Podatki dochodowe
Nieściągalność pożyczki a możliwość uznania jej za koszt podatkowy
Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nieściągalność pożyczki nie może być uznana za koszty uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej. Powyższe dotyczy równie odsetek należnych, które nie zostały spłacone.
20 lipca 2023
Brak zapłaty za najem prywatny a obowiązek zapłaty podatku
Obowiązkiem podatników uzyskujących przychód z najmu prywatnego jest odprowadzanie podatku na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego. Jaki wpływ na kwestie obowiązku podatkowego ma brak zapłaty za najem prywatny i kiedy dokładnie powstaje ten obowiązek?
19 lipca 2023
Proporcja podziału wydatków na internet - działalność w mieszkaniu
Przedsiębiorcy mają możliwość prowadzenia działalności we własnym mieszkaniu. Jak w takiej sytuacji wygląda rozliczanie kosztów mediów i telekomunikacji? Sprawdź, czy i w jaki sposób może zostać zastosowana proporcja podziału wydatków na internet!
19 lipca 2023
Czy podatek liniowy można połączyć z ryczałtem?
Polskie prawo umożliwia prowadzenie kilku działalności gospodarczych, jednak jest kilka kwestii na które należy zwrócić szczególną uwagę, np. brak całkowitej dowolności w wyborze form opodatkowania. Czy podatek liniowy można połączyć z ryczałtem? Sprawdź!
19 lipca 2023
Najem powierzchni reklamowej na stronie WWW a ryczałt
Prowadzisz blog i zainteresowanie stroną internetową rośnie. Otrzymujesz pierwsze propozycję wynajmu powierzchni strony internetowej do celów reklamowych. Sprawdź, jak opodatkować przychód. Najem powierzchni reklamowej na stronie WWW a ryczałt.
19 lipca 2023
Przedawnienie zobowiązania dotyczącego niespłaconej pożyczki a PIT
Przedawnienie zobowiązania to zdarzenie, które powoduje, że dłużnik może uniknąć spłaty zadłużenia, chyba że zrzeknie się zarzutu przedawnienia. W przypadku zaistnienia takiego zdarzenia, fakt przedawnienia należy przeanalizować na gruncie ustawy o PIT.
18 lipca 2023
Jak ustalić różnice kursowe na ryczałcie ewidencjonowanym?
Zostając ryczałtowcem, przedsiębiorca decyduje się opłacać podatek od osiąganego przychodu, bez możliwości obniżenia go o koszty. Jednym z przychodów podlegających opodatkowaniu są różnice kursowe. Różnice kursowe na ryczałcie - jak je ustalić? Sprawdź!
18 lipca 2023
Działalność nierejestrowana dla obcokrajowców a zeznanie roczne
Prowadząc działalność gospodarczą nie ma obowiązku rejestracji jej w CEIDG, a obowiązki względem organów są mniejsze. W artykule omawiamy zagadnienie jakim jest działalność nierejestrowana dla obcokrajowców w Polsce - czy jest to możliwe? Sprawdźmy!
18 lipca 2023
Co składa się na przychód z najmu prywatnego?
Najem prywatny generuje przychód podlegający opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Taki przychód stanowi jednocześnie podstawę opodatkowania. Omawiamy, jakie elementy stanowią przychód z najmu prywatnego i czy są nimi opłaty za media.
17 lipca 2023
Dopłaty do spółki - czy podlegają opodatkowaniu?
Wniesienie przez wspólników dopłaty do spółki z o.o. w formie pożyczki może budzić wątpliwości w zakresie rozliczenia podatkowego takiej transakcji. Czy w takim przypadku w spółce powstaje przychód? Czy zdarzenie to podlega opodatkowaniu PCC? Sprawdź!
17 lipca 2023
Refakturowanie kosztów na najemcę w ramach ryczałtu ewidencjonowanego
W ramach Polskiego Ładu na podatników spadły nowe obowiązki. Jedną z nowych zasad jest rozliczanie najmu prywatnego jedynie w ramach ryczałtu ewidencjonowanego. Warto przyjrzeć się również zagadnieniu jakim jest refakturowanie kosztów na najemcę.
17 lipca 2023
Wycofanie nieruchomości z majątku firmowego i oddanie w najem prywatny – jaka forma opodatkowania
Prowadząc działalność gospodarczą zdarza się, że przedsiębiorca decyduje się na wycofanie nieruchomości z majątku firmowego i oddanie w najem prywatny. Uzyskane z tego tytułu przychody należy opodatkować. Jak wybrać odpowiednią formę opodatkowania najmu?
17 lipca 2023
Czy można prowadzić wyłącznie sprzedaż zagraniczną?
Polski przedsiębiorca nie jest ograniczony przez przepisy podatkowe w zakresie terytorium na którym może dokonywać sprzedaży. Czy sprzedaż zagraniczna prowadzona przez polskiego przedsiębiorcę może być jedyną formą sprzedaży w działalności? Wyjaśniamy!
14 lipca 2023
Czy wydatki na utworzenie siłowni dla pracowników mogą stanowić koszt?
Czy utworzenie siłowni dla pracowników uprawnia przedsiębiorcę do zaliczenia wydatków na sprzęt sportowy do kosztów uzyskania przychodów? Jakie są zasady amortyzacji urządzeń nabytych w celu wyposażenia siłowni dla pracowników? Sprawdź!
14 lipca 2023
Wypłata odszkodowania za nienależytą usługę a koszt podatkowy
Zgodnie z polskim prawem podatkowym, wypłata odszkodowania za wady w dostarczonych towarach, wykonanej pracy lub usłudze nie jest uznawana za koszt podatkowy. Powyższe dotyczy również odszkodowań wypłaconych na podstawie zawartej ugody sądowej.
13 lipca 2023