Udzielanie korepetycji jest powszechną formą uzyskiwania przychodów. Korepetytor może być zatrudniony w oparciu o umowę zlecenia lub umowę o pracę u przedsiębiorcy, który prowadzi działalność związaną z edukacją. Jednak zazwyczaj korepetytorzy świadczą usługi na własny rachunek, prowadząc swoją działalność. Jednak jak opodatkować przychody z korepetycji i jaką formę rozliczeń z fiskusem wybrać? Wyjaśniamy poniżej.
Działalność gospodarcza a działalność wykonywana osobiście
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych definiuje dwa rodzaje działalności, które generują powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu. Wyróżnia się wśród nich działalność wykonywaną osobiście oraz działalność gospodarczą.
Jak stanowi art. 5a ust. 6 ustawy o PIT działalność gospodarcza i pozarolnicza działalność gospodarcza to działalność zarobkowa:
- wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
- polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
- polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzona we własnym imieniu, bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły.
Przy czym nie ma znaczenia, czy działalność ta przynosi podatnikowi zyski, czy też straty. Na koniec roku i tak wykonywaną działalność podatnik musi rozliczyć na właściwym formularzu PIT.
Natomiast działalność wykonywana osobiście to działalność zarobkowa, która nie jest prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły, a jedynie ma charakter incydentalny. Jak sama nazwa wskazuje musi być wykonywana samodzielnie przez osobę fizyczną, która nie zatrudnia dodatkowo osób trzecich.
Przychody z korepetycji świadczonych na rzecz osób prywatnych
W sytuacji, gdy korepetycje udzielane są doraźnie, z pewnością nie noszą znamion działalności gospodarczej. Mimo to uzyskane przychody z korepetycji należy opodatkować. Wówczas przychody uzyskiwane są w oparciu o umowę o świadczenie usług, a do tego typu usług stosuje się przepisy o zleceniu.
Jeśli jednak zleceniodawcą jest osoba fizyczna, na rzecz której udzielane są korepetycje, to dla korepetytora źródłem przychodów nie będzie działalność wykonywana osobiście, ale inne źródła przychodów wskazane w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT.
Jak stanowi art. 13 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT: przychodami z działalności wykonywanej osobiście są przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:
- osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
- właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością
- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów uzyskanych na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze.
Jak wynika z powyższego przepisu przychody z korepetycji świadczonych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej nie są zaliczane do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Dlatego też uznaje się je za przychody osiągane z innych źródeł. Co za tym idzie, przychody te podlegają innym zasadom opodatkowania.
Przychody z korepetycji mogą zostać opodatkowane na dwa sposoby:
- ująć całość przychodów z korepetycji w zeznaniu rocznym i wówczas zapłacić podatek za cały rok,
- odprowadzać co miesiąc w terminie do 20. dnia danego miesiąca zaliczki na podatek dochodowy. Jednak warunkiem takiego sposobu rozliczania jest stosowanie tej metody przez cały rok, a po zakończeniu danego roku całe rozliczenie należy ująć w zeznaniu rocznym.
Należy również podkreślić, że w takiej sytuacji na zleceniodawcy, czyli osobie, która korzysta z usług korepetytora, nie ciążą żadne obowiązki związane z rozliczaniem podatku dochodowego z tego tytułu.
Korepetycje jako działalność gospodarcza
Jeśli usługi świadczone przez korepetytora spełniają definicję działalności gospodarczej, czyli są świadczone w sposób ciągły i zorganizowany, to podatnik powinien dokonać rejestracji działalności gospodarczej, a co za tym idzie, uzyskiwane przychody z korepetycji rozliczać w ramach tej działalności.
Podatnik ma do wyboru następujące formy opodatkowania działalności:
- skala podatkowa, czyli zasady ogólne,
- podatek liniowy,
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Skala podatkowa a przychody z korepetycji
Podatek na zasadach ogólnych (skala podatkowa) jako formę rozliczeń działalności może wybrać każdy przedsiębiorca. Podstawą opodatkowania jest dochód rozumiany jako różnica pomiędzy przychodami a kosztami.
Przy wyborze skali podatkowej występują dwie stawki opodatkowania przychodu: 12% i 32%. Niższą stawką opodatkowane są dochody nieprzekraczające progu podatkowego w wysokości 120 000 zł. Natomiast nadwyżka ponad tę kwotę opodatkowana jest stawką 32%. Ponadto skala podatkowa daje możliwość odliczenia od podatku, tzw. kwoty zmniejszającej podatek.
Podstawowym obowiązkiem podatników rozliczających podatek dochodowy na zasadach ogólnych jest prowadzenie księgi przychodów i rozchodów i opłacanie miesięcznie bądź kwartalnie zaliczek na podatek dochodowy.
Podatek liniowy a przychody z korepetycji
Z podatku liniowego nie mogą skorzystać podatnicy, którzy uzyskują z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.
Stawka podatku liniowego wynosi zawsze 19% bez względu na wysokość dochodów przedsiębiorcy. Jest to podstawowa różnica pomiędzy podatkiem liniowym a podatkiem płaconym na zasadach ogólnych. Ponadto rozliczając działalność za pomocą podatku liniowego przedsiębiorca nie ma możliwości skorzystania z kwoty wolnej od podatku oraz ulg podatkowych.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych a przychody z korepetycji
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych stanowi uproszczoną formę opodatkowania działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy korzystający z tej formy rozliczenia płacą podatek od przychodu, przy czym nie mają możliwości pomniejszenia go o koszty uzyskania przychodu.
Co do zasady tylko część korepetytorów może opłacać podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne tę formę opodatkowania mogą stosować korepetytorzy, którzy:
- są nauczycielami,
- udzielają lekcji na godziny,
- nie świadczą usług na rzecz osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej,
- nie zatrudniają na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób wykonujących czynności związane z istotą danego zawodu.
"(...)Skoro świadczone przez Wnioskodawczynię w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej usługi sklasyfikowane zostały - jak wskazano we wniosku - według PKWiU 96.09.19.0 - pozostałe różnorodne usługi, gdzie indziej niesklasyfikowane, to właściwą stawką opodatkowania uzyskiwanych z tego źródła przychodów, w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, jest stawka 8,5% oraz według PKWiU 85.52.19.0 - usługi z zakresu pozaszkolnych form edukacji artystycznej, to właściwą stawką opodatkowania uzyskiwanych z tego źródła przychodów, w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, jest stawka 8,5%.
Zatem stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe. (...)"
Jak wynika z powyższego, przychody z korepetycji mogą być opodatkowane jako przychody z innych źródeł lub jako działalność gospodarcza. Przy czym prowadząc działalność polegającą na świadczeniu usług korepetycji, przychody z niej uzyskiwane można opodatkować za pomocą zasad ogólnych, podatku liniowego, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych bądź karty podatkowej. Decyzja ta należy do podatnika.