Podatki dochodowe
Zakup licencji w kosztach uzyskania przychodów
Sposób ujęcia wydatku poniesionego na zakup licencji w kosztach uzyskania przychodów zależy od wartości i długości przewidywanego okresu, w którym nabyta licencja będzie użytkowana w ramach działalności gospodarczej. Sprawdź, jak rozliczyć taki zakup!
10 czerwca 2024
Opodatkowanie ryczałtem najmu prowadzonego przez agencję - czy to możliwe?
Podatnicy prowadzący najem prywatny nieruchomości mają do wyboru wyłącznie opodatkowanie uzyskanego przychodu na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego. Czy opodatkowanie ryczałtem najmu prowadzonego przez agencję również jest możliwe? Sprawdź!
7 czerwca 2024
Piknik firmowy w kosztach uzyskania przychodu
Pikniki i festyny firmowe często organizowane są w sezonie wiosenno-letnim. Ich celem jest zintegrowanie pracowników. Przeczytaj i dowiedz się, czy w świetle prawa podatkowego przedsiębiorca może uwzględnić piknik firmowy w kosztach uzyskania przychodu!
6 czerwca 2024
Wydatek na psychoterapię - czy może stanowić koszt podatkowy?
Przedsiębiorca w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą ponosi różne wydatki. Czy wydatek na psychoterapię własną przedsiębiorcy może stanowić koszt uzyskania przychodu i pomniejszyć podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym? Sprawdź!
5 czerwca 2024
Wygrana w pokera a podatek dochodowy - kiedy należy go zapłacić?
Tematem artykułu jest wygrana w pokera a podatek dochodowy. Dowiedz się, kiedy powstaje obowiązek podatkowy i jakie przepisy regulują opodatkowanie takich wygranych oraz jakie kroki należy podjąć, aby prawidłowo się rozliczyć z urzędem skarbowym!
5 czerwca 2024
Struktura hybrydowa a koszty uzyskania przychodów w CIT
Struktura hybrydowa została wprowadzona do polskiego porządku prawnego celem ograniczenia przypadków podwójnego nieopodatkowania oraz podwójnego odliczenia tego samego wydatku lub straty. Sprawdź, jak struktura hybrydowa wpływa na koszty podatkowe w CIT!
31 maja 2024
Przekazanie działalności w darowiźnie na gruncie VAT
Osoba fizyczna może przekazać własne przedsiębiorstwo drugiej osobie w darowiźnie. Czy wiesz, czy przekazanie działalności w darowiźnie rodzi skutki na gruncie podatku od towarów i usług? Sprawdź, jak rozliczyć takie zdarzenie w kontekście podatku VAT!
29 maja 2024
Przekazanie JDG w darowiźnie a skutki podatkowe
Przekazanie JDG w darowiźnie może być neutralne podatkowo, jednak wiąże się z określonymi konsekwencjami w zakresie kosztów podatkowych. Artykuł omawia przepisy dotyczące przekazywania środków trwałych oraz towarów handlowych w takiej sytuacji!
29 maja 2024
Jak rozliczyć przychód pracownika z tytułu zakwaterowania za granicą?
Przychód pracownika z tytułu zakwaterowania za granicą jest złożonym tematem na gruncie podatkowym. Analizujemy przepisy ustawy PIT dotyczące świadczeń nieodpłatnych i zwolnień podatkowych oraz interpretacje organów podatkowych w tym temacie.
28 maja 2024
Delegacja współpracownika - jak poprawnie rozliczać koszty?
Delegacja współpracownika przy umowie B2B to częsta sytuacja w biznesie. Dowiedz się, jak prawidłowo rozliczać koszty podróży służbowej współpracowników, jakie dokumenty są potrzebne oraz jakie przepisy podatkowe mają zastosowanie.
27 maja 2024
Program partnerski a stawka ryczałtu - jak prawidłowo rozliczać przychody?
Program partnerski a stawka ryczałtu to istotny temat dla przedsiębiorców uczestniczących w afiliacji internetowej. Dowiedz się, jaką stawką ryczałtu powinny być opodatkowane przychody uzyskane w ten sposób i jakie są podstawy zastosowania tej stawki.
24 maja 2024
Niezgłoszenie zmiany formy opodatkowania przez błąd w CEIDG
Przedsiębiorcy, którzy chcą zmienić formę opodatkowania zobowiązani są do dokonania zgłoszenia w odpowiednim terminie. Sprawdź, czym grozi niezgłoszenie zmiany formy opodatkowania we wskazanym terminie w sytuacji, gdy wystąpił błąd w systemie CEIDG!
24 maja 2024
Łączenie spółek - skutki podatkowe w CIT
Przejęcie i łączenie spółek może wywołać powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Czy wiesz, jakie skutki podatkowe wywołuje łączenie spółek niezależnych lub przejęcie spółek zależnych? Wyjaśniamy w artykule!
23 maja 2024
Wydatek na zakup podpisu elektronicznego jako koszt podatkowy
W dobie cyfryzacji jednym z popularnych kosztów, ponoszonych przez przedsiębiorców jest wydatek na zakup podpisu elektronicznego. Omawiamy, czy taki wydatek może być uwzględniony jako koszt podatkowy i jak to wygląda, w przypadku członka zarządu.
22 maja 2024
Kwota wolna od podatku dla rolnika w działalności
Działalność rolnicza i uzyskiwane z tego tytułu przychody nie podlegają opodatkowaniu podatkiem PIT. Czy w związku z tym, prowadząc działalność przysługuje kwota wolna od podatku dla rolnika? Ile wynosi? Jak ją ustalić? Odpowiadamy w artykule!
22 maja 2024