0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Najlepiej płatna praca – jedyne co przyciąga pracownika?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W dzisiejszych czasach coraz częściej mówi się o rynku pracownika. Niektóre branże ciągle szukają specjalistów, a są oni w nich na wagę złota. Dlatego też coraz więcej uwagi poświęca się temu, czego oczekuje kandydat do pracy. Jeśli przygotowujemy się do rekrutacji, musimy się zastanowić, co sprawi, że zdecyduje się on na pracę właśnie u nas. Co go może przyciągnąć? Co wybierze? Czy najlepiej płatna praca ma największe szanse? A może ważne są również inne aspekty? Podpowiadamy w naszym artykule!

Firma marzeń – najlepiej płatna praca?

Często można mieć wrażenie, że najlepiej płatna praca to coś, co zostanie wybrane przez kandydata. W końcu pracujemy najczęściej po to, by zarabiać i żyć na przyzwoitym poziomie. Jednak to nieprawda, że pracownik zastanawiając się nad tym, gdzie podjąć zatrudnienie, skupia się na miejscu, które płaci najlepiej. 

Na „firmę marzeń” składa się znacznie więcej czynników i warto wziąć je pod uwagę już podczas tworzenia ogłoszenia o pracę. Pracownik nie chce tylko dobrze zarabiać. Należy pamiętać, że spędza w miejscu pracy większość swojego dnia i chce się w niej także dobrze czuć. I choć „pieniądze to nie wszystko” wydawać się może sztampową frazą, w tym przypadku się sprawdza!

Co przyciąga pracownika?

Co więc może przyciągnąć pracownika do naszej firmy? Na co może on zwrócić uwagę i nad czym warto pracować? Podpowiadamy!

Wszystkie informacje i przejrzystość od pierwszej chwili

Zwróćmy uwagę na to, jak formułujemy ogłoszenie o pracę, bo jest to pierwszy kontakt kandydata z nami. Wielu z nich zależy na tym, by wszystko było czytelne i przejrzyste – wymagania, obowiązki, stanowisko, nazwa firmy czy wynagrodzenie. Zdarza się, że w ogłoszeniu brakuje podstawowych wiadomości, co już na początku sprawia, że potencjalny pracownik podchodzi do nas nieufnie. 

Pamiętajmy, by ogłoszenie było zgodne z tym, czego naprawdę oczekujemy i jesteśmy w stanie zapewnić. Wysoka pensja może przyciągnąć specjalistów, ale jeśli podczas rozmowy okaże się, że jest znacznie mniejsza, kandydat od razu poczuje się oszukany. 

Może się wydawać, że ogłoszenie nie jest aż tak istotne, jak to, co możemy zaoferować pracownikowi po zatrudnieniu, ale już w tym momencie pracujemy na opinię o nas. Warto o tym pamiętać.

Intuicyjna strona internetowa oraz media społecznościowe

Przed rozmową kwalifikacyjną czy wysłaniem CV najpewniej potencjalny pracownik będzie chciał przejrzeć naszą stronę internetową, by przygotować się lub po prostu upewnić się, czy jest zainteresowany. Dlatego też może oczekiwać, że po wpisaniu nazwy firmy w wyszukiwarce, odnajdzie naszą stronę internetową czy social media i wszystkiego się dowie. 

Z tego też powodu istotną kwestia jest intuicyjna strona internetowa, na której kandydat może znaleźć wszystkie niezbędne informacje i dowiedzieć się nieco więcej o zespole. 

Ciekawie prowadzone media społecznościowe, które pokażą zakulisowe życie firmy, również mogą być przyciągające i wzbudzić chęć poznania naszego przedsiębiorstwa nieco bliżej. 

Opinie o firmie 

Pracownika może oczywiście przyciągnąć także dobra opinia firmy w internecie. Jeśli więc klienci i pracownicy są zadowoleni z naszych usług czy pracy u nas, warto ich zachęcić do pozostawienia śladu po sobie na naszej stronie czy innych portalach do tego przeznaczonych.

Im lepiej prezentujemy się w internecie, tym więcej zaufania zyskujemy już na starcie. Oczywiście nie mamy na to żadnego wpływu, możemy paść ofiarą czarnego PR-u, jednak jeśli tak się dzieje, warto próbować z tym walczyć.

Rekrutacja

Pracownikom może także spodobać się sposób, w jaki przeprowadzimy rekrutację. Jest to dla kandydatów często bardzo stresujące spotkanie, im więc poczują się podczas niego swobodniej, tym lepiej. 

Przygotowany rekruter, dobrze skonstruowane pytania, przyjazna atmosfera czy szybki feedback, niezależnie od wyników rekrutacji – to wszystko może sprawić, że kandydatowi spodoba się wizja pracy w tak profesjonalnym miejscu.

Miejsce pracy

Do przyjęcia stanowiska pracownika może przekonać także komfortowe, dobrze wyposażone miejsce pracy. Warto oprowadzić kandydata po budynku, aby mógł obejrzeć biuro. Może się okazać, że wizja pracy w nim okaże się niezwykle kusząca.

Atmosfera

Najlepiej płatna praca to jedno, jednak coraz ważniejsza dla pracowników jest atmosfera jej wykonywania. Nic w tym dziwnego, tak wiele czasu poświęcamy na pracę i współpracę z innymi ludźmi, chcemy więc, by był to czas przyjemny, pozbawiony stresu, na ile to możliwe. 

Oczywiście trudno wyczuć atmosferę miejsca pracy w pierwszych kontaktach z rekruterem, ale już podczas okresu próbnego – jak najbardziej. Konflikty, wyścig szczurów, presja – tego nie da się ukryć na dłuższą metę.

Benefity

Pracownicy doceniają również benefity – płacowe i pozapłacowe. Premie, bilety do kina, karnet na siłownię, świeże owoce w kuchni, teoretycznie nic wielkiego, w praktyce jednak może to być świetnym uzupełnieniem codziennego wykonywania obowiązków. 

Dobra pensja na pewno jest istotna, jednak istnieje wiele innych czynników, które liczą się dla pracowników. Warto o tym pamiętać!

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów