Serwis Księgowy
Koszty kwalifikowane a refundacja z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorstw
Koszty kwalifikowane dotyczą wydatków poniesionych w związku z prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej. Jakie warunki należy spełnić aby móc skorzystać z ulgi na działalność gospodarczo-rozwojową? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
4 lutego 2022
Ewidencja samodzielnie złożonego komputera w kosztach podatkowych
To, w jaki sposób odbywa się ewidencja samodzielnie złożonego komputera, zależy od tego, czy części zostały nabyte w całości na firmę, czy częściowo na firmę i prywatnie, czy w całości prywatnie. Dowiedz się, jak przebiega ten proces!
15 kwietnia 2021
Nabycie towarów od unijnego dostawcy posługującego się polskim NIP-em
Rozliczenie zagranicznych transakcji często bywa skomplikowane i zależy od wielu czynników. Czy nabycie towarów od unijnego dostawcy posługującego się polskim NIP-em zalicza się do WNT? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
15 grudnia 2021
Należności licencyjne uzyskiwane za granicą – sposób rozliczenia
Należności licencyjne są często uzyskiwane przez polskich podatników w ramach wynagrodzenia otrzymywanego za granicą. Jak rozliczyć tak otrzymane wynagrodzenie na gruncie podatku dochodowego? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
24 listopada 2020
Korekta wartości początkowej środka trwałego – od czego zależy?
Kiedy powinna zostać zrobiona korekta wartości początkowej środka trwałego? Czy wiesz, jak zaksięgować takie zdarzenie gospodarcze? Dowiedz się, kiedy trzeba podjąć takie działanie i jakie ma to konsekwencje. Przeczytaj artykuł!
7 grudnia 2020
Polisa OC sfinansowana przez spółkę a przychód menedżera
Często firmy decydują się wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla swojej kadry zarządzającej. Kiedy polisa OC sfinansowana przez firmę będzie stanowić przychód menedżera? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
7 kwietnia 2022
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu a stawka amortyzacyjna
Odpisy amortyzacyjne są jednym z podstawowych rodzajów kosztów uzyskania przychodu. Czym jest indywidualna stawka amortyzacji? Czy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu uprawnia do zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej? Sprawdź!
17 stycznia 2022
Sprawozdawczość NBP – najważniejsze informacje!
Na niektórych podmiotach gospodarczych ciąży obowiązek przekazywania do NBP danych niezbędnych do sporządzenia bilansu płatniczego. Czym jest sprawozdawczość NBP? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, kto jest zobowiązany do przekazania danych!
7 kwietnia 2022
Wykorzystywanie firmowego samochodu do celów prywatnych prezesa zarządu
Pełnienie funkcji prezesa zarządu wiąże się z wieloma obowiązkami, ale również funkcja ta daje wiele przywilejów. Jednym z nich jest wykorzystywanie firmowego samochodu do celów prywatnych. Jakie skutki podatkowe wywołuje taka sytuacja? Sprawdź!
17 stycznia 2022
Rachunek kosztów – podstawowe informacje
Celem jednostek gospodarczych jest uzyskanie jak największych dochodów, dlatego ważny jest tu sposób zarządzania kosztami. Jedną z metod rozporządzenia kosztami jest rachunek kosztów. Sprawdź, jak stosowany jest rachunek kosztów w przedsiębiorstwach!
25 października 2021
Wysokość diety w podróży służbowej - jak obliczyć? Przedsiębiorca a pracownik
Czy wiesz, jaka powinna być wysokość diety w podróży służbowej w przypadku pracownika, a jaka dla przedsiębiorcy? Dowiedz się, jak to rozliczyć, a także co w sytuacji, gdy w hotelu zostało zapewnione wyżywienie. Przeczytaj nasz artykuł!
2 stycznia 2022
Leasing operacyjny a finansowy - jaki wybrać?
Umowa leasingu jest często podpisywana przez przedsiębiorców decydujących się na zakup samochodu. Leasing operacyjny a finansowy? Czym różnią się te dwie formy leasingu? Który jest korzystniejszy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
25 września 2020
Księgowość pełna a księgowość uproszczona - różnice
Jednym z bardzo ważnych wyborów jakich musi dokonać początkujący przedsiębiorca, jest sposób prowadzenia księgowości i rozliczania podatków. Przedstawiamy księgowość pełna a księgowość uproszczona wady i zalety rozwiązań oraz podstawowe różnice!
25 czerwca 2022
Inwestycje krótkoterminowe – co do nich zaliczamy?
Podmioty prowadzące pełną księgowość zobowiązane są do wykazywania w bilansie zarówno aktywów, jak i pasywów składających się na majątek przedsiębiorstwa. Czy inwestycje krótkoterminowe są wykazywane w bilansie oraz co należy do nich zaliczyć? Sprawdź!
25 czerwca 2022
Przekwalifikowanie środka trwałego - jak ująć w ewidencjach
Przedsiębiorcy dokonując zakupu sprzętu do firmy nie zawsze na początku wiedzą, czy jego okres wykorzystywania w firmie będzie dłuższy czy krótszy niż rok. Zdarzają się zatem sytuację, że konieczne przekwalifikowanie środka trwałego. Jak tego dokonać?
1 listopada 2020