0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2025-01-30

Artykuły:

Szczególne uprawnienia pracownicze w zakresie trybu udzielania urlopu wypoczynkowego

Każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Tą zasadę reguluje kodeks pracy - wspomina także, że istnieją szczególne uprawnienia pracownicze w zakresie udzielania urlopu wypoczynkowego. Sprawdź na czym polegają!

30 stycznia 2025

Renta alkoholowa 2025. Ile wynosi i komu przysługuje?

Renta alkoholowa to forma wsparcia finansowego dla osób, które z powodu choroby alkoholowej nie mogą pracować. Renta przyznawana jest na czas nieokreślony lub określony, w zależności od stopnia niezdolności do pracy. Sprawdź, ile wynosi w 2025 roku!

30 stycznia 2025

Zasiłek dla bezrobotnych 2025 - kiedy przysługuje zasiłek z Urzędu Pracy?

Czy wiesz, że aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych, należy wykazać odpowiedni staż pracy? Co należy zrobić, by móc otrzymać świadczenie? W artykule podajemy również wysokość zasiłku w 2025 r. Zobacz, na jakie kwoty możesz liczyć!

30 stycznia 2025

Kodeks pracy 2025

Czy nowe przepisy Kodeksu pracy sprawiły, że pracownicy zyskali nowe uprawnienia? Z jakich nowych rodzajów nieobecności mogą korzystać pracownicy? Przeczytaj i poznaj odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące tego co zawiera nowy Kodeks pracy 2025!

30 stycznia 2025

Działalność nierejestrowana a praca na etacie lub zleceniu – czy można je łączyć?

Jedną z form działalności zarobkowej jest działalność nierejestrowana, która może być wykonywana bez wpisu do CEiDG. Czy można łączyć prowadzenie działalności nierejestrowanej z zatrudnieniem na umowie o pracę lub zleceniu? Sprawdź!

30 stycznia 2025

JPK_KR_PD – jak przygotować księgi rachunkowe do nowych wymagań?

JPK_KR_PD to nowy obowiązek dla podatników CIT, wymagający prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i ich przekazywania do urzędu skarbowego. Sprawdź, kogo obejmą zmiany, jakie dane należy raportować i jakie terminy obowiązują.

30 stycznia 2025

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego 2025 r.- jak jest ustalana? (część I)

Aby pracownikowi przysługiwało prawo do zasiłku chorobowego, musi być on objęty ubezpieczeniem chorobowym. W jaki sposób ustalana jest podstawa wymiaru zasiłku chorobowego? Jakie składniki są uwzględnianie przy jej wyliczaniu? Przeczytaj artykuł!

30 stycznia 2025

Układy zbiorowe pracy i porozumienia zbiorowe - regulacje

Chcesz wiedzieć kiedy zawiera się układy zbiorowe pracy i porozumienia zbiorowe? W artykule wyjaśniamy jak powstają, jakie mają znaczenie dla pracowników i pracodawców i kiedy je stosować? Przeczytaj również o planowanych zmianach w tym zakresie

30 stycznia 2025

Wniosek o zmianę formy opodatkowania - wzór z omówieniem

Wszystkich przedsiębiorców obowiązuje zasada kontynuowania formy opodatkowania podatkiem dochodowym. Jeśli jednak zdecydują się ją zmienić, muszą sporządzić odpowiedni wniosek. Co powinien zawierać wniosek o zmianę formy opodatkowania? Sprawdź!

30 stycznia 2025

Nieodpłatne otrzymanie kryptowalut - czy należy odprowadzić podatek?

Czy darowizna wirtualnej waluty podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn lub zobowiązuje do rozpoznania przychodu? Czy nieodpłatne otrzymanie kryptowalut ma wpływ na późniejsze rozliczenie ich sprzedaży? Wyjaśniamy w artykule!

30 stycznia 2025

Wynajem mieszkań w działalności a wyjątki w opodatkowaniu PIT

Wynajem mieszkań w działalności to istotna kwestia dla wielu przedsiębiorców. To, w jaki sposób zostanie opodatkowany przychód zależy od przeznaczenia danej nieruchomości. W tym artykule dowiesz się o wyjątkach w ich opodatkowaniu. Przeczytaj i sprawdź!

30 stycznia 2025

Koszty w firmie jednoosobowej 2025 - co można do nich zaliczyć?

Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorca ma prawo do odliczania kosztów uzyskania przychodu. Jakie wydatki stanowią koszt uzyskania przychodu? Jak generować koszty w firmie jednoosobowej w 2025 r.? Na pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule

30 stycznia 2025

Nadwyżka za media jako przychód podlegający opodatkowaniu w przypadku najmu prywatnego

Użytkowanie nieruchomości w ramach najmu prywatnego wiąże się z opłatami za media. Czy nadwyżka za media jako przychód podlegający opodatkowaniu wymaga specjalnej kwalifikacji podatkowej? Omawiamy tę kwestię w artykule. Sprawdź!

30 stycznia 2025

Kontrola krzyżowa - jakie są prawa i obowiązki kontrahenta w trakcie kontroli?

Kontrola krzyżowa to kontrola Urzędu Skarbowego wobec przedsiębiorcy i kontrahentów, dotycząca danin na rzecz Skarbu Państwa. Jakie prawa i obowiązki posiada kontrahent w trakcie kontroli? Dowiedz się więcej, w artykule!

30 stycznia 2025

Fundacja rodzinna a umowa pożyczki z beneficjentem – podatek PCC

Fundacja rodzinna może zawierać umowy pożyczki z beneficjentem, ponieważ posiada osobowość prawną. Należy jednak pamiętać o obowiązku odprowadzenia podatku PCC w związku z taką umową. Sprawdź szczegóły w artykule!

30 stycznia 2025

Roczna korekta VAT - jak wpływa na podatek dochodowy?

Podatnicy dokonujący sprzedaży mieszanej zobowiązani są do sporządzenia rocznej korekty VAT. Należy pamiętać, że roczna korekta VAT nie jest neutralna na gruncie podatku dochodowego. Czy wiesz, jak wygląda rozliczenie na gruncie PIT? Wyjaśniamy!

30 stycznia 2025

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów