Prawo pracy
Ile wynoszą pracownicze koszty uzyskania przychodów?
Ile wynoszą pracownicze koszty uzyskania przychodów i od czego zależy ich wysokość? Kiedy podatnik może przyjąć faktyczne koszty uzyskania przychodów ze stosunku pracy? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na wszystkie te pytania!
17 maja 2024
Badania lekarskie pracowników - wszystko co należy wiedzieć
Badania lekarskie pracowników to jeden z podstawowych warunków, który pozwala dopuścić pracowników do wykonywania obowiązków wynikających z zawartej umowy o pracę. Niewykonanie badań jest łamaniem przepisów bhp. Przeczytaj nasz artykuł na ten temat!
17 maja 2024
Monitoring w zakładzie pracy – co można monitorować i czy pracownicy muszą o tym wiedzieć?
Monitoring w zakładzie pracy to system nadzoru oparty na kamerach, który służy do obserwacji terenu i pomieszczeń firmy. Kodeks pracy określa warunki, w jakich monitoring może być legalnie stosowany. Sprawdź to!
17 maja 2024
Okulary dla pracownika - zwrot kosztów a przychód
Kodeks pracy zobowiązuje pracodawcę do nieodpłatnego dostarczenia pracownikowi środków ochrony indywidualnej. Do takowych należą okulary dla pracownika. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej, na temat obowiązku zapewnienia pracownikom okularów!
15 maja 2024
Zwolnienie pracownika z przyczyn ekonomicznych
Zwolnienie pracownika z przyczyn ekonomicznych nigdy nie jest łatwe, ale często jest konieczne, by ratować upadające przedsiębiorstwo. Bywa też tak, że zwolnienie w tym charakterze jest następstwem rozpadu firmy. Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej!
15 maja 2024
Nieprawidłowe zwolnienie pracownika a prawo do wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy – komu przysługuje?
Wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługuje pracownikowi, który został przywrócony do pracy w wyniku orzeczenia sądu pracy. Przeczytaj i dowiedz się więcej kiedy jeszcze przysługuje prawo do wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy.
14 maja 2024
Zwolnienie z PIT dla młodych – których dochodów nie dotyczy?
Od 1 sierpnia 2019 roku obowiązuje zwolnienie z PIT dla młodych do 26. roku życia. Czy wszystkie dochody uzyskane przez osobę do 26. roku życia są zwolnione z PIT? Jakie dochody nie podlegają zwolnieniu? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
14 maja 2024
Składka zdrowotna a zawieszenie działalności – podstawy prawne
W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać tej działalności i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności. Dowiedz się, jak wygląda składka zdrowotna a zawieszenie działalności.
14 maja 2024
Jak liczyć 3-dniowy okres wypowiedzenia?
3-dniowy okres wypowiedzenia to najkrótszy ustawowy okres, w którym może rozwiązać się umowa o pracę. Dotyczy on wyłącznie umów na okres próbny, jeśli ich czas trwania nie przekracza 2 tygodni. Sprawdź, jak liczyć 3-dniowy okres wypowiedzenia!
13 maja 2024
Święto przypadające w sobotę a dzień wolny za pracę – co w przypadku zatrudnienia pracownika po terminie odbioru tego dnia?
Zdarzają się przypadki, kiedy święto przypada w sobotę, było tak np. 6 stycznia 2024 roku. Jak rozliczyć dzień wolny za święto przypadające w sobotę i co w przypadku zatrudnienia pracownika po terminie odbioru tego dnia? Odpowiedź w poniższym tekście.
10 maja 2024
Równoważny czas pracy - ile dni pod rząd może pracować pracownik?
W każdej firmie mogą występować różne systemy czasu pracy. Równoważny czas pracy pozwala na pracę powyżej 8 godzin dziennie. Jak rozliczać taki system czasu pracy? Czy mogą wystąpić nadgodziny? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
9 maja 2024
Likwidacja działalności - kiedy rozwiązać umowy z pracownikami?
Przedsiębiorca, w przypadku likwidacji działalności, powinien rozwiązać umowę o pracę ze wszystkimi pracownikami. Z jaką datą należy wręczyć pracownikom wypowiedzenie? Czy rozwiązanie umowy i likwidacja działalności powinny zbiegać się w czasie? Sprawdź!
9 maja 2024
Kodeksowe zwolnienia od pracy — aktualny katalog
Pracownicy mogą liczyć na zwolnienia od pracy z różnych tytułów. Okoliczności uzasadniające przerwę w wykonywaniu obowiązków mają różnorodny charakter i mogą wynikać z wielu przepisów. W artykule omawiamy najczęściej występujące zwolnienia od pracy.
8 maja 2024
Skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę
Skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę jest możliwe zarówno jako jednostronna decyzja pracodawcy, jak i za porozumieniem stron. Kiedy można skrócić ten okres i na jakich warunkach? Czy należy się za to odszkodowanie? Przeczytaj i dowiedz się więcej!
8 maja 2024
Delegacja pracownika zdalnego – kiedy pracownik zdalny jest w podróży służbowej?
Czy pracownik zatrudniony na stałe w formie pracy zdalnej ma prawo do zwrotu kosztów dojazdu do firmy, gdy musi tam pojawić się w celach służbowych? Dowiedz się czym jest delegacja pracownika zdalnego? Sprawdź w naszym artykule!
7 maja 2024