Podatki dochodowe
Rozwiązanie umowy o dożywocie – skutki w PIT
Na jej mocy umowy dożywocia właściciel nieruchomości przekazuje jej własność na rzecz osoby trzeciej w zamian za dożywotnie utrzymanie. Jakie skutki podatkowe niesie rozwiązanie umowy o dożywocie? Sprawdź, jak rozliczyć takie zdarzenie na gruncie PIT!
31 marca 2022
Rozliczanie kosztów nabycia walut wirtualnych
Czy kryptowaluty to nasza przyszłość? Coraz więcej osób w nie inwestuje, nie wiedząc, jak rozliczyć ich sprzedaż. Dowiedz się, jak ustalić podstawę opodatkowania w zeznaniu rocznym. Sprawdź, jak przebiega rozliczanie kosztów nabycia walut wirtualnych!
31 marca 2022
Ryczałt w odrębnych działalnościach małżonków
Polskie prawo umożliwia małżonkom prowadzenie odrębnych działalności gospodarczych. Pojawia się ewentualna wątpliwość co do możliwych do zastosowania form opodatkowania. Ryczałt w odrębnych działalnościach małżonków - czy to możliwe? Sprawdź!
31 marca 2022
Ulga odsetkowa – kto może z niej skorzystać?
Ulga odsetkowa przeznaczona jest dla określonej grupy podatników, którym w określonym ustawowo czasie udzielony został kredyt związany z budynkiem mieszkalnym. Dowiedz się, w jakim terminie oraz w jaki sposób możliwe jest skorzystanie z takiej ulgi!
5 stycznia 2023
Czy przychód z tytułu zwolnienia z długu podlega księgowaniu?
Co do zasady nie wszystkie uzyskiwane przychody podlegają opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Czy do przychodów zwolnionych z opodatkowania zalicza się przychód z tytułu zwolnienia z długu? Przeczytaj artykuł i dowiedź się więcej!
5 kwietnia 2022
Wynagrodzenie z tytułu zakazu konkurencji dla byłego wspólnika spółki
W celu ochrony spółki jej wspólnicy podpisują umowę o zakazie konkurencji, z racji której przysługuje im wynagrodzenie. Czy zatem wynagrodzenie z tytułu zakazu konkurencji dla byłego wspólnika spółki może stanowić koszt podatkowy? Przeczytaj artykuł!
30 marca 2022
Jak rozliczać dochody z zagranicznej giełdy papierów wartościowych?
Uzyskanie dochodu z giełdy jest możliwe na polskim i zagranicznym rynku. Taki dochód może rodzić konieczność rozliczenia podatku. Czy dochody z zagranicznej giełdy papierów wartościowych należy wykazać i opodatkować w zeznaniu rocznym? Sprawdź!
30 marca 2022
Wniosek o podwyższenie zaliczek na podatek
Bez względu na rodzaj zawartej umowy, pracodawca ma obowiązek odprowadzania podatku dochodowego od wynagrodzenia pracownika. W celu zabezpieczenia przed dopłatą podatku, pracownik może złożyć wniosek o podwyższenie zaliczek na podatek. Dowiedz się więcej!
27 czerwca 2022
Likwidacja ulgi dla klasy średniej a w zamian inne preferencje podatkowe
Ministerstwo Finansów planuje likwidację ulgi dla klasy średniej. Już wkrótce pojawi się w tym zakresie projekt nowelizacji przepisów! Czy faktycznie nastąpi likwidacja ulgi dla klasy średniej? Czy podatnicy stracą na tej zmianie? Odpowiadamy w artykule!
1 czerwca 2022
Komu przysługuje ulga na powrót?
Ulga na powrót jest nowowprowadzoną preferencją podatkową w ramach reformy Polskiego Ładu. Dotyczy ona osób powracających z zagranicy. Jakie zatem są warunki do skorzystania z ulgi? Czy wyklucza ona inne ulgi? Na pytania odpowiadamy w artykule!
25 marca 2022
Ulga na złe długi w praktyce - jak stosować?
Czym jest ulga na złe długi w podatku dochodowym i kto może z niej skorzystać? Przeczytaj i dowiedz się, w jaki sposób działa ulga na złe długi w PIT oraz jak można wykorzystać ją w walce z kryzysem gospodarczym spowodowanym epidemią koronawirusa.
6 września 2022
Rodzina w Polsce a ustalenie rezydencji podatkowej
Ustalenie rezydencji podatkowej to dla podatników swego rodzaju wyzwanie. Z podatkowego punktu widzenia jest to jednak istotna kwestia, która m.in. pozwala na uniknięcie podwójnego opodatkowania. Jaki wpływ na ustalenie rezydencji ma rodzina w Polsce?
24 marca 2022
Ryczałt od przychodów zagranicznych a powrót do Polski
Ryczałt od przychodów zagranicznych to forma opodatkowania, która pozwala osobom przenoszącym rezydencję podatkową do Polski opodatkować ich przychody zagraniczne w uproszczony sposób - tj. ryczałtem. Poznaj warunki skorzystania z tego rozwiązania!
24 marca 2022
Czy zakup mebli na własne cele mieszkaniowe jest możliwy?
Ponoszenie wydatków na własne cele mieszkaniowe może uprawniać do skorzystania ze zwolnienia podatkowego przy sprzedaży nieruchomości mieszkalnej. Czy zakup mebli na własne cele mieszkaniowe może również zostać zwolniony z podatku? Podpowiadamy!
21 marca 2022
Wydatki w uldze termomodernizacyjnej - jak płacić niższy podatek?
Choć ulga termomodernizacyjna, która polega na możliwości odliczenia od dochodu wydatków na termomodernizację budynku, funkcjonuje od 2019 roku, nadal wielu podatników ma problem z jej stosowaniem. Jak rozliczyć wydatki w uldze termomodernizacyjnej?
21 marca 2022