Podatki dochodowe
Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej i zwrot wkładu w gotówce
Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych każdy wspólnik spółki osobowej ma obowiązek wnieść do niej wkład. Natomiast wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej rodzi konieczność zwrotu tego wkładu. Co należy opodatkować? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
27 stycznia 2022
Zapłata ZUS za kilka miesięcy z góry a podatek dochodowy
Zapłacone składki na ubezpieczenia i Fundusz Pracy mogą zostać zaliczone bezpośrednio do kosztów lub odliczone od podatku w miesiącu ich opłacenia. Jak postąpić, w sytuacji, gdy następuje zapłata ZUS za kilka miesięcy z góry? Przeczytaj i sprawdź!
22 maja 2022
Zaniechanie inwestycji - jak rozliczyć powstałe koszty podatkowe?
Wydatki na inwestycje nie są uznawane za koszt uzyskania przychodów w podatku dochodowym. Pomimo to wydatki dotyczące ich zaniechania można rozliczyć w kosztach pod pewnymi warunkami. Zaniechanie inwestycji - jak rozliczyć powstałe koszty podatkowe?
23 listopada 2021
Dzierżawa przedsiębiorstwa – skutki w PIT i VAT
Co do zasady kodeks cywilny umożliwia przedsiębiorcy dzierżawę przedsiębiorstwa. Należy mieć jednak na uwadze, że ten rodzaj czynności może rodzić zobowiązania na gruncie PIT i VAT. Kiedy zatem dzierżawa przedsiębiorstwa rodzi skutki podatkowe? Sprawdź!
22 maja 2022
Polski Ład a likwidacja karty podatkowej
Resort finansów chce ograniczyć korzystanie z karty podatkowej, która jest jedną z najprostszych form opodatkowania podatkiem dochodowym. Kogo dotyczy likwidacja karty podatkowej? Do kiedy będzie można ją stosować? Przeczytasz w naszym artykule!
2 lipca 2022
Internetowe programy partnerskie - opodatkowanie przychodów
Internetowe programy partnerskie to ostatnimi czasy popularny zarobek. Jednak wiele wątpliwości przysparza ich prawidłowe rozliczanie. Jak wygląda opodatkowanie takich przychodów? Jakie przepisy regulują takie przychody? Dowiedz się więcej z artykułu.
25 lipca 2022
Limit wydatków na zakup usług niematerialnych
Zakup usług niematerialnych objęty jest limitem ujęcia go w kosztach dla podatników podatku CIT. W momencie wystąpienia nadwyżki usług niematerialnych obliczenie wartości wyłączonej z kosztów odbywa się w oparciu o ściśle określony wzór. Sprawdź jaki!
14 grudnia 2021
Przychody z uprawiania sportu amatorsko – podatek PIT
Czy przychody z uprawiania sportu w sposób amatorski podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? Czy sportowcy korzystają z preferencji? Dowiedz się jakie ciążą obowiązki na podmiocie wypłacającym wynagrodzenie sportowcom!
22 maja 2022
Spłata pożyczki jako wydatek na własne cele mieszkaniowe
Ustawa PIT zawiera zamknięty katalog wydatków kwalifikowanych jako własne cele mieszkaniowe. Jednym z elementów tego katalogu jest spłata pożyczki, jednakże nie w każdym przypadku. jakie warunki trzeba spełnić żeby skorzystać ze zwolnienia? Przeczytaj!
19 listopada 2021
Studia MBA dla prezesa a przychód podatkowy
Zarządzanie firmą wymaga odpowiednich kwalifikacji, dlatego prezes spółki powinien doskonalić swoje umiejętności zarządcze. MBA to jedne z najbardziej cenionych studiów podyplomowych. Studia MBA dla prezesa - czy ich opłata stanowi przychód u prezesa?
22 maja 2022
Spłata pożyczki w formie rzeczowej - skutki podatkowe dla przedsiębiorcy
Nie każda spłata pożyczki musi się odbywać w formie pieniężnej. Bywają sytuację w których występuje spłata pożyczki w formie rzeczowej. jest to wtedy świadczenie rzeczowe. Takie zdarzenie wywołuje skutki podatkowe, dla przedsiębiorcy powstaje przychód.
8 lutego 2022
Zobowiązania na dzień likwidacji spółki z o.o. – czy powstaje przychód podatkowy?
Likwidacja spółki z o.o. poza obowiązkami formalnymi niesie za sobą także obowiązki na gruncie prawa podatkowego. Jak należy postąpić, jeśli w dalszych ciągu istnieją zobowiązania na dzień likwidacji spółki wobec wierzycieli? Przeczytaj artkuł i sprawdź!
17 listopada 2021
Opodatkowanie spółek nieruchomościowych - jakie są zasady?
Z początkiem 2021 do kategorii podmiotów spółek został wprowadzony nowy podmiot - spółka nieruchomościowa. Opodatkowanie spółek nieruchomościowych odbywa się poprzez ustawę PIT oraz CIT. Warto się bardziej przyjrzeć regulacją opodatkowaniu PIT.
17 listopada 2021
Odpisy na fundusz inwestycyjny – rozliczenie w kosztach
Jedną z wprowadzonych do ustawy o CIT preferencji jest fundusz inwestycyjny. Ma on stymulować inwestycje przedsiębiorców, którzy skorzystają m.in. poprzez zmniejszenie swoich obciążeń podatkowych. Sprawdź, na czym to polega i jakie jeszcze daje korzyści!
16 listopada 2021
Odpisy amortyzacyjne w księgach rachunkowych
Praktycznie w każdym przedsiębiorstwie znajdziemy środki trwałe, są nierozłączną częścią prowadzenia działalności. Błędne ustalenie środków trwałych może mieć złe konsekwencje na wiele lat. Dlatego ważną kwestią są dobrze ustalone odpisy amortyzacyjne.
16 listopada 2021