Podatki dochodowe
Umorzenie długu przez firmę windykacyjną a obowiązek zapłaty PIT
Czy umorzenie długu przez firmę windykacyjną skutkuje powstaniem przychodu do opodatkowania? Czym są przychody z nieodpłatnych świadczeń? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie skutki podatkowe po stronie dłużnika wywołuje umorzenie długu!
23 maja 2022
Służebność przesyłu na rzecz firmy telekomunikacyjnej – czy trzeba odprowadzić podatek?
W przypadku nieruchomości, przez które przechodzą linie telekomunikacyjne, ich właściciele zawierają z operatorami umowę na służebność przesyłu. Ze względu na odpłatny charakter, rodzi się pytanie: czy to wynagrodzenie stanowi przychód do opodatkowania?
25 marca 2022
Sprzedaż akcji nabytych w spadku - rozliczenie podatkowe
Śmierć spadkodawcy powoduje, że na spadkobiercę przechodzą prawa i obowiązki stanowiące masę spadkową. W jej skład mogą wchodzić także akcje należące wcześniej do zmarłego spadkodawcy. Jak rozliczyć sprzedaż akcji nabytych w spadku? Przeczytaj i sprawdź!
2 lipca 2022
Ulga badawczo rozwojowa- czym jest i kto ma do niej prawo?
Rozwój gospodarki cieszy się wprowadzaniem wielu innowacyjnych pomysłów. Podatnicy prowadząc działalność badawczo rozwojową mogą liczyć na skorzystanie z preferencji podatkowych. Czym jest ulga B+R czyli ulga badawczo rozwojowa? Odpowiadamy w artykule!
23 stycznia 2022
Jednorazowa amortyzacja motocykla - czy jest możliwa?
Czy wiesz, kto ma prawo do jednorazowej amortyzacji? Czy możliwa jest jednorazowa amortyzacja motocykla? Ile wynosi limit jednorazowych odpisów amortyzacyjnych? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat posiadania motocykla w działalności!
19 kwietnia 2021
Uszkodzenie towaru w transporcie - nota obciążeniowa a koszt wykonawcy usługi transportowej
W praktyce gospodarczej, dość często zdarza się uszkodzenie towaru w transporcie. Przedsiębiorcy mogą mieć wątpliwość czy wystawiona przez nich nota obciążeniowa za uszkodzony towar, może stanowić koszt uzyskania przychodu dla wykonawcy usługi transportu?
31 maja 2022
Wygrana w zagranicznym kasynie – czy trzeba płacić PIT?
Kwestia opodatkowania podatkiem dochodowym wygranych w kasynie budzi wiele wątpliwości wśród podatników, zwłaszcza w przypadku, gdy są to przychody uzyskane za granicą. Dowiedz się, jak powinna zostać rozliczona wygrana w zagranicznym kasynie!
6 kwietnia 2022
Zmiany w CIT od 2019 roku - dla kogo obniżona stawka 9%
Od 1 stycznia 2019 roku weszły zmiany w CIT. Jedną ze zmian w podatku dochodowym od osób prawnych jest wprowadzenie obniżonej stawki podatku. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby skorzystać z nowej 9-procentowej stawki. Dowiedz się więcej w naszym artykule!
24 marca 2022
Podatek od nieruchomości jako koszt w spółce cywilnej
Co do zasady, w ramach prowadzonej działalności, podatek od nieruchomości może być uznany za koszt podatkowy. Ponieważ spółka cywilna jest specyficzną formą organizacyjno-prawną, czy w jej przypadku, można uznać podatek od nieruchomości za koszt firmowy?
23 października 2020
Ulga na dziecko z poprzedniego małżeństwa - jak rozliczyć?
Jakie są zasady korzystania z ulgi prorodzinnej oraz jak prawidłowo wykazać ją w zeznaniu rocznym? Kiedy mamy do czynienie z wykonywaniem władzy rodzicielskiej? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy ulga na dziecko z poprzedniego małżeństwa jest możliwa.
22 kwietnia 2022
Skutki podatkowe wniesienia zorganizowanej części jako aport przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej
Firmy w ramach rozwoju gospodarczego, dokonują różnego rodzaju przegrupowania, których celem jest efektywniejsze prowadzenie działalnością, co powoduje skuteczniejsze zarządzanie przedsiębiorstwem. Jak wnieść aport przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej?
8 listopada 2021
Zwrot nadpłaconych składek ZUS przedsiębiorcy
Natłok zadań i obowiązków oraz niekończąca się ilość spraw do załatwienia może skutkować pomyłką przedsiębiorcy podczas płatności składek ZUS. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak rozwiązać sytuację. Zobacz, jak uzyskać zwrot nadpłaconych składek ZUS!
17 stycznia 2022
Akcyza od samochodu osobowego - czy podlega zwrotowi?
Jakie warunki musi spełnić podatnik aby możliwe było odzyskanie zapłaconego na terytorium kraju podatku akcyzowego! Przeczytaj artykuł i dowiedz się, kiedy należy opłacić podatek akcyzowy oraz czy akcyza od samochodu osobowego podlega zwrotowi!
25 czerwca 2022
Sprzedaż nieruchomości a prawo do zwolnienia z opodatkowania
Czy sprzedaż nieruchomości może być zwolniona z opodatkowania? Czym są koszty odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co należy zrobić aby uniknąć obowiązku zapłacenia podatku przy sprzedaży mieszkania.
26 czerwca 2022
Zmniejszenie podstawy opodatkowania zaliczek uproszczonych z uwagi na COVID-19
Z uwagi na sytuację epidemiczną spowodowaną COVID-19 rząd uchwala kolejną już Tarczę Antykryzysową, tym razem w wersji 4.0. Nowa ustawa umożliwia podatnikom zmniejszenie podstawy opodatkowania zaliczek uproszczonych – sprawdź, kto może skorzystać!
23 października 2020