0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2024-10-08

Artykuły:

Częściowe odliczenie VAT od pojazdów a koszty w firmie

Częściowe odliczenie VAT od wydatków eksploatacyjnych związanych z pojazdem dotyczy samochodów wykorzystywanych służbowo i prywatnie. Sprawdź, czy konieczne w tym przypadku jest prowadzanie ewidencji przebiegu pojazdów dla celów podatku VAT!

8 października 2024

Ujęcie w kosztach opłaty wstępnej za samochód w leasingu operacyjnym

Czy wiesz, jak powinno wyglądać ujęcie w kosztach opłaty wstępnej w przypadku leasingu operacyjnego samochodu osobowego? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak księgować koszty leasingu samochodu o wartości powyżej 150 000 zł!

8 października 2024

Odsetki z tytułu opóźnionej opłaty - kiedy stanowią koszt?

Przedsiębiorco, spóźniłeś się z zapłatą zobowiązań? W takiej sytuacji kontrahent ma prawo do naliczenia odsetek karnych. Sprawdź, czy odsetki z tytułu opóźnionej opłaty mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Odpowiedź znajdziesz w artykule!

8 października 2024

Wydatki o charakterze osobistym w kosztach firmowych

Podatnik może ująć w kosztach firmowych jedynie te wydatki, które mają związek z prowadzoną przez niego działalnością czyli związane są z uzyskaniem przychodu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie wydatki o charakterze osobistym można ująć w kosztach.

8 października 2024

Szafki pracownicze - komu pracodawca musi je zapewnić?

Jakie wymagania musi spełniać szatnia w zakładzie pracy? Jacy pracownicy nie muszą korzystać z szatni i szafek ubraniowych? Czy szafki pracownicze należą się każdemu? Jakie wymagania muszą spełniać szafki pracownicze? Przeczytaj i sprawdź!

8 października 2024

Kwalifikacja umowy leasingu w prawie podatkowym i bilansowym – różnice i uproszczenia

Kwalifikacja umowy leasingu różni się w zależności od przepisów podatkowych i rachunkowych, co wpływa na księgowanie i rozliczenia. Artykuł wyjaśnia te różnice i opisuje, kiedy można zastosować uproszczenia w klasyfikacji leasingu. Sprawdź!

8 października 2024

Wpływ przerwy w zatrudnieniu na obliczenie wymiaru zasiłku chorobowego

Pracownik niezdolny do pracy z przyczyn zdrowotnych ma prawo do wynagrodzenia chorobowego a następnie do zasiłku chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwa nadal. Sprawdź jaki jest wpływ przerwy w zatrudnieniu na obliczenie wymiaru zasiłku chorobowego!

8 października 2024

Pensja na żądanie – czy pracownik może otrzymać wynagrodzenie wcześniej?

Pensja na żądanie polega na tym, że pracownik zgłasza pracodawcy potrzebę wypłaty części wypracowanych przez siebie pieniędzy, a pozostała część wynagrodzenia wypłacana jest w obowiązującym u danego pracodawcy terminie. Czy taka opcja jest możliwa?

8 października 2024

Czym ma się zajmować Rzecznik Praw Pracowniczych?

W Polsce jest kilka organów chroniących prawa wybranej grupy osób. Przykładami są Rzecznicy praw obywatelskich, praw dziecka, czy małych i średnich przedsiębiorstw. W sejmie pojawiła się propozycja, aby pojawił się również Rzecznik Praw Pracowniczych.

8 października 2024

Zakup smartwatcha a koszty uzyskania przychodów

Zakup smartwatcha może być ujęty w kosztach uzyskania przychodów, jeśli jest związany z działalnością gospodarczą i służy jej efektywniejszemu prowadzeniu. Kluczowe jest odpowiednie uzasadnienie i dokumentacja wydatku. Przeczytaj i sprawdź!

8 października 2024

Czy zastrzeżenie numeru PESEL jest potrzebne przedsiębiorcom?

Zastrzeżenie numeru PESEL jest od pewnego czasu możliwe. Ta inicjatywa ma na celu zmniejszenie liczby oszustw o charakterze finansowym oraz jest przydatna dla osób, które nie posiadają działalności. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

8 października 2024

Kto może świadczyć usługi prawnicze? - rodzaje zawodów prawniczych

W Polsce możemy spotkać się z różnymi rodzajami zawodów prawniczych. Każdy ma własną charakterystykę i kompetencje do zajęcia się konkretnymi sprawami. Kto zatem może świadczyć usługi prawnicze w Polsce? Przeczytaj i dowiedz się!

8 października 2024

Ewidencja odbiorców płatności - kto ma obowiązek ją prowadzić?

Ewidencja odbiorców płatności i płatności transgranicznych to obowiązek uregulowany w ustawie o podatku od towarów i usług (VAT). Czy wiesz, kto powinien prowadzić taką ewidencję ze względu na zakres podmiotowy i przedmiotowy? Wyjaśniamy w artykule!

8 października 2024

Urlop bezpłatny pracownika młodocianego

Urlop bezpłatny pracownika młodocianego może zostać udzielony na podstawie wniosku. Czy pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu bezpłatnego? Ile wynosi maksymalny czas jego trwania i jakie warunki należy spełnić, aby go dostać? Przeczytaj!

8 października 2024

Zadaniowy czas pracy - warunki zastosowania

Zadaniowy czas pracy jest korzystny dla obu stron. Pracownicy nie muszą wykonywać pracy w ściśle określonych godzinach, a pracodawcy nie muszą kontrolować godzin pracy pracowników i płacić za nadgodziny! Poznaj warunki zastosowania tego systemu pracy!

8 października 2024

Koszt ubezpieczenia samochodu firmowego w 2024 roku!

Wykorzystujesz w firmie samochód, który posiada dodatkowe ubezpieczenie AC? Czy wiesz, w jakiej wysokości koszt ubezpieczenia samochodu firmowego może zostać zaliczony do kosztów? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat samochodu w firmie!

8 października 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów