Prawo pracy
Czas pracy osoby niepełnosprawnej - czy możliwe są nadgodziny?
Osoby, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności mają specjalne uprzywilejowania. Czas pracy osoby niepełnosprawnej jest ściśle określony. Czy taki pracownik może wykonywać pracę w nadgodzinach? Odpowiadamy w artykule.
20 czerwca 2024
Mobbing - co to jest i jak można go rozpoznać?
Mobbing jest określeniem znanym zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Nie wszyscy jednak potrafią jednoznacznie określić, co ono oznacza. Przeczytaj artykuł, dowiedz się więcej i sprawdź, jak rozpoznać to zjawisko w środowisku zawodowym!
19 czerwca 2024
Wynagrodzenie członka zarządu - rozliczenie
Wynagrodzenie członka zarządu podlega oskładkowaniu i opodatkowaniu w zależności od formy umowy, jaką zostało uregulowane. Dowiedz się, w jaki sposób zatrudnić członka zarządu i jak obliczyć jego wynagrodzenie. Przeczytaj nasz artykuł!
18 czerwca 2024
Urlop siła wyższa w Kodeksie pracy
W kwietniu 2023 r, weszły w życie kolejne zmiany w Kodeksie pracy. Jedną ze zmian jest urlop siła wyższa. Kto i w jakich sytuacjach może korzystać z tego zwolnienia od pracy? Jaki jest wymiar tego urlop w 2024? Przeczytaj i dowiedz się!
18 czerwca 2024
Rozliczenie delegacji w ramach umowy o dzieło
Zasady rozliczania podróży służbowych są określone w przepisach i dotyczą w głównej mierze osób zatrudnionych w na podstawie umowy o pracę. Jak wygląda rozliczenie delegacji w ramach umowy o dzieło? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź na to pytanie!
17 czerwca 2024
Komu i w jakiej wysokości przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?
Bezrobotny może otrzymać zasiłek dla bezrobotnych, czyli tzw. kuroniówkę, po spełnieniu określonych warunków. Nie przysługuje ona jednak osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą, gdy ta opłaca preferencyjne składki ZUS. Przeczytaj!
17 czerwca 2024
Zatrudnienie niepełnosprawnego pracownika - obowiązki i korzyści
Kim jest osoba niepełnosprawna w świetle prawa? Jakie prawa i obowiązki niesie za sobą zatrudnienie niepełnosprawnego pracownika? Ile wynosi dofinansowanie do zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego? Dowiedz się czytając nasz artykuł!
17 czerwca 2024
Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego
Odwołanie pracownika z urlopu przysługuje pracodawcy tylko wtedy, gdy okoliczności wymagające obecności podwładnego w pracy, nie były znane w momencie udzielania urlopu. Pracodawca ma obowiązek pokrycia kosztów, jakie poniósł pracownik. Sprawdź to!
14 czerwca 2024
Ewidencja czasu pracy - nie daj się zaskoczyć kontroli PIP
Pracodawca zatrudniający pracowników podlega obowiązkowi prowadzenia ewidencji czasu pracy. Czy ewidencja czasu pracy musi być prowadzona dla każdego? Jakie elementy powinna zawierać, żeby w razie kontroli PIP została uznana za poprawną? Przeczytaj!
14 czerwca 2024
Urlop wypoczynkowy a zdolność do pracy
Badania lekarskie do pracy dzieli się na badania wstępne, badania okresowe oraz badania kontrolne. Czy pracownik może rozpocząć urlop wypoczynkowy bezpośrednio po chorobie? Przeczytaj i poznaj temat urlop wypoczynkowy a zdolność do pracy!
13 czerwca 2024
Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia - czy pracownik musi go wykorzystać?
Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Czy pracodawca może nakazać wykorzystać pracownikowi urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia, by uniknąć konieczności wypłaty ekwiwalentu? Sprawdź!
13 czerwca 2024
Benefity dla pracowników – składki ZUS
Benefity dla pracowników to świadczenia pozapłacowe, które oferują pracodawcy swoim pracownikom. Mają one na celu zwiększenie satysfakcji i motywacji pracowników, a także poprawę ich zadowolenia. Czy od benefitów należy pobierać składki ZUS? Sprawdź!
13 czerwca 2024
Kary porządkowe dla pracowników – jakie i kiedy można stosować?
Kary porządkowe dla pracowników, choć ograniczone przepisami ustawy, mają stanowić zabezpieczenie na wypadek przewinienia, które spowodowało szkodę w interesach pracodawcy. Jakie kary i kiedy można stosować w myśl przepisów? Dowiedz się!
13 czerwca 2024
Jakie są różnice między umową o dzieło a umową o roboty budowlane?
Kodeks cywilny reguluje wiele rodzajów umów. Są w nim również opisane różnice między umową o dzieło a umową o roboty budowlane. Jakie kryterium decyduje o tym, którą umowę zawrzeć z wykonawcą? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w artykule.
12 czerwca 2024
W jaki sposób korzystnie wypłacać wynagrodzenie w spółce z o.o.?
Spółka z o.o. osiągając przychód zobowiązana jest do jego opodatkowania, następnie podatek uiszczają wspólnicy chcąc wypłacić pieniądze ze spółki. Jak można wypłacać wynagrodzenie w spółce z o.o. w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania? Sprawdź!
12 czerwca 2024