Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Opodatkowanie estońskim CIT a obowiązek informowania o strategii podatkowej

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Przepisy ustawy o CIT na niektórych podatników nakładają obowiązek informowania o przyjętej strategii podatkowej. Obowiązek ten dotyczy podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych, ale warto zastanowić się, czy obejmuje również tych, którzy wybrali opodatkowanie estońskim CIT. Odpowiedź znajdziesz, w poniższym artykule.

Obowiązek informowania o strategii podatkowej

W pierwszej kolejności dokonamy analizy instytucji strategii podatkowej i związanego z tym obowiązku informowania. Otóż zgodnie z art. 27c ust. 1 ustawy o CIT następujący podatnicy są obowiązani do sporządzania i podawania do publicznej wiadomości informacji o realizowanej strategii podatkowej za rok podatkowy:

  1. podatkowe grupy kapitałowe, bez względu na wysokość osiągniętych przychodów;
  2. podatnicy inni niż podatkowe grupy kapitałowe, u których wartość przychodu uzyskana w roku podatkowym przekroczyła równowartość 50 mln euro przeliczonych na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roboczym roku kalendarzowego poprzedzającego rok podania indywidualnych danych podatników do publicznej wiadomości.

Na podstawie art. 27c ust. 2 ustawy o CIT informacja o realizowanej strategii podatkowej obejmuje, z uwzględnieniem charakteru, rodzaju i rozmiaru prowadzonej działalności, w szczególności:

  1. informacje o stosowanych przez podatnika:
    1. procesach oraz procedurach dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego i zapewniających ich prawidłowe wykonanie,
    2. dobrowolnych formach współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej;
  2. informacje odnośnie do realizacji przez podatnika obowiązków podatkowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wraz z informacją o liczbie przekazanych Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schematach podatkowych z podziałem na podatki, których dotyczą;
  3. informacje o:
    • transakcjach z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4, których wartość przekracza 5% sumy bilansowej aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego spółki, w tym podmiotami niebędącymi rezydentami podatkowymi Rzeczypospolitej Polskiej,
    • planowanych lub podejmowanych przez podatnika działaniach restrukturyzacyjnych mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych podatnika lub podmiotów powiązanych;
  4. informacje o złożonych przez podatnika wnioskach o wydanie:
    • ogólnej interpretacji podatkowej, 
    • interpretacji przepisów prawa podatkowego,
    • wiążącej informacji stawkowej, 
    • wiążącej informacji akcyzowej;
  5. informacje dotyczące dokonywania rozliczeń podatkowych podatnika na terytoriach lub w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową 

– z wyłączeniem informacji objętych tajemnicą handlową, przemysłową, zawodową lub procesu produkcyjnego.

Podatnik zamieszcza informację o realizowanej strategii podatkowej za rok podatkowy, sporządzoną w języku polskim lub jej tłumaczenie na język polski, na swojej stronie internetowej w terminie do końca 12. miesiąca następującego po zakończeniu roku podatkowego (art. 27c ust. 4 ustawy o CIT). W przypadku gdy podatnik nie ma własnej strony internetowej, informację o realizowanej strategii podatkowej udostępnia w języku polskim na stronie internetowej podmiotu powiązanego (art. 27c ust. 5 ww. ustawy) w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4.

W terminie do końca 12. miesiąca następującego po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany przekazać naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu dla podatnika informację o adresie strony internetowej. W przypadku niewykonania obowiązku podatnik podlega karze pieniężnej. Karę pieniężną nakłada naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla podatnika, w drodze decyzji, w wysokości do 250 000 zł.

Jednocześnie na podstawie art. 27c ust. 11 ustawy o CIT przepisy stanowiące o informowaniu o strategii podatkowej nie mają zastosowania do podatnika będącego:

  1. stroną umowy o współdziałanie, o której mowa w art. 20s § 1 Ordynacji podatkowej;
  2. uczelnią w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Przepisy ustawy o CIT stanowiące o obowiązku informowania o przyjętej strategii podatkowej nie wyłączają wprost z zakresu podmiotowego tych podatników, którzy jako formę opodatkowania wybrali estoński CIT.

Czy opodatkowanie estońskim CIT wyklucza obowiązek informowania o strategii podatkowej?

Przypomnijmy, że podatnik opodatkowany estońskim CIT nie rozpoznaje ani przychodów, ani kosztów uzyskania przychodów, ani dochodu, ani straty podatkowej, istotnych z punktu widzenia opodatkowania podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych. Może wykazać dochody w rozumieniu art. 28m ust. 1 ustawy o CIT, których nie dotyczą pojęcia przychodów, kosztów uzyskania przychodów czy dochodu albo straty, uwzględniane przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych. 

W kontekście analizowanego problemu należy stwierdzić, że podatnicy opodatkowani w formie ryczałtu od dochodów spółek nie składają co do zasady zeznań CIT-8, lecz składają deklaracje, zgodnie z art. 28r. ust. 1 tejże ustawy, tj. CIT-8E.

Jak wskazał Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 22 grudnia 2023 roku (nr 0114-KDIP2-2.4010.593.2023.1.KW), podatnicy ryczałtu od dochodów spółek nie są obowiązani do sporządzania i podawania do publicznej wiadomości informacji o realizowanej strategii podatkowej za rok podatkowy.

Do grupy podmiotów zobowiązanych do złożenia ww. informacji nie sposób zaliczyć podatników ryczałtu od dochodów spółek (estoński CIT), ponieważ w trakcie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek co do zasady nie są oni obowiązani do składania zeznania, o którym mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o CIT, tj. CIT-8.

Przykład 1.

Spółka z o.o. od 1 stycznia 2024 roku jako formę opodatkowania wybrała estoński CIT. Suma przychodów za 2024 rok wyniosła równowartość kwoty 60 mln euro. Czy spółka z o.o. ma obowiązek podawania informacji o strategii podatkowej na mocy art. 27c ustawy o CIT?

Podatnik opodatkowany w formie ryczałtu nie ma obowiązku sporządzania i podawania do publicznej wiadomości informacji o realizowanej strategii podatkowej za lata podatkowe, w których podlegał oraz w których będzie podlegać opodatkowaniu estońskim CIT, także w sytuacji, gdy jego przychody za rok podatkowy przekroczyły oraz przekroczą w kolejnych latach podatkowych w odniesieniu do każdego roku podatkowego opodatkowania estońskim CIT równowartość przeliczonej na złote kwoty 50 mln euro.

Określony w art. 27c ustawy o CIT obowiązek przekazywania informacji o strategii podatkowej nie dotyczy podatników, którzy jako formę opodatkowania wybrali estoński CIT. W tym przypadku nie ma znaczenia wielkość osiągniętego w roku podatkowym przychodu.

Pomimo że przepisy stanowiące o obowiązku informowania o strategii podatkowej nie wyłączają z zakresu podmiotowego podatników opodatkowanych estońskim CIT, to jednak za ugruntowane można uznać stanowisko, że taki obowiązek nie powstaje. Identyczną opinię wyraził Dyrektor KIS w interpretacjach indywidualnych z 27 kwietnia 2023 roku (nr 0111-KDIB1-1.4010.778.2022.1.SG) oraz z 17 kwietnia 2023 roku (nr 0114-KDIP2-2.4010.266.2022.1.AP).

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów