Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Księgowy

Księgowość firm

Zwrot towarów a ewidencja faktury korygującej

Dostałeś fakturę korygującą, której przyczyną jest zwrot towarów handlowych i nie wiesz, kiedy należy ująć ją w ewidencjach? W artykule odpowiadamy, w jakich datach księguje się korekty zarówno na gruncie podatku dochodowego, jak i podatku VAT.

12 listopada 2021

Księgowość firm

Obniżenie czynszu w związku z pandemią – skutki podatkowe dla najemców

Ograniczenie działalności w związku z pandemią powoduje, że firmom brakuje środków na opłacenie czynszu za najem lokalu. Niektórzy właściciele nieruchomości decydują się jednak na obniżenie czynszu. Jakie rodzi to skutki podatkowe dla najemców? Sprawdź!

25 czerwca 2022

Księgowość firm

Obniżenie czynszu w związku z pandemią – skutki podatkowe dla wynajmujących

Skutki pandemii wpływają na coraz większą cześć przedsiębiorców, w związku z tym coraz więcej firm starają się obniżyć koszt utrzymania firmy - w tym wydatki z tytułu najmu lokalu, np. obniżenie czynszu. Dowiedź się, jakie to niesie skutki podatkowe!

25 czerwca 2022

Sprawozdawczość

Sprawozdanie finansowe spółki cywilnej, gdzie złożyć?

Wśród zalet prowadzenia spółki cywilnej jest możliwość prowadzenia uproszczonej księgowości. Jednak na wielu płaszczyznach różni się od innych spółek, przez co jej sprawozdanie może być kłopotliwe. Gdzie złożyć sprawozdanie finansowe spółki cywilnej?

30 czerwca 2022

Ewidencje księgowe

Opłaty sądowe poniesione w imieniu kontrahenta - jak księgować?

W praktyce gospodarczej działając w imieniu i na rzecz swojego klienta, podmiot reprezentujący często ponosi koszty w postaci opłat sądowych. Przy czym koszty te zostaną mu zwrócone. W jaki sposób rozliczyć opłaty sądowe poniesione w imieniu kontrahenta?

30 czerwca 2022

Księgowość firm

IP Box – czyli 5% stawka podatku dochodowego

Przedsiębiorcy, którzy w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej wytwarzają kwalifikowane prawo własności intelektualnej, pod pewnymi warunkami mogą zastosować IP Box - preferencyjną stawkę podatku w wysokości 5%. Sprawdź, komu przysługuje ulga!

25 czerwca 2022

Kasy rejestrujące

Kasa fiskalna dla dentysty - czy jest obowiązkowa?

Czy kasa fiskalna dla dentysty jest obowiązkowa? Istnieje szereg zwolnień z posiadania kasy fiskalnej, ale niektóre rodzaje działalności muszą bezwzględnie korzystać z rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej. Czy dotyczy to także dentystów?

17 stycznia 2022

Środki trwałe

Współczynnik podwyższający stawkę amortyzacji – kiedy można zastosować w działalności?

Gdy w spółce osobowej jeden ze wspólników wystąpi ze spółki, w ramach spłaty udziałów może otrzymać składnik majątku. Czy składnik taki można wprowadzić do nowo otwartej firmy? Czy można zastosować współczynnik podwyższający stawkę amortyzacji? Sprawdź!

25 czerwca 2022

Księgowość firm

Najem mieszkań w ramach działalności gospodarczej - zasady rozliczania

Czy wiesz na jakich zasadach rozliczany jest najem mieszkań? Zastanawiasz się, czy można rozliczać koszty mieszkania w okresie bez wynajmu? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak należy rozliczać najem mieszkań w ramach działalności gospodarczej.

30 czerwca 2022

Sprawozdawczość

Deklaracje podatkowe - jak dostarczyć do urzędu? - cz. I podatek dochodowy (PIT)

Podatki dochodowy opłacany jest przez każdą osobę osiągającą dochód podlegający opodatkowaniu. Osoby takie mają obowiązek corocznego rozliczenia podatku na właściwym druku PIT. Dowiedz się, w jaki sposób można dostarczyć do urzędu deklaracje podatkowe.

17 lipca 2022

Kasy rejestrujące

Kasa fiskalna dla mechanika - czy jest obowiązkowa?

Kasa fiskalna dla mechanika stała się obowiązkiem po wprowadzeniu nowego projektu Ministerstwa Finansów. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak było kiedyś oraz jak jest obecnie oraz czy możliwe jest skorzystanie z ulgi na zakup kasy fiskalnej.

17 stycznia 2022

Księgowość firm

Import usług – brak faktury zakupu a obowiązek podatkowy

Import usług powoduje obowiązek rozliczenia się podatnika z tytułu podatku VAT należnego, ale daje również możliwość odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu dokonanej transakcji. Co w sytuacji, gdy podatnik nie otrzymał faktury za zakup usług?

30 czerwca 2022

Księgowość firm

Kara za błędy w JPK, czyli jakie konsekwencje czekają podatników?

Od 1 października 2020 roku czynni podatnicy VAT mają obowiązek składania nowej struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK_V7). Czy wiesz, jaka kara za błędy w JPK może zostać nałożona na przedsiębiorców oraz jak się przed nią ustrzec? Sprawdź!

22 lutego 2021

Księgowość firm

Eksport usług przez podatnika zwolnionego z VAT - jak go rozliczyć?

Coraz częściej polscy przedsiębiorcy zwolnieni z podatku od towarów i usług, decydują się na szukanie kontrahentów na zagranicznych rynkach zbytu. Jak powinien zostać rozliczony eksport usług przez podatnika zwolnionego z VAT? Przeczytaj i sprawdź!

30 czerwca 2022

Księgowość firm

Transakcje między małżonkami prowadzącymi odrębne działalności jak rozliczyć?

Transakcje między małżonkami prowadzącymi odrębne działalności często sprawiają wiele trudności przedsiębiorcom na gruncie podatku VAT. Sprawdź, na czym polega wspólność i rozdzielność majątkowa oraz jak rozliczyć przekazywany majątek w obu przypadkach.

14 stycznia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów