Pakiet narzędzi biurowych Office dla systemu Windows co kilka lat pojawia się w nowej, odświeżonej wersji. Do niedawna użytkownicy mogli korzystać z Microsoft Office 2021. W 2011 roku pojawił się Office 365, który w 2020 r. został przemianowany na Microsoft 365. Który pakiet Office wybrać do małych i średnich firm, a z jakiego rozwiązania skorzystają duże przedsiębiorstwa?
Czym różnią się między sobą pakiety Office 2021 oraz Microsoft 365?
Firma Microsoft oferuje użytkownikom dwa pakiety oprogramowania biurowego Office. Różnic między nimi jest sporo, a nowych funkcji w Microsoft 365 jeszcze więcej. Spójrzmy jednak w pierwszej kolejności na kwestię kosztów i uprawnienia do korzystania. Ile zapłacisz za dostęp do programu?
Licencja wieczysta z Office 2021
Pakiet Microsoft Office 2021 to klasyczny software bazujący na licencji wieczystej. Raz kupiony może być używany bezterminowo i wymaga instalacji na komputerze. Licencja użytkownika jest przypisywana do konta Microsoft użytkownika. To najprostsze (i często najlepsze) rozwiązanie wybierane przez użytkowników domowych, ale sprawdzi się też w biznesie prowadzonym na niewielką skalę. Office 2021 można zainstalować jednocześnie tylko na jednym komputerze.
Model abonamentowy dla Microsoft 365
Nowsza wersja pakietu oznaczona jako 365 to usługa chmurowa. Do wielu programów masz dostęp za pośrednictwem przeglądarki internetowej na komputerach PC. Oczywiście nadal wszystkie pliki można zapisać i edytować bezpośrednio na dysku komputera, ale dane da się też w łatwy sposób uwspólnić, zrecenzować i otworzyć z innego urządzenia. W tym przypadku Microsoft zdecydował się na model subskrypcyjny. Oznacza to, że użytkownicy komputerów uzyskują dostęp do aplikacji po opłaceniu abonamentu. Maksymalna liczba urządzeń dla pojedynczego użytkownika wynosi 5 dla wersji Microsoft 365 Personal.
Wersje oprogramowania Office
W przypadku obu zestawów aplikacji Microsoft przygotował wersje adresowane do różnych segmentów odbiorców - odbiorców indywidualnych, małych firm i dużych przedsiębiorstw. W przypadku Office 2021 użytkownicy mogą wybierać między wersją Home&Student, Home&Business, Standard, Professional oraz Professional Plus.
W przypadku software’u Microsoft 365 do sklepów trafiły nie tylko bazowe pakiety Personal, Family i Business Standard, ale także te oznaczone jako CSP (Cloud Service Provider), np. F1 lub F3. Te ostatnie przeznaczone są do użytku firmowego i pozwalają na większą personalizację świadczonych usług.
Jakie programy wchodzą w skład pakietu Microsoft Office?
Zarówno Office 2021, jak i Microsoft 365 to rozbudowane pakiety pozwalające na kompleksowe tworzenie oraz edycję plików tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych oraz prezentacji multimedialnych. Częściowo ich skład jest taki sam, ale dzięki temu, że Microsoft 365 bazuje na usłudze chmurowej, użytkownik zawsze otrzymuje najnowsze funkcje, poprawki eliminujące usterki oraz aktualizacje zabezpieczeń.
Microsoft Office 2021
Bazę Office 2021 tworzą dobrze znane programy, czyli edytor tekstu Word, program do tworzenia arkuszy kalkulacyjnych Excel, prezentacji - Powerpoint oraz notesy OneNote. Użytkownicy otrzymują też pocztę elektroniczną Outlook. Wersja Standard otrzymała oprogramowanie Publisher, a Professional i Professional Plus także dodatkowo Access do zarządzania bazami danych. Względem poprzedniej wersji, czyli Office 2019 nowy pakiet otrzymał wbudowany komunikator Microsoft Teams, a także nowe funkcje takie, jak:
- XLOOKUP, LET i XMATCH w Excelu;
- udogodnienia w zakresie translacji w Outlooku;
- wsparcie dla dokumentów w formacie ODF (posługuje się nim popularna, darmowa alternatywa dla Office’a - Open Office).
Microsoft 365
Nowy Microsoft 365 posiada wszystkie klasyczne aplikacje znane z Office 2021 dostępne w trybie offline. Wszystkie z nich można uruchomić zarówno na komputerze PC z systemem Windows, ale także macOS (z wyjątkiem Publishera i Accessa).
Wśród nowych rozwiązań można wymienić m.in.:
- SharePoint - platforma do wymiany dokumentów i danych wewnątrz firmy;
- Exchange - poczta firmowa;
- Yammer - firmowa sieć społecznościowa;
- Sway - aplikacja do tworzenia raportów i prezentacji.
W zależności od wybranej wersji, system może być obsługiwany na różnej liczbie urządzeń. W przypadku Microsoft 365 Personal użytkownik może obsługiwać jednocześnie 5 urządzeń i otrzymuje 1 TB miejsca w chmurze. W wariancie rodzinnym (Family) te same uprawnienia ma każdy z sześciu użytkowników. W pakiecie Business Standard, podobnie jak Personal licencja dotyczy 1 użytkownika, 5 urządzeń i 1 TB danych.
Microsoft 365 czy Office 2021 - który wybrać, aby skorzystać?
MS Office 2021 to dobre rozwiązanie dla użytkowników domowych wyposażonych w komputery PC. Świetnie sprawdzi się w przypadku pracy biurowej oraz dla uczniów lub studentów. Może też okazać się trafnym rozwiązaniem dla firm, którym różnego rodzaju funkcje zaawansowane są niepotrzebne, ale chcą mieć dostęp do podstawowych aplikacji biurowych.
Z Microsoft 365 zawsze otrzymujesz najnowsze funkcje dzięki automatycznym aktualizacjom. Dlatego ten pakiet lepiej sprawdzi się w dynamicznym środowisku biznesowym oraz w pracy z dużym zespołem. Oprogramowanie zapewnia bezpieczeństwo, tak istotne w dobie rosnącej popularności cyberzagrożeń. Dużą zaletą jest możliwość edycji plików z dowolnego miejsca, dzięki usługom chmurowym. Takie rozwiązania doskonale ułatwiają pracę organizacji o strukturze rozproszonej, kiedy jej poszczególni członkowie wykonują swoje obowiązki z różnych miejsc.
Gdzie kupić pakiet Office dla firmy?
Firmy, które poszukują oprogramowania biurowego Office, powinny nabyć je od sprawdzonego dostawcy. Sklep Soft360 od lat wspiera zarówno użytkowników indywidualnych, jak i korporacyjnych dostarczając oprogramowanie dopasowane do potrzeb. Do każdego zakupu dołączany jest certyfikat legalności w formacie PDF. To gwarancja, że licencja, którą nabył użytkownik, nie narusza prawa i może być bezpiecznie wykorzystywana.
Artykuł sponsorowany