Ostatnie artykuły autora:
Wystawianie faktur przed wykonaniem świadczenia a puste faktury
Wystawianie faktur przed wykonaniem świadczenia jest możliwe przy spełnieniu określonych warunków. To z kolei może jednak skutkować wystawieniem tzw. pustej faktury. Wprowadzanie takich faktur do obrotu może wiązać się z nałożeniem sankcji na ich wystawcę
16 maja 2024
Jakie są podatkowe skutki rozdzielności majątkowej w małżeństwie?
W artykule opisane zostały podatkowe skutki rozdzielności majątkowej, głównie w aspekcie korzystania z wspólnych kont bankowych. Sprawdź, jak przepisy dotyczące podatku dochodowego odnoszą się do zarządzania wspólnymi środkami przez małżonków.
15 maja 2024
Sprzedaż akcji otrzymanych w ramach pakietu pracowniczego na gruncie PIT
Pracownicy mogą otrzymywać od swoich pracodawców akcje spółki. Warto jednak mieć na uwadze, jakie konsekwencje podatkowe niesie za sobą sprzedaż tych akcji. Sprawdź, czy sprzedaż akcji otrzymanych w ramach pakietu pracowniczego podlega opodatkowaniu!
14 maja 2024
Kogo będzie dotyczył podatek minimalny w CIT?
Przepisy dotyczące podatku minimalnego są nadal przedmiotem analiz Ministerstwa Finansów. Omawiamy, kogo i od kiedy będzie dotyczył podatek minimalny w CIT oraz jaki będzie sposób regulowania tego zobowiązania względem aktualnych przepisów.
14 maja 2024
Błąd w zgłoszeniu rejestracyjnym do VAT a prawo do odliczenia VAT
Dokonanie rejestracji jest jednym z obowiązków formalnych spoczywających na podatnikach podatku VAT. Czy wiesz, jakie konsekwencje powoduje błąd w zgłoszeniu rejestracyjnym do VAT? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
13 maja 2024
Jak zaksięgować różnice kursowe przy zmianie formy opodatkowania?
Omawiamy, jak rozliczyć różnice kursowe w działalności gospodarczej, w tym konsekwencje podatkowe związane z uzyskiwaniem przychodów i ponoszeniem kosztów w walutach obcych. Omówione zostały także różnice kursowe przy zmianie formy opodatkowania.
10 maja 2024
Zasady ustalania limitu przychodów w CIT na gruncie nieuregulowanych należności
W podatku CIT obok standardowej stawki 19%, istnieje możliwość zastosowania obniżonej stawki 9%. Uprawnienie to wiąże się z szeregiem warunków, a jednym z nich jest spełnienie limitu przychodów. Jakie są zasady ustalania limitu przychodów w CIT? Sprawdź!
9 maja 2024
Darowizna dla członka rodziny z zagranicy - podlega opodatkowaniu w Polsce?
Wszystkie darowizny bez wyjątku opodatkowane są podatkiem od spadku i darowizn. Jedna w niektórych grupach podatkowych przewidziane są pewne zwolnienia. Sprawdź, czy darowizna dla członka rodziny z zagranicy podlega opodatkowaniu w Polsce!
9 maja 2024
Karta przedpłacona a bon różnego przeznaczenia w VAT - warto wiedzieć!
W dzisiejszych czasach coraz częściej spotykamy się z kartami przedpłaconymi jako formą płatności za towary i usługi, choć w ustawie o VAT nie ma ich definicji. Karta przedpłacona a bon różnego przeznaczenia w VAT, jakie są różnice? Wyjaśniamy w artykule!
8 maja 2024
Ulga na złe długi w PIT – ujęcie w KPIR czy w zaliczce na PIT?
W przypadku gdy kontrahent nam nie płaci możliwe jest zastosowanie ulgi na złe długi w PIT. Na czym polega nowa ulga na złe długi w PIT? Kto może z niej skorzystać? Przeczytaj i dowiedz się, kto może z niej skorzystać oraz jak należy ją rozliczyć.
8 maja 2024
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT UE (elektroniczna)
Najchętniej czytane
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2024 roku?
- Przekroczenie pierwszego progu podatkowego - jak dokonać obliczeń?
- Skala podatkowa 2024 a kwota wolna od podatku w 2024 roku
- Uregulowanie zawodu księgowego w Polsce - stanowisko Prezesa zarządu SKwP
- Najniższa emerytura 2024 - ile wynosi minimalna emerytura w Polsce?
Wzory dokumentów