Prowadzenie firmy rodzinnej to bardzo dobry pomysł. Gdy dobrze prosperuje, właściciel myśli o tym, by przekazać ją swoim potomkom. Czy można odziedziczyć mikro i małe firmy? Sprawdźmy, jak wygląda dziedziczenie firmy w przypadku jednoosobowej działalności - jednej z najczęściej występujących form organizacyjno-prawnych w Polsce.
Dziedziczenie firmy - jednoosobowa działalność gospodarcza
Jednoosobowa działalność gospodarcza to najczęstsza forma prowadzenia biznesu występująca w Polsce. Podstawową nazwę firmy w tym przypadku stanowi imię i nazwisko właściciela. Jak wygląda dziedziczenie firmy? Formalnie przepisy nie pozwalają na to, by działalność ta zmieniła właściciela.
Regulacje prawa spadkowego nie pozwalają na to, by przekazać firmę w całości, bowiem dziedziczeniu nie podlega:
nazwa firmy, którą stanowi imię i nazwisko przedsiębiorcy,
NIP,
licencje,
koncesje.
Dziedziczenie jednoosobowej działalności, gdy przedsiębiorca pozostawił testament
Gdy zmarły pozostawi testament, wówczas może w nim wskazać, kto i w jakiej części otrzyma spadek. Jednak w tym przypadku spadkodawca nie ma 100% pewności że firma rzeczywiście trafi w ręce osoby, którą wskazał. W przypadku chęci przekazania firmy jednemu spadkobiercy warto skorzystać z tzw. zapisu windykacyjnego. Wówczas testament musi przybrać formę aktu notarialnego. Na jego podstawie przedsiębiorstwo może trafić w ręce jednej osoby. Należy przy tym pamiętać, że spadkobierca dziedziczący firmę, w rzeczywistości dziedziczy tylko jego majątek. By przedsiębiorstwo mogło nadal funkcjonować, spadkobierca musi założyć własną działalność gospodarczą.
Dziedziczenie jednoosobowej działalności gdy przedsiębiorca nie pozostawił testamentu
W przypadku gdy przedsiębiorca nie pozostawił testamentu, dziedziczenie firmy następuje zgodnie z przepisami prawa spadkowego, zgodnie z którym w pierwszej kolejności spadek należy się małżonkowi i dzieciom. Dziedziczą oni w częściach równych. Przy czym część spadku przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż ¼.
Zasady dziedziczenia firmy Zgodnie z ustawą prawo spadkowe kolejność dziedziczenia przedstawia się następująco:
|
Jak widać dziedziczenie firmy ustawowe jest dość skomplikowane i w jego przypadku należy liczyć się z podziałem majątku. Postępowanie spadkowe trwa wówczas dość długo, co może przyczynić się do zaprzestania funkcjonowania firmy. Ponadto należy pamiętać, że spadkobiercy, oprócz majątku, odziedziczą długi - wówczas sprawa zaczyna się jeszcze bardziej komplikować.
Ważne! Aby uniknąć tego typu problemów przedsiębiorca powinien zastanowić się nad zmianą formy z jednoosobowej działalności na spółkę prawa handlowego. |