Podatki dochodowe
Czy niezarejestrowana działalność podlega VAT?
Działalność nieewidencjonowana pozwala przedsiębiorcom na wiele przywilejów podatkowych. Przeczytaj artykuł i sprawdź czy niezarejestrowana działalność podlega VAT, jakie są zasady jej funkcjonowania oraz jakie dokumenty regulują jej działanie?
31 sierpnia 2021
Jak rozliczamy koszty leasingu, paliwa i szkoleń w uldze IP BOX?
Uldze IP BOX podlegają przychody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Ze względu na atrakcyjną stawkę opodatkowania, często z ulgi tej korzystają programiści. Czy podatnik przy IP BOX może rozliczyć koszty leasingu, paliwa i szkoleń?
1 września 2021
Sprzedaż wierzytelności - jak wygląda rozliczenie PIT?
Nie prowadzisz działalności gospodarczej, ale planujesz sprzedaż wierzytelności? Zastanawiasz się, jak rozliczyć podatek, oraz czy umowa, którą podpiszesz z nabywcą wierzytelności będzie mieć odpłatny charakter? Dowiedz się o sprzedaży wierzytelności!
22 kwietnia 2022
Wydatkowanie zadatku a własny cel mieszkaniowy w PIT
Sprzedaż nieruchomości wiąże się z powstaniem zobowiązania na gruncie PIT. Czy można uniknąć zapłaty podatku? Wydatkowanie zadatku a własny cel mieszkaniowy, czyli w jak można uzyskać prawo do zwolnienia przy wydatkowaniu zadatku. Przeczytaj i sprawdź!
30 maja 2022
Odsetki od kredytu zaciągniętego prywatnie w kosztach firmowych
Odsetki od kredytu zaciągniętego prywatnie mogą stanowić koszt uzyskania przychodu, pod warunkiem, iż zostały opłacone. Ważne jest, aby zostały spełnione warunki zaliczenia wydatku do kategorii kosztów podatkowych. Przeczytaj więcej!
26 sierpnia 2021
Otrzymanie kary z Sanepidu a możliwość ujęcia w kosztach podatkowych
Otrzymanie kary z Sanepidu wiąże się z poniesieniem wydatku. W dobie pandemii koronawirusa przedsiębiorcy częściej stykają się z kontrolami. Czy wydatek poniesiony na karę może stanowić koszt uzyskania przychodu? Dowiedz się więcej na ten temat z artykułu
16 lutego 2022
Zwrot podatku u źródła - kiedy można złożyć wniosek?
Dokonując zakupu usług poza terytorium kraju lub świadcząc usługi należy pamiętać o tym, że transakcje te wiążą się z koniecznością zapłaty podatku u źródła. Jakie dokumenty są potrzebne aby ubiegać się o zwrot podatku u źródła? Przeczytaj i sprawdź!
19 października 2021
Sprzedaż towaru poniżej ceny zakupu - jakie są skutki podatkowe?
Czy sprzedaż towaru poniżej ceny zakupu jest dozwolona poprzez przepisy? Czy jest to legalne w kontekście prawa podatkowego? Jakie są skutki podatkowe sprzedaży towaru po cenie niższej od ceny zakupu? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule!
31 stycznia 2022
Prywatny przedmiot jako towar w firmie - jak go zaksięgować?
Wprowadzając prywatny przedmiot do działalności jako towar handlowy przedsiębiorca może mieć wątpliwości czy przedmiot stanowi koszt uzyskania przychodów? Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak rozliczyć prywatny przedmiot jako towar działalności!
18 lipca 2022
Waluty wirtualne a wydatki na sprzęt i energię w kosztach podatkowych – wyrok WSA
Waluty wirtualne cieszą się coraz większym zainteresowaniem w Polsce. Czy w świetle wyroku WSA przedsiębiorca prowadzący działalność w zakresie wydobywania walut wirtualnych może zmniejszyć podstawę opodatkowania o koszty związane z wydobyciem?
30 marca 2022
Przekazanie nagrody pieniężnej w konkursie – rozliczenie w PIT i VAT
Czy wiesz, w jaki sposób opodatkować przekazanie nagrody pieniężnej wygranej w organizowanym konkursie, jak dokładnie wygląda rozliczenie na gruncie VAT a jak na gruncie podatku dochodowego? Sprawdź, jaki jest limit uprawniający do zwolnienia z PIT!
30 czerwca 2022
Dojazdy taksówką do kontrahenta – czy można ująć w kosztach podatkowych?
Przedsiębiorca może ująć wydatki w kosztach podatkowych, jeśli są wykorzystywane w celach firmowych. Czy paragony lub faktury na dojazdy taksówką do kontrahenta można ująć w kosztach? Przeczytaj o tym!
4 sierpnia 2021
Nabycie samochodu na aukcji – jak wskazać podstawę opodatkowania? Podatek od czynności cywilnoprawnych
Nabycie samochodu na aukcji zobowiązuje nabywcę do opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Jak w takiej sytuacji ustalić postawę opodatkowania samochodu? W artykule omawiamy praktyczne wskazówki przy ustaleniu podatkowy opodatkowania względem PCC!
4 sierpnia 2021
Zmiany przepisów w PIT związane z COVID-19
Trwająca pandemia COVID-19 sprawiła, że ustawodawcy postanowili dostosować obowiązuje prawo do warunków, jakie posiadają osoby prowadzące działalność. Jakie zatem zmiany weszły w życie? W artykule przedstawiamy zmiany przepisów w PIT związane z COVID-19!
19 października 2021
Test na COVID w kosztach działalności – pracownik i przedsiębiorca
Wielu pracodawców wysyła swoich pracowników na test na COVID. Jakie warunki muszą być spełnione, aby zakup testu na COVID mógł stanowić dla pracodawcy koszt podatkowy? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule! Przeczytaj i dowiedz się więcej!
28 kwietnia 2022