0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Pracownik innego wyznania a święta w dni ustawowo wolne od pracy

Konstytucja gwarantuje każdemu człowiekowi wolność wyznania. Jednak większość dni wolnych od pracy ustawowo związana jest ze świętami katolickimi. Jak w takim przypadku pracownik innego wyznania powinien być rozliczany? Sprawdź, przeczytaj nasz artykuł!

6 grudnia 2022

Prawo pracy

Świadczenia urlopowe a wpłaty do PPK

W podstawie wymiaru wpłaty do PPK dotyczących uczestnika PPK będącego pracownikiem nie uwzględnia się kwot niestanowiących podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Czy świadczenie urlopowe ma wpływ na wpłaty do PPK? Przeczytaj!

5 grudnia 2022

Prawo pracy

Wynagrodzenie chorobowe po przejęciu firmy przez nowego pracodawcę

Fakt przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę może wpływać na uprawnienia pracownika dotyczące wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego. Jak wyliczyć wynagrodzenie chorobowe po przejęciu firmy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

2 grudnia 2022

Prawo pracy

Czas pracy - jak go rozliczyć na koniec roku?

Koniec roku jest trudnym czasem dla przedsiębiorców. Wyzwaniem dla nich jest między innymi rozliczenie czasu pracy swoich pracowników. O tym, jak rozliczyć czas pracy na koniec roku, dowiesz się z artykułu. Koniecznie przeczytaj!

1 grudnia 2022

Prawo pracy

Zapłata za dzieło mimo jego niewykonania – kiedy jest to zasadne?

Tak jak po stronie przyjmującego zamówienie powstaje obowiązek wykonania określonego dzieła, tak po stronie zlecającego – zapłata wynagrodzenia. Czy zapłata za dzieło jest zawsze obowiązkowa? Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat zapłaty za dzieło!

30 listopada 2022

Prawo pracy

Jak rozliczać wynagrodzenie otrzymane na podstawie umowy o zarządzanie?

Do jakich źródeł przychodu zalicza się wynagrodzenie otrzymane na podstawie umowy o zarządzanie? Czy jest to przychód z działalności wykonywanej osobiście? Co mówią na ten temat przepisy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule!

30 listopada 2022

Prawo pracy

Jak obliczać wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy z winy pracodawcy?

Udowodnienie nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę zwykle kończy się przywróceniem do pracy. Jak wyliczyć wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy? Czy zostało to określone w przepisach? Przeczytaj i dowiedz się!

29 listopada 2022

Prawo pracy

Zasady BHP przy pracy zdalnej – zmiany w Kodeksie pracy

Wykonywanie pracy w formie zdalnej doczeka się w końcu stałej regulacji prawnej w Kodeksie pracy, parlament pracuje bowiem nad rządowym projektem nowelizacji dotyczącej kwestii organizowania zatrudnienia na odległość. Poznaj zasady BHP przy pracy zdalnej!

28 listopada 2022

Prawo pracy

Nadgodziny w pigułce z praktycznymi przykładami - część 2

Czym są nadgodziny dobowe, a czym średniotygodniowe? W jaki sposób oblicza się liczbę przepracowanych przez pracownika nadgodzin? Jakie wynagrodzenie przysługuje za wypracowane nadgodziny? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na powyższe pytania!

28 listopada 2022

Prawo pracy

Zwolnienie dyscyplinarne w razie wykonywania innej pracy podczas choroby

Zwolnienie dyscyplinarne to potoczna nazwa rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę z winy pracownika, bez zachowania okresu wypowiedzenia. Czy wykonywanie innej pracy podczas choroby może być przyczyną zwolnienia dyscyplinarnego? Przeczytaj i sprawdź!

25 listopada 2022

Prawo pracy

Kiedy jest możliwe obniżenie wpłat na PFRON w związku z zakupem usług lub produktów?

Pracodawcy są obowiązani do dokonywania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Niejednokrotnie są to duże kwoty. Czy istnieje jednak sposób na obniżenie wpłat na PFRON? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

25 listopada 2022

Prawo pracy

Umowa zlecenie za nieobecnego pracownika – czy to dobry pomysł?

Jeżeli zostanie wykryte zastępowanie umowy o pracę umową zlecenie, to pracodawca może ponieść w związku z tym konsekwencje w razie kontroli. Czy umowa zlecenie za nieobecnego pracownika to zatem dobre rozwiązanie? Odpowiedź w artykule!

24 listopada 2022

Prawo pracy

Wymiar czasu pracy w ruchu ciągłym

Sposób ustalania obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym określono w kodeksie pracy. Jak jednak wyliczyć wymiar czasu pracy w ruchu ciągłym? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat pracy w ruchu ciągłym!

23 listopada 2022

Prawo pracy

Skarga na bezczynność organu przy wydawaniu zezwolenia na pracę dla cudzoziemca

Wielu osób dotyka problem bardzo długiego oczekiwania na wydanie decyzji w sprawie zezwoleń na pracę. Czy skarga na bezczynność organu przy wydawaniu zezwolenia na pracę dla obcokrajowca może przyspieszyć ten proces? Odpowiedź w artykule!

21 listopada 2022

Prawo pracy

Odpowiedzialność za wykroczenia przeciwko prawom pracownika - wysokość kar

Odpowiedzialność za wykroczenia przeciwko prawom pracownika jest bardzo szeroka i obejmuje m.in. przewinienia w kwestii umów pracowniczych. Kto, prócz pracodawcy może zostać ukarany za naruszenie przepisów dotyczących praw pracowniczych? Przeczytaj!

21 listopada 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów