Serwis Księgowy
Odwołanie przekazanej darowizny - konsekwencje podatkowe
Czy wiesz, jakie skutki podatkowe powoduje odwołanie przekazanej darowizny zarówno po stronie obdarowanego, jak i darczyńcy? Sprawdź, kiedy powstanie z tego tytułu przychód podlegający opodatkowaniu a kiedy możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia!
25 czerwca 2022
Wystawienie paragonu bez NIP dla przedsiębiorcy
Wystawienie paragonu bez NIP skutkuje brakiem możliwości wystawienia faktury. Czy w takiej sytuacji możliwe jest skorygowanie paragonu o dodanie NIP nabywcy? W artykule omawiamy kwestie związane z błędnie wystawionym paragonem a możliwością korekty!
30 czerwca 2022
Ewidencja księgowa środka trwałego w budowie - warto wiedzieć!
Co do zasady środki trwałe podatnicy ujmują w ewidencji środków trwałych. Co jednak w przypadku składników majątku, które dopiero powstają? Jak należy ewidencjonować środki trwałe w budowie? Sprawdź, ewidencja księgowa środka trwałego w budowie!
25 czerwca 2022
Świadczenie usług na rzecz konsumentów z innych krajów a obowiązek kasy fiskalnej
Świadczenie usług na rzecz obywateli Polski wiąże się obowiązkiem rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej. Czy w przypadku sprzedaży na rzecz konsumentów z innych krajów występuje obowiązek posiadania kasy fiskalnej? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
30 czerwca 2022
Darowizna towarów handlowych a obowiązek korekty kosztów u darczyńcy
Prowadząc działalność gospodarczą w obrębie członków rodziny często następuje przekazanie darowizn. Czy darowizna towarów handlowych wpływa na rozliczenie na gruncie podatkowym? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
30 czerwca 2022
Jak prawidłowo przechowywać dokumenty i dowody księgowe?
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą zobowiązani są do przechowywania dokumentacji księgowej. Jak prawidłowo przechowywać dokumenty i dowody księgowe? W artykule przedstawiamy najważniejsze zasady prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów!
24 maja 2022
Czynsz za najem o wartości powyżej 15 000 zł a płatność gotówką
Czy czynsz za najem o wartości powyżej 15 000 zł płatny gotówką stanowi koszt uzyskania przychodu w działalności gospodarczej? Jakie różnice zachodzą między czynszem za najem na czas nieokreślony, a czynszem za najem na czas określony? Sprawdź!
8 stycznia 2022
Zastosowanie kosztów autorskich przy działalności architekta - czy jest możliwe?
Wielu architektów zadaje sobie pytanie czy ich działalność może skorzystać z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów. Czy architekci kwalifikują się jako artyści i twórcy? Sprawdź, zastosowanie kosztów autorskich przy działalności architekta
30 czerwca 2022
50% koszty uzyskania przychodów – nowa interpretacja Ministerstwa Finansów
Ustawodawca pozwolił niektórym zawodom na stosowanie kosztów ryczałtowych w wysokości 50%! Przeczytaj artykuł i dowiedz się czym są koszty uzyskania przychodów zgodnie z ustawą o PIT i kto może skorzystać z możliwości stosowania stawki 50 procent!
30 czerwca 2022
I63 jako oznaczenie szczególnej procedury importu towarów w JPK V7
Kupujesz towary spoza UE? Dokonujesz ich zwrotów celem reklamacji lub zawierasz umowy o dodatkowe prace na zakupionych materiałach z kontrahentem spoza UE? Sprawdź, na czym polega procedura celna I63 i kiedy należy stosować oznaczenie I63 w nowym JPK V7!
19 kwietnia 2021
Zmiany w amortyzacji środków trwałych - co musisz wiedzieć!
Od 2021 roku weszły w życie zaostrzenia dotyczące zasad amortyzacji według indywidualnych stawek amortyzacji. Zaostrzenia mają na celu ograniczenie działań optymalizacyjnych. Sprawdź czy zmiany w amortyzacji dotyczą również Ciebie!
25 czerwca 2022
Zmiany WDT dotyczące dokumentacji
Zmiany WDT w dokumentacji dostaw wymuszają posiadanie dodatkowych dokumentów potwierdzających dokonanie dostawy towarów, aby mieć prawo do zastosowania stawki 0%. Jakie dokumenty należy posiadać zgodnie z rozporządzeniem? Przeczytaj w naszym artykule!
25 czerwca 2022
Koszty według ustawy o rachunkowości - warto wiedzieć
Prowadząc pełną księgowość podatnicy, muszą klasyfikować koszty między innymi według rodzaju. należy prowadzić pełną ewidencję kosztów, a jak uproszczoną? Czy należy dzielić koszty na pośrednie i bezpośrednie?Sprawdź, koszty według ustawy o rachunkowości!
10 marca 2022
Otrzymanie spadku- nowa deklaracja czy korekta deklaracji SD-Z2?
Otrzymałeś drugą część spadku po kilku miesiącach od złożenia deklaracji SD-Z2. Zastanawiasz się co w takim przypadku zrobić, złożyć nową deklarację czy może wymagana jest korekta deklaracji SD-Z2? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule!
25 czerwca 2022
Grupa kapitałowa - wszystko co warto wiedzieć
Stworzenie grupy kapitałowej to sposób na optymalizację podatkową! Dowiedz się, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby została utworzona podatkowa grupa kapitałowa i z jakimi konsekwencjami muszą liczyć się spółki w przypadku utraty statusu podatnika.
30 czerwca 2022