Działalność gospodarcza polegająca na świadczeniu usług doradztwa technicznego nie została wyłączona z zakresu opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, co oznacza, że przedsiębiorca może złożyć skuteczne oświadczenie o wyborze tej formy rozliczenia podatku dochodowego. Pozostaje natomiast do ustalenia kwestia właściwej stawki podatkowej. Jak w praktyce wygląda stawka ryczałtu w doradztwie technicznym? Omawiamy w artykule.
Doradztwo techniczne a klasyfikacja PKWiU
Pomimo że w powszechnym wyobrażeniu istotne dla przedsiębiorcy są kody PKD, to jednak należy wskazać, że zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym przez pojęcie „działalności usługowej” trzeba rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług.
W rezultacie na gruncie przepisów podatkowych kluczowego znaczenia nabiera kwestia ustalenia właściwego kodu PKWiU, a nie PKD. Możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. W konsekwencji to faktycznie realizowane usługi powinny być rozpatrywane pod kątem tego, jaki kod PKWiU należy im przypisać. Natomiast kody PKD wskazane przez przedsiębiorcę w CEIDG nie mają znaczenia, jeżeli podatnik nie podejmuje faktycznych czynności odpowiadających tymże kodom.
Odpowiedzialność za prawidłowe sklasyfikowanie wykonywanych czynności ponosi podatnik, a nie organ podatkowy. W tym zakresie właściwym jest Urząd Statystyczny, który nadaje numer identyfikacyjny na podstawie wniosku podatnika, w którym są zawarte informacje dotyczące zakresu i charakteru planowanej działalności gospodarczej.
W kontekście omawianych usług doradztwa technicznego możliwe jest przyporządkowanie tego rodzaju usługi do PKWiU 74.90.19.0 „Pozostałe usługi doradztwa naukowego i technicznego, gdzie indziej niesklasyfikowane”. Grupowanie to obejmuje:
- usługi doradztwa naukowego świadczone przez matematyków, statystyków itp.;
- usługi świadczone przez agronomów i ekonomistów rolnych;
- usługi związane z opracowywaniem kosztorysów (innych niż z zakresu architektury lub inżynierii);
- usługi świadczone przez pozostałych konsultantów naukowych i technicznych, gdzie indziej niesklasyfikowane.
Zgodnie z objaśnieniami do PKWiU grupowanie to nie obejmuje:
- usług świadczonych przez konsultantów ds. zarządzania, sklasyfikowanych w 70.22.1;
- usług opracowywania kosztorysów z zakresu architektury lub inżynierii, sklasyfikowanych w 71.1;
- usług świadczonych przez konsultantów architektów i inżynierów, sklasyfikowanych w 71.11.24.0, 71.12.11.0;
- usług świadczonych przez konsultantów ds. marketingu, sklasyfikowanych w 73.11.1.
Ponadto możliwe jest również zaklasyfikowanie usług doradztwa technicznego do PKWiU 74.90.20.0 „Pozostałe usługi profesjonalne, techniczne i handlowe, gdzie indziej niesklasyfikowane”. Grupowanie to obejmuje:
- usługi doradztwa specjalistycznego inne niż związane z nieruchomościami, ubezpieczeniami czy inżynierskie, np. usługi doradztwa specjalistycznego: w dziedzinie sztuki, sądowego itp.;
- usługi zarządzania prawami autorskimi i związanymi z nimi dochodami, z wyłączeniem zarządzania prawami związanymi z filmami i twórczością artystyczną;
- usługi zarządzania prawami do własności przemysłowej (patenty, licencje, znaki towarowe, franczyza itp.);
- usługi doradztwa ślubnego;
- usługi świadczone przez agencje i agentów w imieniu indywidualnych osób poszukujących zatrudnienia w filmie, teatrze lub innej działalności rozrywkowej lub sportowej, wydawania książek, sztuk, dzieł sztuki, fotografii itp. przez wydawców, producentów itp.
Grupowanie to nie obejmuje:
- usług zarządzania prawami związanymi z filmami, sklasyfikowanych w 59.13.12.0;
- usług zarządzania prawami związanymi z twórczością artystyczną, sklasyfikowanych w 90.02.19.1;
- usług związanych z działalnością obiektów kulturalnych, sklasyfikowanych w 90.04.10.0;
- usług organizowania imprez sportowych, sklasyfikowanych w 93.11.10.0, 93.12.10.0.
Jaka obowiązuje stawka ryczałtu w doradztwie technicznym?
Przychody uzyskane z tytułu opisanych usług, sklasyfikowanych pod kodem PKWiU 74.90.19.0 lub PKWiu 74.90.20.0, mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Przykładowo w interpretacji Dyrektora KIS z 6 listopada 2020 roku (nr 0115-KDWT.4011.90.2020.1.MJ) można przeczytać, że stawka 8,5% ma zastosowanie do usług doradztwa technicznego w zakresie, w jakim podatnik w ramach swojej działalności gospodarczej zajmuje się:
- szukaniem klientów dla firm zajmujących się sprzedażą i montażem instalacji fotowoltaicznych, jak i innych urządzeń w zakresie odnawialnych źródeł energii (na razie jest to tylko fotowoltaika, ale możliwe, że zakres się rozwinie);
- doradztwem technicznym w zakresie dopasowania odpowiednich urządzeń do warunków i wymogów zainteresowanych;
- kosztorysowaniem projektów (bez wykonywania obmiarów budowlanych) oraz optymalizacji zastosowania materiałów.
Również w interpretacji Dyrektora KIS z 4 grudnia 2024 roku (nr 0114-KDWP.4011.193.2024.1.IG) wskazano, że przychody uzyskane z tytułu usług mieszczących się w grupowaniu PKWiU 74.90.19.0 – mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, gdyż przepisy tej ustawy nie przewidują innej stawki ryczałtu dla usług sklasyfikowanych w podanym grupowaniu.
Warto przypomnieć, że zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku, jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej 1 ze wspólników:
- wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub
- wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
W rezultacie wykonywanie usług doradztwa technicznego na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy wyklucza prawo do stosowania opodatkowania uzyskanego przychodu w formie ryczałtu.
Stawka ryczałtu w doradztwie technicznym - podsumowanie
Podsumowując jaka obowiązuje stawka ryczałtu w doradztwie technicznym, należy zaznaczyć, że ustawa o zryczałtowanym podatku nie wyłącza z zakresu opodatkowania usług doradztwa technicznego. W rezultacie prawidłowe złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania działalności w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych daje prawo do opodatkowania przychodu stawką 8,5% ryczałtu.