0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Księgowanie faktury za Internet wystawionej na dane prywatne

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Czy mogę księgować faktury za Internet, jeżeli są one wystawiane na moje imię i nazwisko, ale nie na firmę? Dodam, że nie jestem vatowcem i prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą przez internet (e-sklep). Internet jest moim narzędziem pracy.

 Adam, Zielona Góra

Księgowanie faktury za Internet, która wystawiona jest na prywatne dane przedsiębiorcy, może budzić wątpliwości szczególnie w sytuacji, gdy działalność prowadzona jest w mieszkaniu. Bowiem istnieje prawdopodobieństwo, że dostęp do sieci jest wykorzystywany również na cele prywatne. Przyjmuje się więc, że nie należy księgować faktury, na której nie widnieją dane firmowe przedsiębiorcy w całości jako koszt uzyskania przychodu. Księgowanie faktury za Internet w całości wystawionej na prywatne dane przedsiębiorcy mogłoby zostać zakwestionowane przez organy skarbowe.

Koszt, o ile został poniesiony w celu osiągnięcia przychodu, zachowania lub zabezpieczenia jego źródła, należy podzielić według proporcji, w jakiej przedsiębiorca wykorzystuje Internet na cele związane z prowadzoną działalnością. Ponadto w jego gestii ostatecznie leży udowodnienie zasadności przyjętego podziału.

Jeśli Internet wykorzystywany jest wyłącznie na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, najlepszym rozwiązaniem będzie zmiana stron umowy tak, by faktura dokumentująca wydatek za Internet była wystawiona na firmę. Wówczas przedsiębiorca ma prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu całość wydatku poniesionego na Internet (pod warunkiem, że dostęp do sieci wykorzystywany jest wyłącznie do celów firmowych).

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów