0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Sygnalista w biurze rachunkowym – nowe obowiązki dla biur

Sygnalista w biurze rachunkowym to osoba, która ujawnia informacje o nielegalnych lub szkodliwych działaniach wewnątrz organizacji, w tym przypadku – biura rachunkowego. Często kieruje nią troska o dobro publiczne lub bezpieczeństwo. Przeczytaj!

20 listopada 2024

Prawo pracy

Zakaz konkurencji w umowie B2B - może zostać zawarty?

Zakaz konkurencji w umowie B2B to istotny temat dla przedsiębiorców, którzy decydują się na współpracę w ramach samozatrudnienia. Czy możliwe jest wprowadzenie takich zapisów w umowach B2B i jakie warunki muszą zostać spełnione? Sprawdź artykuł!

20 listopada 2024

Prawo pracy

Emerytura przedsiębiorcy - jak jest obliczana?

Osoby prowadzące działalność zazwyczaj podlegają obowiązkowo pod ubezpieczenia społeczne. Wśród składek jakie opłacają jest też składka emerytalna. To na podstawie tej właśnie wpłaty wyliczana jest później emerytura przedsiębiorcy. Dowiedz się więcej!

20 listopada 2024

Prawo pracy

Likwidacja stanowiska pracy – skutki dla pracodawcy

Likwidacja stanowiska pracy może być wynikiem problemów ekonomicznych pracodawcy, bądź jego reorganizacji. Jak zatem powinna wyglądać likwidacja stanowiska pracy? Jakie wówczas ma obowiązki pracodawca w związku z likwidacją stanowiska? Odpowiadamy!

18 listopada 2024

Prawo pracy

Zatrudnienie osoby nieposiadającej miejsca zameldowania - czy jest możliwe?

Zatrudnienie osoby nieposiadającej miejsca zameldowania może budzić pytania związane z dokumentacją oraz formalnościami prawnymi. Dowiedz się, jak prawidłowo przeprowadzić ten proces i spełnić wymogi formalne. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

18 listopada 2024

Prawo pracy

Zwolnienie pracownika z tej samej przyczyny dwukrotnie - czy jest możliwe?

Zwolnienie pracownika może nieść poważne skutki, a przepisy dyktowane przez Kodeks pracy wymagają odpowiedniego uzasadnienia. Czy możliwe jest rozwiązanie umowy o pracę podając tą samą przyczynę dwukrotnie? Przeczytaj artykuł aby dowiedzieć się więcej!

15 listopada 2024

Prawo pracy

Czy pracownikowi przysługuje rekompensata za każdą minutę pracy nadliczbowej?

Pracownicy wykonujący dodatkowo swoje obowiązki służbowe w innych godzinach niż ustalone w harmonogramie pracy mogą liczyć na dodatkowe wolne lub zwiększoną pensję. Czy zatrudnionym przysługuje rekompensata za każdą minutę pracy nadliczbowej? Sprawdź!

14 listopada 2024

Prawo pracy

Wydawanie świadectwa pracy przy umowach na czas określony

Po zakończeniu współpracy z przedsiębiorcą pracownik powinien otrzymać świadectwo pracy. Wydawanie świadectwa pracy jest obowiązkowe. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co należy zrobić gdy zaraz po ustaniu stosunku pracy wydanie dokumentu jest niemożliwe!

14 listopada 2024

Prawo pracy

Doba pracownicza a ruchomy czas pracy w praktyce

Doba pracownicza nie jest równa dobie astronomicznej. W jaki sposób, kiedy i w jakim celu ustalamy dobę pracowniczą? Jakie są konsekwencje związane z jej naruszeniem? Dowiedz się, jak doba pracownicza a ruchomy czas pracy kształtują się w praktyce!

13 listopada 2024

Prawo pracy

Dni wolne z tytułu opieki nad dzieckiem. Komu przysługują?

Kodeks pracy przewiduje wiele przywilejów dla pracowników będących rodzicami. Jednym z nich są dni wolne z tytułu opieki nad dzieckiem. Czy ich wymiar zależy od liczby dzieci? Przeczytaj i przekonaj się, kto może z nich skorzystać!

12 listopada 2024

Prawo pracy

Obniżenie minimalnego wynagrodzenia - czy jest możliwe w przypadku wadliwie wykonanej pracy?

Obniżenie minimalnego wynagrodzenia jest zagadnieniem, które rodzi wiele wątpliwości. Czy przepisy prawa pozwalają na zmniejszenie tej kwoty w określonych przypadkach i jakie muszą zostać spełnione warunki? Sprawdź artykuł, aby dowiedzieć się więcej!

12 listopada 2024

Prawo pracy

Praca zdalna a inspekcja pracy – jak uniknąć uchybień i zapewnić zwrot kosztów?

Praca zdalna jest popularna, lecz wymaga przestrzegania nowych przepisów, w tym zwrotu kosztów pracownikowi. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak uniknąć błędów w organizacji pracy zdalnej oraz jakie są uprawnienia inspekcji pracy w tym zakresie.

8 listopada 2024

Prawo pracy

Przyczyna wypowiedzenia umowy z pracownikiem na stanowisku kierowniczym

Stanowiska kierownicze obarczone są większą odpowiedzialnością za prawidłowe funkcjonowanie zakładu pracy. Dlatego przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę z kierownikiem uzasadniana jest innymi przyczynami niż z pozostałymi pracownikami. Przeczytaj artykuł!

7 listopada 2024

Prawo pracy

Zwolnienie dyscyplinarne pracownika z chorobą alkoholową

Zwolnienie dyscyplinarne pracownika może wystąpić tylko z ściśle określonych powodów. Jednym z nich jest przybycie pracownika do zakładu pracy pod wpływem alkoholu. Przeczytaj, co należy wiedzieć o zwolnieniu pracownika, który jest pod wpływem alkoholu!

6 listopada 2024

Prawo pracy

Przechowywanie dokumentacji pracowniczej po likwidacji pracodawcy

Przechowywanie dokumentacji pracowniczej to obowiązek wynikający z prawa pracy, regulujący czas przechowywania, zasady wydawania dokumentów oraz procedury w przypadku likwidacji pracodawcy. Sprawdź, co dzieje się z dokumentacją po likwidacji pracodawcy!

6 listopada 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów