Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Księgowy

Księgowość firm

Split payment w praktyce - wszystko, co warto wiedzieć!

Mechanizm podzielonej płatności to nowe narzędzie mające na celu usprawnienie systemu podatkowego w Polsce. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, od kiedy obowiązuje podzielona płatność, na czym polega oraz jak wykorzystywać split payment w praktyce.

17 stycznia 2022

Środki trwałe

Przerwy w amortyzacji – co musisz wiedzieć!

Przepisy ustawy o PIT w niektórych przypadkach nakazują wstrzymanie amortyzacji środków trwałych na określony czas. Dowiedz się, czytając nasz artykuł, w jakich sytuacjach konieczne są przerwy w amortyzacji oraz jak je prawidłowo ująć w ewidencji!

17 stycznia 2022

Księgowość firm

Zwolnienie z kasy ze względu na rodzaj płatności - kogo dotyczy? (cz.1)

Zwolnienie z posiadania kasy rejestrującej jest możliwe przy spełnieniu określonych przez ustawodawcę warunków. Komu zatem przysługuje zwolnienie z kasy ze względu na rodzaj płatności? Czy płatność kartą jest traktowana jak płatność przelewem? Sprawdź!

18 stycznia 2022

Księgowość firm

Księgowanie kompensaty należności i zobowiązań w KPiR

Księgowanie kompensaty należności i zobowiązań dokonywane jest w przypadku świadczeń wzajemnych pomiędzy dwoma podmiotami. Czy księgowania należy dokonać prowadząc Księgę Przychodów i Rozchodów? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

11 października 2022

Środki trwałe

Ulepszenie środka trwałego a całkowita amortyzacja

Poniosłeś wydatek na ulepszenie środka trwałego, ale jego amortyzacja została już zakończona? Z artykułu dowiesz się czy wartość ulepszenia możesz powiększyć o wartość początkową środka trwałego. Dowiedz się więcej na ten temat!

27 lipca 2022

Sprawozdawczość

Odroczenie terminu złożenia zeznania rocznego – czy to możliwe?

Na złożenie zeznania rocznego PIT-36, PIT-36L czy PIT-39 podatnik ma czas do 30 kwietnia roku następnego po roku rozliczeniowym. Czy wiesz, że możliwe jest odroczenie terminu złożenia zeznania podatkowego? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

7 maja 2021

Księgowość firm

Zmiany w opodatkowaniu spółek komandytowych

Na początku roku weszła w życie nowelizacja przepisów prawa podatkowego, w której przedstawiono zmiany w opodatkowaniu spółek komandytowych. Jakie są najważniejsze problemy związane ze zmianą formy opodatkowania? W artykule omawiamy zmiany stanu prawnego!

3 stycznia 2022

Sprawozdawczość

JPK MAG MF - wszystko co warto wiedzieć!

Na podatników prowadzących magazyn z wykorzystaniem programu komputerowego, np. Excel, został nałożony obowiązek przekazywania struktury JPK MAG. Sprawdź, czy JPK MAG MF wprowadziło w celu kontroli podatników i jakie dane zawiera!

10 maja 2021

Środki trwałe

Remont i modernizacja środka trwałego przed oddaniem do użytkowania

Prowadząc działalność przedsiębiorcy często posiadają składniki majątku, którymi są środki trwałe. Jak zmiany w środku trwałym wpływają na jego rozliczenie na gruncie podatkowym?Sprawdź, remont i modernizacja środka trwałego przed oddaniem do użytkowania!

25 czerwca 2022

Środki trwałe

Wycofanie mieszkania z działalności - skutki podatkowe

Przedsiębiorcy posiadając w działalności gospodarczej mieszkanie, mogą po pewnym czasie zdecydować się na jego sprzedaż luz wycofanie na cele prywatne. Przeczytaj artykuł i sprawdź, wycofanie mieszkania z działalności gospodarczej a skutki podatkowe!

18 stycznia 2022

Księgowość firm

Potwierdzenie faktury korygującej

Jeżeli na fakturze występują błędne dane w treści bądź też w kwocie wówczas rozwiązaniem będzie wystawienie faktury korygującej. Na jej podstawie można skorygować fakturę pierwotną. Czy do takiej zmiany potrzebne jest potwierdzenie faktury korygującej?

25 czerwca 2022

Ewidencje księgowe

Zmiany zasad księgowania faktur korygujących i niektóre problemy w korygowaniu pliku JPK_V7

Błąd popełniony w wystawionej fakturze pierwotnej skutkuje koniecznością korekty w ewidencji JPK_V7. Należy uważać na zmiany które zostały niedawno wprowadzone. Przeczytaj artykuł i dowiedź się jakie zmiany zasad księgowania faktur korygujących obowiązują

25 czerwca 2022

Sprawozdawczość

I42 jako oznaczenie szczególnej procedury importu towarów w JPK V7

Transakcje zagraniczne dokonywane przez polskich przedsiębiorców pomiędzy podmiotami z krajów trzecich, wymagają stosowania pewnych symboli. Przeczytaj i dowiedz się o symbolu I42 jako oznaczenie szczególnej procedury importu towarów w JPK V7!

30 czerwca 2022

Ewidencje księgowe

Ulga termomodernizacyjna a otrzymana dotacja – jak rozliczyć?

Ulga termomodernizacyjna odliczona w zeznaniu rocznym za 2020 może spowodować konieczność skorygowania deklaracji, jeśli podatnik otrzymał dotację z programu Mój Prąd. Czy dotację można rozliczyć w inny sposób? Przeczytaj artykuł i poznaj wyjaśnienie MF!

26 sierpnia 2022

Księgowość firm

Darmowe oprogramowanie w firmie - wygoda czy kłopot?

Darmowe oprogramowanie jest coraz częściej wykorzystywane w małych przedsiębiorstwach poszukujących oszczędności. Czy darmowy program zobowiązuje do zapłaty podatku dochodowego? W artkule odpowiadamy czy takie oprogramowanie w firmie to dobry pomysł!

10 marca 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów