Podatki dochodowe
Wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów - warto wiedzieć
Prowadzenie działalności wiąże się z ponoszeniem różnego rodzaju kosztów. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, które koszty to wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów oraz jakie warunki muszą spełniać aby mogły być uznane za koszt podatkowy!
9 września 2024
Darowizna na przeciwdziałanie skutkom działań wojennych w Ukrainie a podatki
Omawiamy kluczowe przepisy dotyczące pytania, czy darowizna na przeciwdziałanie skutkom działań wojennych w Ukrainie może być uznana za koszt podatkowy? Sprawdź, jak w takim przypadku rozliczyć podatek CIT zgodnie z obowiązującymi przepisami!
9 sierpnia 2024
Ulga na prototyp i ulga na robotyzację jednocześnie - czy to możliwe?
Ulga na robotyzację i ulga na prototyp to preferencje podatkowe wprowadzone przez Polski Ład. Czy wiesz, kto może skorzystać z ulgi na robotyzację i ulgi na prototyp? Czy możliwe jest jednoczesne połączenie obu ulg? Dowiedz się więcej w artykule!
9 sierpnia 2024
Przeniesienie praw autorskich w ramach działalności nierejestrowanej
Przeniesienie praw autorskich w ramach działalności nierejestrowanej może stanowić przychód z innych źródeł. Jak poprawnie rozliczyć te przychody i uniknąć błędów podatkowych? Przeczytaj artykuł, aby poznać szczegółowe odpowiedzi na pytania!
8 sierpnia 2024
Zakup ekspresu do kawy jako koszt uzyskania przychodów
Prowadząc działalność, przedsiębiorcy spotykają się z klientami i inwestorami w firmie w celu omówienia szczegółów transakcji biznesowych. Czy zakup ekspresu do kawy może stanowić koszt podatkowy, jeżeli będzie wykorzystywany na potrzeby takich rozmów?
8 sierpnia 2024
Kolumny 10, 11 i 13 kpir - charakterystyka
Odpowiednie ujmowanie wydatków w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów może sprawiać przedsiębiorcą problem, w których kolumnach księgować dane grupy kosztów podatkowych? Objaśnienie kolumny 10 11 i 13 kpir znajdziesz w naszym artykule!
1 października 2024
Materiały zużywane do wykonania usługi - ujmowanie w KPiR
Podatnicy często zastanawiają się, jak ujmować w ewidencji podatkowej materiały zużywane do wykonania usługi. W związku z tym warto zapoznać się z naszym artykułem, w którym omawiamy ewidencje materiału zużywanego przy usłudze w KPiR oraz spisie z natury.
1 października 2024
Otrzymanie darowizny przez spółkę – rozliczenie CIT
Otrzymanie darowizny przez spółkę może wiązać się z określonymi skutkami podatkowymi. Kluczowe jest zrozumienie, że darowizny dla spółek nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Jak w takim razie opodatkować taki przychód? Sprawdź!
6 sierpnia 2024
Amortyzacja wartości firmy - kiedy jest możliwa?
Wartość firmy, czyli tzw. goodwill jest szczególną kategorią wartości niematerialnych i prawnych. Czy wiesz, kiedy możliwa jest amortyzacja wartości firmy? Jak ustalić wartość podlegającą amortyzacji? podatkowej? Wyjaśniamy w artykule!
6 sierpnia 2024
Amortyzacja bazy klientów - kiedy jest możliwa?
Podmioty, które zakupiły od innej jednostki bazę z danymi klientów często mają problem z jej właściwą klasyfikacją. Czy baza klientów stanowi wartość niematerialną i prawną? Czy możliwa jest amortyzacja bazy klientów? Wyjaśniamy w artykule!
5 sierpnia 2024
Exit tax - czy możliwe jest rozłożenie podatku na raty?
Exit tax, czyli podatek od niezrealizowanych zysków może dotyczyć podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Czy możliwe jest rozłożenie podatku od niezrealizowanych zysków na raty? Jakie warunki należałoby spełnić? Wyjaśniamy w artykule!
1 sierpnia 2024
Zagraniczny fundusz inwestycyjny jako źródło przychodu polskiego rezydenta podatkowego
Zagraniczny fundusz inwestycyjny może generować przychody dla polskich rezydentów podatkowych. W artykule omawiamy zasady opodatkowania przychodów z takich funduszy oraz metody rozliczeń podatkowych na gruncie podatku dochodowego. Sprawdź!
31 lipca 2024
Uproszczone zaliczki na podatek dochodowy - kto może skorzystać?
Uproszczone zaliczki na podatek dochodowy to korzystne rozwiązanie, szczególnie dla przedsiębiorców, którzy są na co dzień zabiegani. Czy wiesz, kto może skorzystać z takiej formy rozliczania podatku dochodowego? Sprawdź, jakie warunki należy spełnić!
31 lipca 2024
Podział przez wydzielenie - restrukturyzacja spółki
Podział przez wydzielenie, jako forma restrukturyzacji spółki powinien zostać prawidłowo rozliczony na gruncie podatku CIT. Czy wiesz, jak należy prawidłowo wykazać takie zdarzenie oraz jaki wpływ ma status zorganizowanej części przedsiębiorstwa? Sprawdź!
30 lipca 2024
Sprzedaż przedsiębiorstwa otrzymanego w drodze aportu - rozliczenie
Wniesienie przedsiębiorstwa do spółki może odbyć się w formie aportu, co jest zdarzeniem neutralnym podatkowo. Jak wygląda jednak rozliczenie w sytuacji, gdy miejsce ma sprzedaż przedsiębiorstwa otrzymanego w drodze aportu? Wyjaśniamy w artykule!
26 lipca 2024