0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Prawny

Prawo spółek

Odpowiedzialność członka zarządu za zobowiązania podatkowe spółki

Członkowie zarządu ponoszą tą samą odpowiedzialność względem prowadzonej spółki, ale czy jednak w każdym obszarze? Przeczytaj artykuł i sprawdź, kiedy występuje odpowiedzialność członka zarządu za zobowiązania podatkowe oraz czy można się od niej uwolnić!

29 listopada 2021

Prawo spółek

Odpowiedzialność członka zarządu po rezygnacji

Zarząd spółki bez względu na jego wielkość oraz to, jakiej spółki dotyczy posiada identyczny zakres odpowiedzialności za sprawy związane z tym podmiotem. Czy w przypadku rezygnacji odpowiedzialność członka zarządu nadal występuje? W artykule odpowiadamy!

9 grudnia 2021

Prawo gospodarcze

Prokura łączna niewłaściwa - czy można ustanowić?

Spółki prawa handlowego często decydują się na ustanowienie prokurenta. Jest to wygodne rozwiązanie na prowadzenie działalności, w związku z podejmowaniem stosownych decyzji przez prokurenta. Czy prokura łączna niewłaściwa jest możliwa? Jak ją powołać?

22 maja 2022

Prawo gospodarcze

Nieważność i bezskuteczność umowy – na czym polega i kiedy występuje?

Co do zasady nawiązana umowa pomiędzy strona może w wyniku pewnych okoliczności zostać uznana za nieważną lub bezskuteczną. Czym jest i kiedy można stwierdzić nieważność i bezskuteczność umowy? Przeczytaj artykuł i dowiedź się najistotniejszych kwestii!

5 stycznia 2022

Ochrona danych

Naruszenie dóbr osobistych – co należy wiedzieć?

Dobro każdego człowieka chronione jest przepisami obowiązującego prawa. Zdarza się jednak, że dobra te zostają naruszone. CO zatem należy rozumieć przez naruszenie dóbr osobistych oraz w jaki sposób dochodzić roszczeń z tego tytułu? Przeczytaj i sprawdź!

22 maja 2022

Prawa konsumenta

Kara umowna - orzecznictwo w sprawie zastrzegania

Kara umowna to często stosowane w praktyce zabezpieczenie należytego wykonania umowy i jest swojego rodzaju gwarancją spełnienia świadczenia przez dłużnika. W jaki sposób należy ją określić i jak prawidłowo ją zastrzec? Dowiesz się czytając artykuł!

26 listopada 2021

Prawo gospodarcze

Pozwolenie na użytkowanie - kiedy organ budowlany je wydaje?

Co do zasady z chwilą zakończenia budowy obiektu inwestor ma obowiązek złożyć wniosek o pozwolenie na użytkowanie. Jakich formalności w tym zakresie należy dopełnić? W artykule przedstawiamy kiedy organ budowlany wyda pozwolenie na użytkowanie? Sprawdź!

26 listopada 2021

Prawa konsumenta

Umowa agencyjna – jak prawo chroni agenta, a jak dającego zlecenie?

Przez umowę agencyjną agent zobowiązuje się do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu. Sprawdź, jak umowa agencyjna chroni obie strony!

22 maja 2022

Prawo gospodarcze

Rejestr dłużników niewypłacalnych – co warto wiedzieć?

W ramach prowadzonych transakcji w zakresie działalności stroną transakcji może okazać się podmiot, który nie ureguluje swoich zobowiązań skutkiem czego zostanie wpisany do rejestru dłużników niewypłacalnych. Czym jest rejestr dłużników niewypłacalnych?

22 listopada 2021

Prawo gospodarcze

Koncesja na działalność gospodarczą i działalność regulowaną

Decydując się na rozpoczęcie działalności należy mieć na uwadze, że przy wykonywaniu niektórych czynności w jej zakresie może być wymaga koncesja na działalność. Co zatem należy wiedzieć o udzielaniu i uzyskiwaniu koncesji na prowadzenie działalności?

19 listopada 2021

Prawa konsumenta

Czynności kontrolne - uprawnienia organu przeprowadzającego kontrolę

Czynności kontrolne mogą być wykonywane przez pracowników organu kontroli pod warunkiem stosowania się do ściśle określonych zasad postępowania dotyczących sposobu, zakresu i terminów przeprowadzania takich kontroli. Czego można się spodziewać? Sprawdź!

17 listopada 2021

Prawo gospodarcze

Czym jest rękojmia wiary publicznej księgi wieczystej?

Co do zasady nieruchomość powinna mieć założoną księgę wieczystą, która to jest istotnym elementem przy rękojmi wiary publicznej. Czym jest ten rodzaj rękojmi? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaki cel ma rękojmia wiary publicznej księgi wieczystej!

17 listopada 2021

Prawo gospodarcze

Skarga na czynności urzędnika - jak należy ją rozumieć?

Skarga na czynności urzędnika państwowego jest instytucją, którą każdy obywatel ma prawo złożyć w uzasadnionych przypadkach. Jak zatem należy rozumieć niniejszą skargę oraz jaki przedmiot powinna zawierać? W artykule poznasz najważniejsze informacje!

22 kwietnia 2022

Prawa konsumenta

Upadłość po śmierci dłużnika – czy to możliwe?

Zarządca sukcesyjny prowadzi bieżące sprawy przedsiębiorstwa, po śmierci właściciela zapewniając funkcjonowanie firmy do czasu zakończenia procesu spadkowego. Co w przypadku, gdy zmarły miał długi? Czy upadłość po śmierci dłużnika jest możliwa? Sprawdź!

22 maja 2022

Prawo gospodarcze

Wykluczenie wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego

Zamówienia publicznie regulowane są przez prawo zamówień publicznych, która to w wyniku nowelizacji przewiduje nowe zasady w zakresie wykluczania wykonawcy. Kiedy zatem wykluczenie wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego jest możliwe?

14 listopada 2021

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów