobiorcy za okres trwania choroby przez określony czas? Jakie dokumenty złożyć w ZUS, aby przyznano zasiłek chorobowy dla zleceniobiorcy?

Karolina, Ostrów Wielkopolski

 

Zleceniobiorca, który jest zgłoszony do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, zyskuje prawo do zasiłku po upływie 90 dni nieprzerwanego podlegania pod to ubezpieczenie.

W odróżnieniu od pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę, przedsiębiorca nie wypłaca zleceniobiorcy wynagrodzenia chorobowego. Jeżeli osoba zatrudniona na umowę zlecenie zgłoszona do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i posiadająca prawo do zasiłku dostarcza zwolnienie lekarskie, wówczas świadczenia za okres choroby od pierwszego dnia wypłacane są przez ZUS (chyba, że to pracodawca jest uprawniony w danym roku do wypłaty zasiłków).

Zasiłek chorobowy dla zleceniobiorcy przyznawany jest po złożeniu odpowiednich dokumentów w ZUS-ie. Zleceniodawca powinien w tym celu przesłać do Zakładu w terminie 7 dni oryginał zwolnienia lekarskiego oraz wypełniony formularz ZUS Z-3a. W Z-3a podaje się przychód zleceniobiorcy, od którego zostały naliczone składki na ubezpieczenie chorobowe.

Zleceniobiorca powinien być wykazany na raporcie imiennym RSA w miesiącu, w którym miał orzeczoną niezdolność do pracy. W RSA nie wykazuje się ani zasiłku chorobowego ani liczby dni zasiłkowych.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów