Transakcje zagraniczne
Import towarów - wszystko co warto wiedzieć
Ustawa o VAT reguluje kwestie związane z importem towarów. Import towarów rozlicza się różnie w zależności od tego kto i od kogo nabył towar. Czy wiesz, jak od importu usług rozliczyć podatek VAT? Sprawdź, odpowiedź znajdziesz w artykule!
11 stycznia 2022
Eksport usług biurowych dla kontrahenta z UE i spoza niej
Działanie na rozmaitych rynkach to w dzisiejszych czasach zupełnie naturalny proces. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak powinno się rozliczać eksport usług biurowych zarówno na terenie Unii Europejskiej, jak i poza jej granicami!
8 lutego 2022
Jak zaksięgować zakup towarów w USA?
Transakcje importu towarów spoza UE stały się bardzo popularne. Zobacz, jak zaksięgować zakup towarów w USA w księdze przychodów i rozchodów oraz jak poprawnie wykazać podatek VAT z importu towarów w deklaracji VAT-7. Znaczenie ma miejsce odprawy celnej!
24 maja 2022
Zaliczka na eksport towarów a zaliczka na WDT na gruncie ustawy o VAT
Zaliczka na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów a zaliczka na eksport towarów. W obu tych przypadkach dla celów poprawnego rozliczenia obowiązują inne przepisy podatkowe. Przeczytaj czym się różnią i ustal kiedy powstanie obowiązek podatkowy?
8 lutego 2022
Transakcje towarowe niezakwalifikowane jako WNT a podatek VAT
Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup towarów zagranicą. Ich prawidłowe rozliczenie często rodzi wiele problemów. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak rozliczyć transakcje towarowe niezakwalifikowane jako WNT!
31 maja 2017
WDT - czy moment zapłaty nadal ma znaczenie?
Kiedy możemy mówić o wewnątrzwspólnotowej dostawie towaru? Jak należy rozliczać WDT? Czy moment zapłaty przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów ma znaczenie? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jaką stawkę VAT należy stosować przy WDT!
11 lutego 2020
Rozliczenie transportu towarów w ramach WDT
Często w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) w celu zapewnienia kompleksowej dostawy przedsiębiorcy sami organizują dostawę towaru do klienta. Czy koszty transportu mogą zwiększyć podstawę opodatkowania? Przeczytaj!
23 lutego 2022
Faktura zaliczkowa przy WDT
Czy wiesz kiedy, przy transakcjach wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru podatnik ma obowiązek wystawić fakturę zaliczkową? Sprawdź, kiedy w przypadku WDT zaliczka jest konieczna! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
24 listopada 2021
Termin rozliczania transakcji WNT
Krajowy rynek dla niektórych przedsiębiorców może być zbyt drogi lub nie mają możliwości dostania niektórych towarów w kraju ze względu na ich specyfikę. Czy wiesz, w jakim terminie należy rozliczyć transakcję WNT? Dowiedz się czytając nasz artykuł!
14 maja 2018
Odwrotne obciążenie zmiany od lipca 2015
1 lipca 2015 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o VAT, która wprowadzi zmiany m.in. w sprzedaży towarów, co do których zastosowanie ma odwrotne obciążenie. Ma to na celu ujednolicenie polskich przepisów z przepisami unijnymi. Zobacz, co się zmieni!
2 czerwca 2017
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT) - warunki i definicja
WDT to szczególny rodzaj dostawy, przy której, pod pewnymi warunkami) można zastosować stawkę 0%. W ustawie o VAT szczegółowo wymieniono warunki umożliwiające zastosowanie preferencyjnej stawki VAT dla WDT. Dowiedz się więcej!
29 marca 2021
WDT - jak prawidłowo opodatkować zawartą transakcję zagraniczną?
Obecnie wielu polskich przedsiębiorców korzysta z możliwości dostawy towarów dla zagranicznych kontrahentów, w tym również z Unii Europejskiej. Warto więc wiedzieć, jak prawidłow rozliczyć WDT, czyli wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
1 października 2020
Jak rozliczyć WNT, gdy sprzedawcą jest firma spoza UE?
Zdarza się, że dostawa towarów realizowana jest z terytorium innego państwa niż kraj siedziby sprzedającego. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak w takim przypadku rozliczyć WNT i jak je wykazać na deklaracji VAT!
24 marca 2018
Import usług - warunki i definicja
Importem usług jest świadczenie usług, z tytułu których wykonania podatnikiem jest nabywca. Dowiedz się, czym jest import i jakie warunki muszą być spełnione, aby zakup usługi został uznany za import usług.
19 kwietnia 2021
Eksport pośredni i bezpośredni - czym się różnią?
Eksport towarów to dostawa dóbr wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju na terytorium państwa trzeciego. Dowiedz się, jakie są różnice pomiędzy eksportem pośrednim a bezpośrednim i kiedy możesz skorzystać ze stawki 0% VAT!
12 marca 2022