0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak wybrać najlepsze konto firmowe na 2024 rok?

Wielkość tekstu:

Proces otwierania własnej działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością załatwienia licznych formalności, a jedną z nich jest wybór odpowiedniego konta bankowego. Wbrew pozorom jest to ważna decyzja, ponieważ nawet jeżeli ktoś początkowo nie spodziewa się licznych wpływów lub uważa, że będzie sporadycznie korzystał z konta, to źle wybrana oferta może narazić przedsiębiorcę na niepotrzebne koszty. Duża ilość ofert kont bankowych nie ułatwia wprawdzie wyboru, ale z naszym poradnikiem na pewno uda Ci się znaleźć odpowiedni rachunek.

Z dalszej części poradnika dowiesz się, na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby wybrać najlepsze konto dla swojej firmy, czym powinno wyróżniać się atrakcyjne konto oraz poznasz szczegóły jednej z najlepszych ofert na rok 2024. Warto pamiętać, że dobre konto firmowe przyda się każdej firmie, niezależnie od tego, czy jest to jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG), czy spółka.

Komu potrzebne jest konto firmowe?

Chociaż w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych nie ma formalnego wymogu posiadania konta firmowego, to zdecydowanie warto pomyśleć o jego założeniu już na samym początku. Pozwoli to oddzielić finanse firmowe od prywatnych, co ułatwi zarządzanie środkami. Nic więc dziwnego, że wielu przedsiębiorców prowadzących JDG decyduje się na założenie konta firmowego. Wymóg posiadania rachunku firmowego ma miejsce wtedy, gdy niezbędne jest uwzględnienie numeru konta bankowego na białej liście podatników lub firma zamierza obsługiwać płatności objęte obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności.

Niezależnie jednak od powyższych wymogów, konto firmowe ułatwia rozliczenia i zapewnia większą przejrzystość. Wybierając natomiast atrakcyjną ofertę, nie trzeba się obawiać ukrytych opłat, a w wielu przypadkach można skorzystać z atrakcyjnych promocji i dodatkowo zyskać.

Czym konto osobiste różni się od rachunku biznesowego?

Na pierwszy rzut oka prowadzenie konta firmowego nie różni się niczym od rachunku indywidualnego. W praktyce jednak rachunki firmowe oferują dodatkowe funkcje i usługi, które są przydatne w biznesie. Przykładem mogą być integracja z terminalem płatniczym, możliwość otworzenia linii kredytowej na potrzeby działalności czy nawet delegowanie uprawnień niezbędnych do wykonywania transakcji innym osobom. W przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółek akcyjnych konto firmowe jest niezbędne, aby można było obsługiwać finanse firmy.

Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu konta firmowego?

Atrakcyjne dla klientów konta firmowe oferuje obecnie Bank Handlowy w Warszawie - Citi Handlowy, który przygotował specjalną ofertę dla przedsiębiorców prowadzących JDG oraz spółek. Warto się nią zainteresować, aby nie trzeba było tracić czasu na samodzielne poszukiwanie i porównywanie dostępnych ofert. Jeżeli jednak chcesz we własnym zakresie wybrać dla siebie odpowiedni rachunek firmowy, koniecznie zwróć uwagę na następujące rzeczy:

  • Koszty prowadzenia konta - wiele kont firmowych wiąże się z opłatami za prowadzenie, przelewy, kartę oraz inne rzeczy. W przypadku nowych biznesów, które jeszcze nie przynoszą zysków, jest to niepotrzebne obciążenie finansowe, szczególnie że można go łatwo uniknąć, otwierając darmowe konto dla firm.
  • Funkcjonalność - brak problemów z działaniem, łatwa w obsłudze aplikacja mobilna czy intuicyjny panel online są niezbędne, aby można było łatwo zarządzać kontem firmowym.
  • Oferty specjalne - niektóre konta objęte są promocjami, dzięki którym można łatwo zgarnąć dodatkowe środki lub uzyskać zwolnienie z opłat. Warto się tym zainteresować, aby zmaksymalizować korzyści z posiadania takiego rachunku.
  • Poziom obsługi klienta - chociaż na co dzień wsparcie pracowników działu obsługi klienta nie jest raczej potrzebne, to w niektórych sytuacjach sprawnie działająca infolinia czy inne kanały kontaktu są niezbędne, aby można było sprawnie rozwiązać ewentualne problemy. Lepiej więc unikać zakładania rachunku w bankach, które słyną z tego, że trudno w nich cokolwiek załatwić lub wyjaśnić.

Prowadzenie konta bez dodatkowych opłat

Nowi klienci, którzy dopiero zamierzają otworzyć konto firmowe, mogą zdecydować się na ofertę, którą przygotował Bank Handlowy w Warszawie - Citi Handlowy. Oprócz standardowego konta firmowego można od razu otrzymać dostęp do oprocentowanego rachunku i kont pomocniczych w różnych walutach. Prowadzenie konta jest bezpłatne, a po spełnieniu prostych warunków (wykonanie przelewu do ZUS czy dokonywanie transakcji kartą płatniczą) można otrzymać atrakcyjną premię. Wspomniane konto dla firmy można otworzyć przez stronę https://www.citibank.pl/konta-firmowe/. W przypadku otwierania rachunku dla JDG wystarczy do tego dowód osobisty, NIP oraz PKD, a niezbędne formalności można załatwić online.

Polecane konto dla firm

Jak widać jest wiele argumentów przemawiających za tym, aby prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą rozdzielić finanse i nie używać konta osobistego na potrzeby firmy. Dodając do tego fakt, że posiadanie konta firmowego (o ile zostanie odpowiednio wybrane) nie generuje żadnych kosztów, każdy przedsiębiorca może samodzielnie przetestować takie rozwiązanie.

Artykuł sponsorowany

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów