0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Czy wpisanie ojca w dowodzie rejestracyjnym to darowizna?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zakupiłem samochód osobowy. Aby uzyskać korzystniejsze warunki ubezpieczenia, w dowodzie rejestracyjnym dopisałem ojca jako współwłaściciela. Czy ojciec powinien zgłosić w urzędzie otrzymanie darowizny?

Tomasz, Bydgoszcz

 

Osoba dopisana w dowodzie rejestracyjnym samochodu jako współwłaściciel podlega podatkowi od spadków i darowizn. Jeśli udziały nie zostały określone przez strony, urząd traktuje to jako darowiznę połowy wartości samochodu.

Członkowie najbliższej rodziny z tzw. 1. grupy mogą zostać całkowicie zwolnieni z podatku od darowizny niezależnie od jej kwoty. Należy jednak pamiętać, iż w przypadku wartości wyższej niż 9637 zł, darowizna będzie wolna od podatku  tylko w sytuacji, jeśli podatnik (w tym przypadku ojciec) zgłosi w odpowiednim Urzędzie Skarbowym nabycie własności rzeczy. Zgłoszenia należy dokonać na druku SD-Z2 w terminie do 6 miesięcy liczonych od dnia nabycia darowizny.

Niezgłoszenie darowizny przekraczającej obowiązujący limit 9637 zł w tym terminie skutkować będzie opodatkowaniem nabytej własności na zasadach przewidzianych dla I grupy podatkowej.

Darowizny nie trzeba zgłaszać w urzędzie skarbowym, jeśli wartość pojazdu nie przekraczała 19 tys. zł, wówczas udział ojca wynosiłby 9,5 tys. zł,  a kwota wolna od podatku w I grupie podatkowej wynosi 9637 zł.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów