Podatki dochodowe
Cesja umowy deweloperskiej w świetle przepisów prawa cywilnego
Co do zasady cesja umowy deweloperskiej nie jest umową sprzedaży, która jest zawierana z deweloperem. Co w sytuacji, kiedy jest ona odpłatna? Czy powstaje wówczas przychód? W artykule przedstawiamy, jak zidentyfikować źródło przychodu w tej sytuacji!
25 czerwca 2022
Umorzenia subwencji PFR oraz ich rozliczenie
Pomoce od Polskiego Funduszu Rozwoju zostały otrzymane przez przedsiębiorców w związku z wprowadzonymi obostrzeniami. Polscy chętnie korzystali z tarcz które pomagały w wyniku czasowego zamknięcia. Teraz przyszedł czas na umorzenia subwencji.
30 maja 2022
Zniesienie wspólności majątkowej z wyrównaniem dorobków
W przypadku rozpadu pożycia małżeńskiego skutki nie są widoczne wyłącznie na gruncie prawa cywilnego i rodzinnego ale także na gruncie prawa podatkowego. W artykule przestawiamy kiedy następuje zniesienie wspólności majątkowej z wyrównaniem dorobków.
25 czerwca 2022
Otrzymanie wynagrodzenia na PayPal a moment powstania przychodu
Przedsiębiorcy dokonują sprzedaży wykorzystując przy tym narzędzia do płatności online, jednym z nich może być konto na PayPal. W artykule przedstawiamy, jak otrzymanie wynagrodzenia na PayPal wpływa na moment powstania przychodu? Przeczytaj i sprawdź!
14 listopada 2021
Usługi od podmiotów powiązanych a ulga B+R - jak prawidłowo rozliczać?
Wraz z szybkim procesem globalizacji kraje zaczynają wprowadzać różne ulgi na badania oraz rozwój. Mają one na celu przyśpieszenie rozwoju i nowoczesności gospodarki w kraju. Usługi od podmiotów powiązanych a ulga B+R - jak taką usługą rozliczać? Sprawdź!
14 listopada 2021
Gotowość do świadczenia usługi na gruncie VAT
W jaki sposób gotowość do świadczenia usługi przez podmiot powinna być rozliczona na gruncie podatku VAT? Jaką stawkę podatku od towarów i usług powinien zastosować przedsiębiorca, który pozostaje w gotowości do świadczenia usługi? Przeczytaj i sprawdź!
8 listopada 2021
Certyfikat rezydencji a umowa cywilnoprawna z obywatelem Ukrainy
Dla obywatela z Ukrainy jest inny sposób rozliczania wynagrodzenia. W inny sposób polski pracodawca rozlicza również opodatkowanie wypłaconego wynagrodzenia oraz typ rocznej informacji. Co w sytuacji gdy certyfikat rezydencji podatkowej ulegnie zmianie?
21 maja 2022
Certyfikat rezydencji podatkowej – szczególne przypadki
Opodatkowania niektórych przychodów osiąganych w Polsce mają osoby fizyczne które nie posiadają miejsca zamieszkania oraz osoby prawne które natomiast nie posiadają siedzimy w Polsce. Do czego służy certyfikat rezydencji podatkowej? Kiedy jest potrzebny?
11 lutego 2022
Ryczałt dla przedszkola niepublicznego - czy jest możliwy?
Jedną z uproszczonych form opodatkowania działalności gospodarczej jest ryczałt ewidencjonowany. Wybór ryczałtu jako formy opodatkowania zależy od charakteru prowadzonej działalności. Czy ryczałt dla przedszkola niepublicznego jest możliwy? Sprawdź!
9 listopada 2021
Składki na ubezpieczenie zdrowotne na ryczałcie i karcie podatkowej
W przypadku ryczałtu i karty podatkowej przedsiębiorca ma prawo przy wyliczaniu podatku uwzględnić opłacone składki ZUS. W jaki sposób i w jakiej wysokości odliczane są składki na ubezpieczenie zdrowotne? Odpowiadamy w tym artykule! Sprawdź!
1 stycznia 2022
Wyjazd prywatny połączony z delegacją – rozliczenie wydatków w kosztach
Delegacja służbowa niewątpliwie jest kosztem pracodawcy. Może on ująć koszty z nią związane. Odbywana podróż służbowa jest bowiem związana z osiągnięciem przychodu. Bywają sytuacje w których pracownik jedzie na wyjazd prywatny połączony z delegacją.
25 czerwca 2022
Przychód ze sprzedaży przedmiotu leasingu osobie trzeciej - jak go ustalić?
Coraz więcej przedsiębiorców decyzje się na leasing, przy czym w wyniku różnych sytuacji losowych są zmuszeni oni przenieść prawa własności przedmiotu leasingu osobie trzeciej. Przeczytaj i sprawdź, jak ustalić przychód ze sprzedaży przedmiotu leasingu!
25 czerwca 2022
Przeznaczenie przychodów z działalności gospodarczej na działalność rolniczą a zwolnienie podatkowe
Co do zasady zasady osoby prawne poza prowadzeniem spółki, mogą także prowadzić działalność rolniczą. W artykule przeanalizujemy czy przeznaczenie przychodów z działalności gospodarczej na działalność rolniczą zwalnia podatnika z podatku dochodowego?
1 czerwca 2022
Opodatkowanie wypłaty z zysku spółki komandytowej a status podatnika
Spółka komandytowa jest najbardziej popularną formą prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Atutem tej spółki jest prostota opodatkowania. Co w sytuacji gdy spółka nie ma statusu podatnika CIT? Czy możliwe jest opodatkowanie wypłaty z zysku?
13 czerwca 2022
Zaświadczenie o wysokości dochodu - wzór z omówieniem
W celu uzyskania zaświadczenia o wysokości dochodu niezbędne jest złożenie odpowiedniego wniosku do naczelnika urzędu skarbowego oraz uiszczenie opłaty. Sprawdź, jak należy ubiegać się o zaświadczenie o wysokości dochodu i gdzie złożyć taki wniosek!
30 sierpnia 2022