Podatki dochodowe
Faktury korygujące po przejściu na CIT estoński - jak rozliczać?
Zmiana formy opodatkowania na ryczałt od dochodów spółki, czyli tzw. CIT estoński, niesie konsekwencje na wielu płaszczyznach. Co jednak w przypadku, kiedy podatnik otrzyma faktury korygujące po przejściu na CIT estoński? Przeczytaj i sprawdź!
12 grudnia 2023
Świadczenia dla dzieci pracownika – o czym musisz wiedzieć?
Świadczenia dla dzieci pracownika stanowią przychód ze stosunku pracy, o ile nie zostały one sfinansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy wydatki na świadczenia dla dzieci mogą stanowić koszty uzyskania przychodów? Sprawdź!
12 grudnia 2023
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w 2024 roku
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to raczej mało skomplikowana forma opodatkowania, jest zatem często wybierany przez przedsiębiorców. Sprawdź, kto może skorzystać z ryczałtu i jaka stawka podatku jest właściwa oraz jak rozliczyć najem prywatny!
12 grudnia 2023
Ulga na złe długi w CIT estońskim - co należy wiedzieć?
Ulga na złe długi to mechanizm umożliwiający wierzycielowi (sprzedawcy, który wystawił fakturę sprzedaży) obniżyć koszty o faktury, za które nie otrzymał zapłaty. Pojawia się jednak pytanie, czy ulga na złe długi w CIT estońskim ma zastosowanie? Sprawdź!
11 grudnia 2023
Remanent w zaliczce na podatek dochodowy za grudzień - czy jest konieczny?
Przedsiębiorcy zobowiązani są do wpłacania zaliczki na podatek dochodowy jak również do sporządzenia spisu z natury na koniec roku podatkowego. Sprawdź, czy podatnik ma obowiązek uwzględnić remanent w zaliczce na podatek dochodowy za grudzień!
11 grudnia 2023
Ulga rehabilitacyjna na remont mieszkania - jakie warunki należy spełnić?
Często zdarza się, że osoba niepełnosprawna nie ma przystosowanych warunków mieszkalnych do swoich ograniczeń. Czy w takim przypadku ulga rehabilitacyjna na remont mieszkania będzie możliwa? Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej!
8 grudnia 2023
Czy odsetki od odszkodowania podlegają opodatkowaniu PIT?
Zasądzone odszkodowania, które często jest zwolnione z opodatkowania może zostać rozszerzone o odsetki za opóźnienia w wypłacie. Pojawia się w tym momencie pytanie: czy odsetki od odszkodowania podlegają opodatkowaniu i czy stanowią przychód? Sprawdź!
7 grudnia 2023
CIT estoński a zyski z lat ubiegłych a zmiana formy opodatkowania
Zagadnienie jakim jest CIT estoński a zyski z lat ubiegłych powoduje wiele wątpliwości wśród podatników. Najczęściej padającym pytaniem jest - czy osiągnięty zysk przed zmianą formy opodatkowania podlega pod CIT Estoński? Omawiamy w naszym artykule!
7 grudnia 2023
Księgowanie odszkodowania w KPiR - kiedy podlega ewidencji?
Czy wiesz, że niektóre odszkodowania mogą podlegać opodatkowaniu w działalności? Czy odszkodowanie otrzymane przez przedsiębiorcę można traktować jako zwrot wydatków? Sprawdź w artykule, jak przebiega księgowanie odszkodowania w KPiR!
5 grudnia 2023
Prowizja od wypłaty gotówkowej z konta walutowego i różnice kursowe
Prowizja od wypłaty gotówkowej z konta walutowego może powodować dodatnie lub ujemne różnice kursowe. Wówczas takie różnice mogą pływać na nasze przychody lub koszty prowadzonej działalności gospodarczej. Przeczytaj artykuł i sprawdź!
1 grudnia 2023
Wydatki na posiłki dla zleceniobiorców - czy stanowią koszt podatkowy?
Zdarzają się sytuacje, gdy zleceniodawca w ramach stosunku cywilnoprawnego zapewnia zleceniobiorcy świadczenia w postaci np. posiłków. W artykule omawiamy czy wydatki na posiłki dla zleceniobiorców stanowią koszt podatkowy i jak rozliczyć reprezentację.
1 grudnia 2023
Wynajem współwłasności po śmierci małżonka a podatki
Najem prywatny stanowiący współwłasność nie rodzi wątpliwości na gruncie rozliczania podatkowego. Omawiamy, jak natomiast wygląda, od strony podatkowej wynajem współwłasności po śmierci małżonka. Kto odpowiada za podatki w tej sytuacji?
28 listopada 2023
Umowa zlecenie po zakończeniu działalności gospodarczej - czy możliwa?
Przedsiębiorcy mogą zdecydować się na zakończenie prowadzenia działalności gospodarczej oraz wyrazić chęć kontynuowania świadczenia usług w ramach umowy zlecenie. Czy dozwolona jest umowa zlecenie po zakończeniu działalności gospodarczej? Wyjaśniamy!
27 listopada 2023
Zryczałtowany podatek - kto może wybrać taką formę opodatkowania?
Zryczałtowany podatek dochodowy to optymalna forma opodatkowania ale nie dla każdego i nie w każdym przypadku. Wybór zależy od charakteru prowadzonych w ramach działalności czynności. Zobacz, kto może rozliczać się zryczałtowanym podatkiem dochodowym!
23 listopada 2023
Flipowanie nieruchomości a działalność gospodarcza
Flipowanie nieruchomości polega na nabywaniu lokali w złym stanie technicznym, remontowaniu ich i następnie dalszej odsprzedaży. Może jednak nastąpić pytanie, w którym momencie można mówić już o działalności gospodarczej? Sprawdź to!
23 listopada 2023