Urlopy i inne
Urlop macierzyński po poronieniu - kiedy można skorzystać?
Urlop macierzyński po poronieniu jest możliwy, ale niewiele osób o tym wie. Jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z urlopu i otrzymać zasiłek macierzyński? Na jaki okres można otrzymać urlop? Na te i inne pytania odpowiedzi szukaj w artykule!
9 czerwca 2025
Praca na urlopie bezpłatnym u innego pracodawcy i tego samego pracodawcy
Urlop bezpłatny jest okresem, w którym dochodzi do zawieszenia wzajemnych zobowiązań stron stosunku pracy. Czy w tym przypadku praca na urlopie bezpłatnym u innego pracodawcy jest możliwa? Przeczytaj i sprawdź artykuł, w którym zostało to opisane.
3 czerwca 2025
Potrącenie z wynagrodzenia za czas wyjścia prywatnego
Za prywatne wyjścia pracownika w godzinach pracy nie przysługuje mu wynagrodzenie. Zwykle czas ten jest przez pracownika odpracowywany, jednak nie zawsze. Przeczytaj i dowiedz się, jak wygląda potrącenie z wynagrodzenia za czas wyjścia prywatnego!
2 czerwca 2025
Kiedy należy wykorzystać dwutygodniowy urlop?
Udzielanie pracownikowi pojedynczych dni urlopu nie pozwala na odpowiedni wypoczynek. Dlatego przy podziale urlopu na części, pracodawca jest zobowiązany udzielić dwutygodniowy urlop, który powinien być przeznaczony na regenerację sił pracownika.
29 maja 2025
Które urlopy bezpłatne zalicza się do okresu zatrudnienia?
Urlopy bezpłatne zwykle nie są wliczane do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze ani też do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Sprawdź, czy urlopy bezpłatne zalicza się do okresu zatrudnienia!
29 maja 2025
Praca na dwóch etatach a urlop rodzicielski
Urlop rodzicielski to uprawnienie przysługujące pracownikom-rodzicom dziecka w celu sprawowania opieki nad nim. Przeczytaj artykuł i dowiedz się również, czy urlop rodzicielski przysługuje w przypadku zatrudnienia u dwóch pracodawców.
28 maja 2025
Dzień wolny za święto wypadające w sobotę a urlop bezpłatny i macierzyński
Obowiązkiem pracodawcy jest poprawnie rozliczyć dzień wolny za święto wypadające w sobotę każdemu swojemu pracownikowi. Jednak czy w każdej sytuacji taki dzień wolny się należy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
21 maja 2025
Urlop wychowawczy a posłanie dziecka do żłobka lub przedszkola
Pracownik posiadający odpowiedni staż pracy może złożyć u pracodawcy wniosek o urlop wychowawczy. Czy w trakcie korzystania z tego urlopu może oddać swoje dziecko do żłobka lub przedszkola? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedź!
20 maja 2025
Wniosek o urlop na żądanie i niestawienie się w pracy – konsekwencje
Urlop na żądanie również wymaga akceptacji pracodawcy. Nie uprawnia on pracowników do dnia wolnego bez konieczności uzyskania zgody, tak jak często jest on rozumiany. Jakie mogą być konsekwencje niestawienia się w pracy po odmowie pracodawcy? Przeczytaj!
19 maja 2025
Urlop okolicznościowy na komunię dziecka
Urlop okolicznościowy związany jest z ważnymi wydarzeniami w życiu pracownika. Prawo pracy bardzo dokładnie reguluje zasady jego wykorzystywania. Czy urlop okolicznościowy na komunię dziecka jest możliwy? Sprawdź artykuł!
14 maja 2025
Urlop wypoczynkowy w systemie równoważnym
Urlop wypoczynkowy przysługuje każdemu pracownikowi bez względu na system pracy, w którym pracuje. Czy pracownik świadczący pracę w systemie równoważnym może wziąć urlop w niedzielę? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź na to pytanie!
8 maja 2025
Wątpliwy urlop rodzicielski dla ojca gdy matka jest bezrobotna
Wprowadzone przepisy do prawa pracy określają uprawnienia związane z rodzicielstwem, jednym z nich jest urlop rodzicielski. Czy ten urlop jest bezwzględny w każdej sytuacji? Kiedy może mieć miejsce wątpliwy urlop rodzicielski dla ojca? Sprawdź!
7 maja 2025
Jakie są wyjątki od przestrzegania czasu pracy niepełnosprawnego?
Pracownik niepełnosprawny ma prawo do pewnych przywilejów. Jednakże czy istnieją od tych obostrzeń jakieś odstępstwa? Przykładowo czy w przepisach można znaleźć wyjątki od przestrzegania czasu pracy niepełnosprawnego? Przekonaj się!
30 kwietnia 2025
Szczególne zasady przyznawania świadczeń rentowych z ubezpieczenia wypadkowego
Szczególne zasady przyznawania świadczeń rentowych z ubezpieczenia wypadkowego wynikają z faktu, że niezdolność do pracy jest konsekwencją wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na temat świadczeń rentowych.
25 kwietnia 2025
Uzupełnienie wynagrodzenia w razie wystąpienia siły wyższej - obowiazujace zasady
Czy uzupełnienie wynagrodzenia w razie wystąpienia siły wyższej występuje zawsze? Jak naliczać wynagrodzenie za czas przepracowany, gdy wystąpi taka nieobecność? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, o czym trzeba pamiętać w tej sytuacji.
23 kwietnia 2025