Serwis Prawny
Podrobienie podpisu pod uchwałami - jakie konsekwencje za to grożą?
Podrobienie podpisu pod uchwałami może powodować liczne, negatywne konsekwencje prawne. Co grozi za fałszowanie podpisu pod uchwałami w spółce? Czy może grozić za to pozbawienie wolności? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
20 lutego 2024
Nadużycie prawa do informacji publicznej - kiedy ma miejsce?
Dostęp do informacji publicznej jest prawem każdego obywatela Polski. Czy wiesz, że w pewnych okolicznościach może zostać stwierdzone nadużycie prawa do informacji publicznej? W jakich przypadkach może mieć miejsce nadużycie tego prawa? Odpowiadamy!
19 lutego 2024
Limit płatności gotówką a różne rodzaje umów między kontrahentami
Przedsiębiorcy mogą zawierać różne umowy, a jednym z kryteriów ich rozróżnienia jest czas ich trwania. Znany jest limit płatności gotówką dla przedsiębiorców, a jak wygląda kwestia takiej płatności, przy umowach na czas nieokreślony? Sprawdź!
19 lutego 2024
Niewydanie paragonu fiskalnego - czy można otrzymać mandat?
Paragon fiskalny jest dokumentem potwierdzającym dokonanie transakcji. Sprzedawca ma obowiązek wystawić paragon fiskalny do każdej sprzedaży, z wyjątkiem sytuacji określonych w przepisach. Sprawdź, jakie są konsekwencje za niewydanie paragonu fiskalnego?
16 lutego 2024
Umowa na wdrożenie AI - jak zrobić to zgodnie z prawem?
Przełomowe rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji rewolucjonizują funkcjonowanie firm, pozwalając zaoszczędzić czas i pieniądze. Jednak umowa na wdrożenie AI będzie kluczowa, aby zmniejszyć ryzyko. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
16 lutego 2024
Wynagrodzenie płatnika za pobór podatków w 2024 roku
Zgodnie z obowiązującymi przepisami wynagrodzenie płatnika przysługuje płatnikowi, który terminowo opłaca podatki. Stanowi ono rekompensatę finansową z tytułu wykonywania szeregu czynności mających na celu obliczenie i potrącenie należnego podatku.
15 lutego 2024
Trening sztucznej inteligencji (AI) a prawa autorskie
Obecnie wiele osób korzysta z możliwości sztucznej inteligencji. Ale, czy zastanawiałeś się, jakie obowiązują przepisy prawne dotyczące AI? Czy trening sztucznej inteligencji oddziałuje na prawo autorskie? Przeczytaj i sprawdź!
15 lutego 2024
Szkody wyrządzone przez AI – kto za nie odpowiada?
W następstwie szybkiego rozwoju sztucznej inteligencji zostały przygotowane nowe regulacje przez Unie Europejską. Regulacje te dotyczą sytuacji w których występują szkody wyrządzone przez AI. Przedstawiamy skutki oraz zakres odpowiedzialności twórców.
15 lutego 2024
Odwołanie darowizny - jak można odwołać darowiznę?
Darowizna to umowa, w której darczyńca bezpłatnie przekazuje część swojego majątku obdarowanemu. Zdarzają się jednak sytuacje, w których darczyńca chce odwołać darowiznę. Jednak czy możliwe jest odwołanie darowizny? Sprawdź!
14 lutego 2024
Dziedziczenie przedsiębiorstwa przez małoletniego - czy jest możliwe?
Dziedziczenie przedsiębiorstwa przez małoletniego jest jak najbardziej możliwe. jak wygląda wówczas cała procedura? Czy możliwe jest odrzucenie spadku? Przeczytaj artykuł i poznaj najważniejsze szczegóły dotyczące dziedziczenia przez nieletnich!
14 lutego 2024
Zmiana wierzyciela i dłużnika - kiedy może nastąpić?
Wierzyciel oraz dłużnik nie zawsze posiadają wystarczającą wiedzę o rożnych instytucjach. Jedną z nich jest przelew wierzytelności, dzięki któremu może zajść zmiana wierzyciela i dłużnika. Jakie warunki należy wówczas spełnić? Sprawdź!
13 lutego 2024
Oprocentowanie nadpłat od urzędu skarbowego a wyrok TSUE
Przy rocznych rozliczeniach z urzędem podatnik może zyskać nadpłatę. Na podstawie wyroku TSUE prezentujemy w jakich sytuacjach występuje oprocentowanie nadpłat od urzędu skarbowego, które można otrzymać i w jakich sytuacjach można się o nie ubiegać!
12 lutego 2024
Znaki towarowe w firmie rodzinnej - ochrona i zabezpieczenie
Znaki towarowe w firmie rodzinnej stanowią cenny element majątku. Zabezpieczenie ich w procesie restrukturyzacji jest kluczowe dla dalszego sukcesu firmy. Czym są znaki towarowe, jak podlegają ochronie i jak zabezpieczyć je w trakcie przekształceń?
9 lutego 2024
Czy możliwa jest sprzedaż gruntu w trakcie dzierżawy?
Sprzedaż gruntu w trakcie dzierżawy jest uwarunkowana szczególnymi przepisami Kodeksu cywilnego. Jakie zasady należy spełnić wówczas i kto ma prawo do pierwokupu? Przeczytaj nasz artkuł i poznaj więcej informacji na ten temat!
8 lutego 2024
Dzieła stworzone przez AI – czy należy im się ochrona prawna?
Stały rozwój algorytmów powoduje, że dzieła stworzone przez AI są zbliżone do dzieł stworzonych przez człowieka. Wyjaśnimy zatem do kogo należą prawa autorskie za dzieło stworzone przez AI i kto odpowiada za dzieła stworzone przez sztuczną inteligencję!
8 lutego 2024