Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Wyjście prywatne pracownika w czasie pracy zdalnej

Prośby pracownika o umożliwienie mu wyjścia z pracy w celu załatwienia spraw prywatnych mogą pojawiać się często, jednak powinny one być złożone na piśmie i odpracowane. Z czym wiąże się wyjście prywatne pracownika w czasie pracy zdalnej? Przeczytaj!

29 czerwca 2023

Prawo pracy

Dawcy krwi - co mogą zyskać?

Krew i jej składniki są pobierane w celach leczniczych do przetoczenia biorcy krwi, przetworzenia w produkty krwiopochodne lub jako materiał wyjściowy do produkcji wyrobów medycznych. Jakie przywileje mają dawcy krwi? Sprawdź!

28 czerwca 2023

Prawo pracy

Dochód brutto - czym jest i jak go obliczyć?

Kodeks pracy nie zawiera rozróżnienia na wynagrodzenie brutto i netto. Za dochód brutto uznaje się płacę, którą otrzymamy do dyspozycji i wszelkiego rodzaju składki, zaliczki na podatek dochodowy oraz inne potrącenia. Dowiedz się więcej na ten temat!

28 czerwca 2023

Prawo pracy

Czym jest mobbing pochyły? Sprawdź na czym polega to zjawisko

Mobbing to negatywne zjawisko, polegające na uporczywym dokuczaniu, mające na celu obniżenie poczucia wartości drugiej osoby. Na czym więc polega zjawisko określane mobbingiem pochyłym? Czym sie różni? Przeczytaj i dowiedz się, czym jest mobbing pochyły!

27 czerwca 2023

Prawo pracy

Praca zdalna okazjonalna a zmiana pracodawcy

Czy praca zdalna okazjonalna może być świadczona maksymalnie przez 24 dni w roku, bez względu na okres zatrudnienia czy zmiany pracodawców? Przeczytaj nasz artykuł i dopwiedz się na jakiej podstawie ustala się ilość dni do wykorzystania!

27 czerwca 2023

Prawo pracy

Dodatkowa działalność zarobkowa pracownika - czy jest możliwa?

Dodatkowa działalność zarobkowa pracownika nie jest zabroniona przepisami. Problem pojawia sie wówczas, kiedy działalność pracownika stanowi konkurencję dla działalności firmy, w której pracownik jest zatrudniony. Co w takiej sytuacji? Sprawdź!

26 czerwca 2023

Prawo pracy

Czym jest mobbing skośny?

Mobbing skośny jest jedną z form mobbingu, a więc uporczywego nękania ofiary, które wywołuje u niej zaniżoną ocenę w zakresie przydatności do pracy. Jakie roszczenia przysługują pokrzywdzonemu? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

26 czerwca 2023

Prawo pracy

Uprawnienia pracownika w razie niezgodnego z prawem rozwiązania stosunku pracy – zmiany w Kodeksie pracy

Nowy Kodeks pracy, który obowiązuje od kwietnia 2023 roku wprowadził wiele zmian. Zmieniły się także uprawnienia pracownika w razie niezgodnego z prawem rozwiązania stosunku pracy. Na czym polegają zmiany? Czy są korzystne dla pracownika? Sprawdźmy!

23 czerwca 2023

Prawo pracy

Praca zdalna a badanie trzeźwości

Dopuszczalność prowadzenia kontroli trzeźwości przez pracodawcę może mieć miejsce w sytuacji, kiedy jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników. Czy badanie trzeźwości może być przeprowadzone w domu pracownika? Przeczytaj!

22 czerwca 2023

Prawo pracy

Wykorzystywanie samochodu służbowego do celów prywatnych - zmiana przepisów

Jednym z często stosowanych przez pracodawców benefitów pracowniczych jest zgoda na wykorzystywanie samochodu służbowego do celów prywatnych. Jak rozliczyć pod względem podatkowym i składkowym? Co się zmieniło w tym zakresie w ostatnim czasie? Sprawdź!

21 czerwca 2023

Prawo pracy

Odstąpienie od umowy a jej wypowiedzenie – różnice

Odstąpienie od umowy wywołuje natychmiastowy skutek wraz z chwilą jego doręczenia stronie przeciwnej. Z kolei wypowiedzenie wiąże się z okresem oczekiwania. Jakie są jeszcze różnice? Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat tych różnic między nimi.

21 czerwca 2023

Prawo pracy

Czy lokalizator w samochodzie służbowym narusza prawa człowieka?

Kwestie dotyczące naruszenia prawa do prywatności poprzez montaż w samochodzie służbowym lokalizatora były w ostatnim czasie przedmiotem rozważań Europejskiego Trybunału. Czy lokalizator w samochodzie służbowym narusza prawa człowieka? Przeczytaj artykuł!

20 czerwca 2023

Prawo pracy

Zwrot kosztów wyposażenia stanowiska osoby niepełnosprawnej

Zatrudniając osobę niepełnosprawną, pracodawca musi liczyć się z obowiązkiem odpowiedniego wyposażenia stanowiska pracy. Kto może się starać i ile wynosi zwrot kosztów wyposażenia stanowiska osoby niepełnosprawnej? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się!

19 czerwca 2023

Prawo pracy

Zmiana formy prawnej firmy a aneksy, świadectwo pracy i inne dokumenty pracownicze

Czy zmiana formy prawnej firmy oddziałuje na dotychczasową dokumentację pracowniczą? Czy sprawia że należy zmanić aneksy, świadectwo pracy i inne dokumenty pracownicze? Czy jednak nic nie trzeba zmieniać? Sprawdź o czym pamiętać zmieniając formę prawną!

16 czerwca 2023

Prawo pracy

Nietypowe formy zatrudnienia, w tym praca platformowa – jak odnosi się do nich PIP?

Praca platformowa może być przeprowadzana online oraz offline, gdzie zadaniem platformy (aplikacji) jest łączenie (dopasowywanie) klientów do dostawców usług. Jakie są jej plusy i minusy? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

14 czerwca 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów