0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Nieodpłatne szkolenia pracowników a podatek PIT

W interesie pracodawcy jest wysyłanie swoich pracowników na kursy czy szkolenia, które zwiększają ich kwalifikacje zawodowe. Czy nieodpłatne szkolenia pracowników stanowią przychód podlegający opodatkowaniu? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!

14 lipca 2022

Prawo pracy

Praca za granicą - czy warto zmieniać kraj?

Co zrobić, gdy stajemy przed wyborem: praca za granicą czy w kraju? Jakie są wady i zalety wyjazdu w celach zarobkowych? Czy to w ogóle opłacalne? O czym warto pamiętać? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na powyższe pytania!

16 lipca 2022

Prawo pracy

PIT oraz ZUS od kilometrówki i ryczałt za jazdy lokalne i zamiejscowe

Ryczałt za jazdy lokalne stanowią przychód pracownika ze stosunku pracy w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Czy przychód podlega pod składki ZUS? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na temat jazd lokalnych!

20 lipca 2022

Prawo pracy

Zmiany w prawie pracy – o czym powinien pamiętać przedsiębiorca?

W sierpniu 2022 r. mają zostać wprowadzone zmiany w zakresie prawa pracy w związku z wdrożenia do polskiego porządku prawnego dwóch dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Zmiany w prawie pracy mają dotyczyć m.in umów na okres próbny i urlopów.

18 lipca 2022

Prawo pracy

Ustawa o obronie Ojczyzny a przepisy prawa pracy

W kwietniu 2022 roku weszła w życie ustawa o obronie Ojczyzny. Reguluje ona także sprawy związane z prawem pracy wobec pracownika powołanego do służby oraz jego pracodawcy. Przeczytaj artykuł i zobacz na co nowe przepisy mają wpływ!

19 lipca 2022

Prawo pracy

Karta Polaka – jak ją uzyskać?

Zalegalizowanie pobytu na terytorium Polski jest dla cudzoziemca obowiązkowe. Jednym z dokumentów pozwalających na legalne przebywanie w naszym kraju jest Karta Polaka. Jak ją uzyskać i czy jest wydawana na stałe? Przeczytaj i dowiedz się!

11 lipca 2022

Prawo pracy

Wypadek przy pracy w trakcie urlopu rodzicielskiego a zasiłek chorobowy

Pracownik ma prawo do skorzystania z urlopu rodzicielskiego po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. Czy wypadek przy pracy w trakcie urlopu rodzicielskiego powoduje konieczność wypłaty zasiłku chorobowego? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej!

17 lipca 2022

Prawo pracy

Złośliwe naruszanie praw pracowniczych - czy to przestępstwo?

Uprawnienia pracownicze są chronione i egzekwowane przez przepisy prawa. Konsekwencje ich naruszeń mogą być czasem bardzo surowe. Kiedy złośliwe naruszanie praw pracowniczych staje się przestępstwem? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

8 lipca 2022

Prawo pracy

Skrócenie okresu wypowiedzenia i zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

Skrócenie okresu wypowiedzenia oraz zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia są instytucjami prawnymi, dzięki którym strony stosunku pracy mogą szybciej zakończyć współpracę. kiedy jest to możliwe? Przeczytaj artykuł i sprawdź to!

5 lipca 2022

Prawo pracy

Wada dzieła i termin przedawnienia roszczeń zamawiającego

Zamawiający nie ma prawa odmówić zapłaty wynagrodzenia mimo niewykonania dzieła, jeżeli przyjmujący zamówienie był gotów je wykonać, lecz doznał przeszkody. Co jednak w przypadku kiedy dzieło było wadliwe? Czy wada dzieła uniemożliwia jego obiór? Sprawdź!

17 lipca 2022

Prawo pracy

Zmiany w wynagrodzeniach z umów cywilnoprawnych - Polski Ład 2.0

Nowy Ład ciągle podlega zmianom, już w lipcu podatników czeka kolejna rewolucja podatkowa. Jakie nastąpią zmiany w wynagrodzeniach z umów cywilnoprawnych? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat Polskiego Ładu 2.0! Na co się przygotować? Sprawdź!

7 lipca 2022

Prawo pracy

Pisma ostrzegawcze i rozmowy dyscyplinujące z pracownikiem i ich znaczenie prawne

W przypadku, gdy praca lub inne zachowania pracownika są oceniane przez pracodawcę negatywnie i pracodawca może zastosować pisma ostrzegawcze i rozmowy dyscyplinujące. W jakich przypadkach można je stosować? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

4 lipca 2022

Prawo pracy

Doręczenie pisma rozwiązującego umowę o pracę w okresie epidemii

Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. Czy doręczenie pisma rozwiązującego umowę o pracę w okresie epidemii jest możliwe? Jakie są zasady? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

2 lipca 2022

Prawo pracy

Czy istnieją pozapłacowe świadczenia niepodlegające egzekucji?

Gdy pracownik jest dłużnikiem i zalega ze spłatą należności, może być wszczęte postępowanie egzekucyjne. Co jeśli otrzymuje inne świadczenia o charakterze pozapłacowym? Sprawdź czy istnieją pozapłacowe świadczenia niepodlegające egzekucji?

17 lipca 2022

Prawo pracy

Jak rozliczać czas pracy w delegacji, gdy pracownik ma ruchomy czas pracy?

Ruchomy czas pracy polega na ustaleniu różnych godzin rozpoczynania czasu pracy lub też przedziału czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy. Jak rozliczać czas pracy w delegacji, gdy pracownik ma ruchomy czas pracy? Przeczytaj to!

30 czerwca 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów