0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Obowiązki pracodawcy zatrudniającego co najmniej 20 pracowników

Obowiązki pracodawcy w wielu przypadkach są uzależnione od liczby zatrudnianych pracowników. Kluczowe jest zatrudnienie na poziomie przynajmniej 20 pracowników. Przeczytaj, z jakimi dodatkowymi obowiązkami wiąże się przekroczenie tego progu!

14 sierpnia 2023

Prawo pracy

Kradzieże pracownicze - co powinien zrobić pracodawca?

Zdarza Ci się przyłapać pracowników na popełnianiu przestępstw w pracy? Nie wiesz jak powinieneś reagować na kradzieże pracownicze? Pracodawca ma prawo wyciągać konsekwencje z takich działań oraz im zapobiegać. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

11 sierpnia 2023

Prawo pracy

Obowiązek odnotowywania kontroli trzeźwości w aktach osobowych pracownika

Od 2023 roku pracodawcy mogą prowadzić kontrolę trzeźwości swoich pracowników. Ustawodawca przewidział także obowiązek odnotowywania kontroli trzeźwości w aktach osobowych pracownika. W jaki sposób dokonuje się tych formalności? Sprawdź!

11 sierpnia 2023

Prawo pracy

Jaki jest koszt całkowity zatrudnienia na umowę o dzieło?

Jednym z rodzajów umowy cywilnoprawnej jest umowa o dzieło. Czym charakteryzuje się ten rodzaj umowy? Czym różni się od pozostałych form zatrudnienia? Jaki jest koszt całkowity zatrudnienia na umowę o dzieło? Sprawdź to!

22 grudnia 2023

Prawo pracy

Porozumienie trójstronne – przejęcie pracownika przez inny zakład

Niekiedy do przeniesienia pracownika konieczne jest porozumienie obu pracodawców i pracownika – pracodawcy zawierają porozumienie trójstronne za zgodą pracownika. Czym jest owe porozumienie? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

10 sierpnia 2023

Prawo pracy

Wynagrodzenie przestojowe - jak obliczyć?

Każdemu pracownikowi za przestój będący winą pracodawcy należy się wynagrodzenie przestojowe. Jakie zasady dotyczą obliczania tego wynagrodzenia? Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia za czas przestoju? Aby się tego dowiedzieć, przeczytaj artykuł!

10 sierpnia 2023

Prawo pracy

Ochrona przedemerytalna - kiedy przysługuje i ile wynosi?

Zasady ochrony przedemerytalnej reguluje Kodeks pracy. Przed czym chroni ochrona przedemerytalna? Kiedy należy wręczyć wypowiedzenie umowy pracownikowi, aby nie narazić się na konsekwencje nie objęcia ochroną przedemerytalną? Przeczytaj i dowiedz się!

9 sierpnia 2023

Prawo pracy

Stażysta z PUP - jak zatrudnić stażystę?

Przedsiębiorca ma prawo wystąpić do urzędu pracy o przysłanie stażysty do pracy. Rozwiązanie takie ma wiele zalet. Kto może ubiegać się o stażystę? Jakie warunki należy spełnić? Jakie prawa ma stażysta z PUP? Odpowiedzi znajdziesz w artykule. Sprawdź!

9 sierpnia 2023

Prawo pracy

Czy pracodawca ma obowiązek zaakceptować wniosek o wykonywanie pracy zdalnej obojga rodziców?

Czy pracodawca zobowiązany jest uwzględnić wnioski obojga rodziców o wykonywanie pracy zdalnej, jeśli spełniają oni przesłanki do jej obligatoryjnego udzielenia. Czy wniosek o wykonywanie pracy zdalnej powinien być zawsze zaakceptowany? Sprawdź!

9 sierpnia 2023

Prawo pracy

Zwolnienie dyscyplinarne pracownika z chorobą alkoholową

Zwolnienie dyscyplinarne pracownika może wystąpić tylko z ściśle określonych powodów. Jednym z nich jest przybycie pracownika do zakładu pracy pod wpływem alkoholu. Przeczytaj, co należy wiedzieć o zwolnieniu pracownika, który jest pod wpływem alkoholu!

8 sierpnia 2023

Prawo pracy

Jak rozliczać nadgodziny w dłuższych okresach rozliczeniowych?

Jak ustalić i opłacić godziny nadliczbowe dobowe i tygodniowe w dłuższym niż miesiąc okresie rozliczeniowym? Czy nadgodziny dobowe wypłaca się w innym momencie niż tygodniowe? Dowiedz się jak rozliczać nadgodziny w dłuższych okresach rozliczeniowych!

8 sierpnia 2023

Prawo pracy

Czy zasiłek opiekuńczy przysługuje od pierwszego dnia ubezpieczenia?

Zasiłek opiekuńczy przyznawany jest w przypadku konieczności opieki nad członkiem rodziny. Czy zasiłek opiekuńczy przysługuje od pierwszego dnia ubezpieczenia? Jakie warunki należy spełnić? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!

7 sierpnia 2023

Prawo pracy

Wynagrodzenie i formalności w razie porzucenia umowy zlecenia

Umowa zlecenie jest rodzajem umowy cywilnoprawnej. Jeśli w umowie nie zostały określone warunki zakończenia umowy, nie zawsze można tego dokonać z dnia na dzień. Jakich wyglądają formalności w razie porzucenia umowy zlecenia? Sprawdź!

7 sierpnia 2023

Prawo pracy

Podstawa zasiłku po podwyżce - omówienie na przykładach

Prawidłowe ustalenie podstawy zasiłku chorobowego jest ściśle określone przepisami ustawy zasiłkowej. Jednak ile wynosi podstawa zasiłku po podwyżce? Czy każda podwyżka powinna być uwzględniona? Sprawdź w naszym artykule i dowiedz się więcej!

7 sierpnia 2023

Prawo pracy

Rozwiązanie umowy zlecenie - powody wypowiedzenia

Umowa zlecenia to jedna z najczęstszych form zatrudnienia. Jest to umowa starannego działania. Na czym polega rozwiązanie umowy zlecenie? Jakie mogą być powody rozwiązania umowy? Czy można swobodnie ustalić okres wypowiedzenia? Sprawdź!

3 sierpnia 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów