Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2025-02-11

Artykuły:

Podwyżka limitu zwolnienia z VAT od 2026 roku - deklaracje Ministra Finansów

Minister Finansów Andrzej Domański na jednej z konferencji ogłosił plan zwiększenia limitu zwolnienia z VAT. Jaka miałaby być podwyżka limitu zwolnienia z VAT i od kiedy? Przeczytaj artykuł i poznaj więcej informacji na ten temat!

11 lutego 2025

Czy dane kandydata po zakończeniu rekrutacji należy usunąć?

Przetrzymywanie informacji jakimi są dane kandydata po zakończeniu rekrutacji to kwestia regulowana prawnie, wobec której pracodawca ma określone obowiązki. Sprawdź jak do tej sytuacji ma się RODO i jakie zasady obowiązują pracodawcę w tej sytuacji!

11 lutego 2025

Rezygnacja z PPK 2024 – jak wypełnić oświadczenie?

Pracownicze Plany Kapitałowe obejmują już wszystkich pracodawców. Czy każdy pracownik musi obowiązkowo uczestniczyć w PPK? Czym jest autozapis? Czy rezygnacja z PPK jest możliwa? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

11 lutego 2025

Zwrot wydatków pracownika odwołanego z urlopu – czy podlega ZUS i PIT?

Pracownik odwołany z urlopu ma prawo do zwrotu kosztów poniesionych w związku z wcześniejszym powrotem do pracy. Czy taki zwrot jest opodatkowany i oskładkowany? Z artykułu dowiedz się, czy zwrot wydatków pracownika odwołanego z urlopu podlega ZUS i PIT.

11 lutego 2025

Likwidacja środka trwałego może być kosztem podatkowym

Likwidacja środka trwałego może wiązać się z rozliczeniem nieumorzonej wartości w kosztach. Warunkiem jest, by nie wynikała ze zmiany działalności. Sprawdź, kiedy poniesiona strata może obniżyć podatek i jakie wymogi trzeba spełnić w tym zakresie.

11 lutego 2025

PIT-36 za 2024 rok - kto jest uprawniony do jego rozliczania?

Rozliczeń rocznych muszą dokonać wszyscy podatnicy, którzy w danym roku podatkowym osiągali przychód. W zależności od źródła osiąganych przychodów, należy wybrać odpowiedni formularz. Przeczytaj i sprawdź, kto może rozliczać się na formularzu PIT-36!

11 lutego 2025

Praca na etacie nie wyklucza prowadzenia działalności

Praca na etacie nie wyklucza możliwości prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Jednak działając w ten sposób podatnik nie może korzystać ze wszystkich form opodatkowania. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, o czym jeszcze należy pamiętać!

11 lutego 2025

Osoba współpracująca a składki ZUS – jak korzystniej zatrudnić małżonka w 2025?

Członkowie rodzin mogą pomagać w prowadzeniu działalności gospodarczej. Osoba współpracująca może świadczyć pomoc w prowadzeniu działalności na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie. Która z tych form jest korzystniejsza dla przedsiębiorcy w 2025?

11 lutego 2025

Nagrody jubileuszowe 2025 - rozliczenie składkowe i podatkowe

Nagrody jubileuszowe przeznaczone są dla pracowników o określonym stażu pracy. Nagrody mogą być przyznawane za ogólny staż pracy lub konkretnie, za staż w danej firmie. Czy nagrody jubileuszowe podlegają oskładkowaniu podatkiem dochodowym? Dowiedz się!

11 lutego 2025

Wywieranie znaczącego wpływu przez wspólnika spółki - co to właściwie oznacza?

Ustalenie powiązań pomiędzy podmiotami jest istotne ze względu na podatek dochodowy. Jednym z elementów określenia podmiotów jako powiązanych jest wywieranie znaczącego wpływu przez jeden podmiot na drugi. Czym właściwie jest wywieranie znaczącego wpływu?

11 lutego 2025

Umowa przedwstępna – czym się różni od listu intencyjnego?

Umowa przedwstępna i list intencyjny to dwa różne dokumenty. Umowa przedwstępna zobowiązuje do zawarcia umowy, a list intencyjny wyraża intencje bez zobowiązań prawnych. Jaka powinna być forma zawarcia dokumentów? Dowiedz się więcej w artykule!

11 lutego 2025

Skrzynka e-mail byłego pracownika a RODO - czy pracodawca może mieć do niej dostęp?

Zdarzają się sytuacje, w których pracownik żegna się z firmą z dnia na dzień i nie przekazuje pracodawcy informacji zawartych w prowadzonej przez niego korespondencji z klientami. Czy pracodawca ma prawo do wglądu na skrzynkę e-mail byłego pracownika?

11 lutego 2025

Odprawa pośmiertna ujęta w księgach rachunkowych

Odprawa pośmiertna to przychód z innych źródeł, który jest zwolniony z podatku dochodowego. Wypłacana jest po ustaniu stosunku pracy. Pracodawca nie ma też obowiązku pobierania zaliczek na podatek dochodowy, gdyż świadczenia są zwolnione. Sprawdź artykuł!

11 lutego 2025

Błędy po przejściu na estoński CIT dokonywanie korekty

Błędy po przejściu na estoński CIT wymagają korekty w okresie, w którym pierwotnie ujęto przychód lub koszt. Korekty dokonuje się, jeśli błąd był rachunkowy lub oczywistą omyłką. Przeczytaj artykuł aby dowiedzieć się więcej!

11 lutego 2025

Leasing zwrotny i jego ujęcie w KPiR - najważniejsze informacje

Leasing zwrotny polega na sprzedaży składnika majątku stanowiącego własność przedsiębiorcy i wykorzystywaniu go na podstawie umowy leasingu jako leasingobiorca. Jak ta kwestia wygląda w świetle prawa i jak poprawnie uwzględnić rozliczenie w KPiR? Sprawdź!

11 lutego 2025

Czy prowadząc działalność można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem na jednym PIT?

Nie wszyscy małżonkowie mogą skorzystać ze wspólnego rozliczenia rocznego zeznania podatkowego. Uzależnione jest to od wybranej formy opodatkowania. Sprawdź, czy prowadząc działalność można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem i jaki PIT w tym celu złożyć?

11 lutego 2025

PIT od ZUS a działalność gospodarcza - rozliczenie roczne

W sytuacji, gdy przedsiębiorca pobiera świadczenie od organu rentowego może spodziewać się otrzymania od niego zeznania rocznego PIT-40 lub informacji imiennej PIT-11A. Sprawdź, w jaki sposób otrzymany PIT od ZUS bądź KRUS należy rozliczyć w zeznaniu!

11 lutego 2025

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów