Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Prawny

Prawo gospodarcze

Remont linii energetycznej a zgoda właściciela nieruchomości

Co w przypadku kiedy na prywatnej działce stoi słup wysokiego napięcia, a trzeba wykonać remont linii energetycznej? Czy potrzebna jest wówczas zgoda właściciela, czy jest to poza jego zasięgiem prawnym? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

16 maja 2025

Prawo gospodarcze

Znak towarowy jako słowo kluczowe w kampanii Google Ads

Dzięki wyszukiwarce Google przedsiębiorcy mają możliwość reklamowania swoich usług. Czy znak towarowy jako słowo kluczowe w Google Ads jest dopuszczalny w jej tworzeniu? Jak ta kwestia wygląda w praktyce? Odpowiadamy w artykule!

15 maja 2025

Prawo gospodarcze

Roszczenie o naprawienie szkody wynikającej z nienależytego wykonania umowy o dzieło

Roszczenie o naprawienie szkody przysługuje w momencie, gdy zlecone dzieło nie zostanie wykonane lub zostanie wykonane w sposób nieprawidłowy. Ile czasu ma zlecający na wystąpienie z roszczeniem o naprawienie szkody? Sprawdź w artykule!

15 maja 2025

Prawo gospodarcze

Gdzie zgłosić zmianę biura rachunkowego? Warto wiedzieć

Rozwój firmy lub próba ograniczenia kosztów może powodować, że przedsiębiorca zdecyduje się na zmianę biura rachunkowego. Gdzie zgłosić zmianę biura rachunkowego i jak powinno to wyglądać? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!

15 maja 2025

Prawo gospodarcze

Ministerstwo Finansów planuje złagodzenie kar za przewinienia podatkowe

Już niedługo mogą wejść w życie zmiany, które przyniosą ulgę przedsiębiorcom oraz księgowym. Ministerstwo Finansów planuje złagodzenie kar za przewinienia podatkowe. Projekt już trafił do wykazu prac legislacyjnych rządu. Przeczytaj więcej!

14 maja 2025

Prawo gospodarcze

Prawne konsekwencje dla przedsiębiorcy za zator płatniczy

Niewywiązywanie się z płatności może doprowadzić do powstania zjawiska określanego jako zator płatniczy. Czym on jest? I z jakimi konsekwencjami dla przedsiębiorców się wiąże? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

14 maja 2025

Prawa autorskie

Uzyskanie patentu na kod źródłowy lub program komputerowy - co należy wiedzieć?

Zastanawiasz się czy możliwe jest uzyskanie patentu na kod źródłowy lub stworzony przez Ciebie program komputerowy? W jaki sposób ta kwestia została przedstawiona prawnie i czy możliwym jest uzyskanie takiego patentu? Odpowiadamy w artykule!

14 maja 2025

Prawo gospodarcze

Kryptoreklama w mediach – czym jest i dlaczego lepiej się jej wystrzegać?

Każdy przedsiębiorca chce mieć jak największą sprzedaż oraz wzmocnioną pozycję na rynku, w tym pomaga mu marketing. Przedsiębiorcy często wykorzystują działania w internecie, jednak czasem idą o krok za daleko. Czym jest kryptoreklama i co za nią grozi?

14 maja 2025

Prawo gospodarcze

Wolność umów między przedsiębiorcami a jej granice

Zasada swobody umów pozwala przedsiębiorcom na kształtowanie stosunku prawnego na swoją korzyść. Jednak nie oznacza to, że nie obowiązują ich żadne reguły. Wolność umów między przedsiębiorcami ma swoje granice - poznaj je czytając nasz artykuł!

13 maja 2025

Prawo gospodarcze

Obowiązki informacyjne wobec inspekcji pracy - co jest najbardziej istotne dla pracodawcy?

Przedsiębiorca, który zakłada własną działalność gospodarczą musi mieć świadomość wszystkich obowiązków, które muszą zostać dopełnione przed jej rozpoczęciem. Jakie obowiązki informacyjne wobec inspekcji pracy muszą zostać wypełnione? Sprawdź!

13 maja 2025

Prawo gospodarcze

Nowe obowiązki ESG dla firm - kluczowe informacje

Nowe obowiązki ESG dla firm powodujące obowiązek integracji zasady ESG z działalnością i raportowania szczegółowych danych pozafinansowych zgodnie z Dyrektywą CSRD. Przeczytaj artykuł i dowiedz się kogo dotyczą wymagania!

12 maja 2025

Prawo gospodarcze

Nierówność stron w umowie – czy jest dopuszczalna?

Obecne przepisy w Polsce zakładają zasadę swobody umów - ma ona jednak swoje ograniczenia. Czy możliwe będzie zatem zawarcie kontraktu, który zakłada nierówność stron w umowie? Dowiedz się z naszego artykułu już teraz!

12 maja 2025

Windykacja

Opóźnienia w płatnościach – jakie prawa ma wierzyciel?

Wierzyciela którego dotykają opóźnienia w płatnościach ze strony dłużnika chroni ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Dzięki niej wierzyciel ma w takich sytuacjach prawa - sprawdź jakie w naszym artykule!

12 maja 2025

Prawo gospodarcze

Termin zwrotu pożyczki - jak go określić w umowie?

Umowa pożyczki uregulowana jest w Kodeksie cywilnym. Dochodzenie roszczenia przez pożyczkodawcę wymaga spełnienia określonych warunków, a jednym z nich jest upływ terminu na dobrowolne wykonanie zobowiązania. Jak ustalić termin zwrotu pożyczki w umowie?

12 maja 2025

Prawo spółek

Odpowiedzialność podatkowa członków zarządu spółki kapitałowej a rozłożenie zaległości na raty

Odpowiedzialność podatkowa członków zarządu spółki kapitałowej pojawia się w momencie gdy nie podejmą oni odpowiednich działań zmierzających do ogłoszenia upadłości. Co w sytuacji gdy upadłości nie ma, a zarząd wnioskuje o rozłożenie zaległości na raty?

9 maja 2025

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów