0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Leasing nieruchomości - jakie korzyści niesie dla przedsiębiorcy?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Rozwiązaniem, z którego często korzystają właściciele firm znajdujących się w pierwszej fazie rozwoju, jest prowadzenie działalności we własnym mieszkaniu lub domu. Z biegiem czasu, kiedy firma się rozrasta, może okazać się, że konieczne jest zapewnienie większego, odpowiednio wyposażonego lokalu w dobrej lokalizacji. Przedsiębiorca ma wówczas wiele możliwości - najem, kupno na kredyt lub też leasing nieruchomości. Dlaczego warto skorzystać z ostatniej opcji?

Leasing nieruchomości - czyli co?

Jak działa leasing - każdy wie. Na podstawie umowy leasingodawca umożliwia leasingobiorcy odpłatne korzystanie z określonej rzeczy. Czyli krótko mówiąc - przedsiębiorca wnosi określone w umowie opłaty (np. opłatę wstępną oraz kolejne raty leasingowe), dzięki czemu może korzystać z przedmiotu udostępnionego przez finansującego.

Czym zatem leasing różni się od umowy najmu? Różnica między nimi dotyczy możliwości przeniesienia prawa własności do rzeczy stanowiącej przedmiot porozumienia, która pojawia się w przypadku pierwszego z wymienionych rozwiązań.

Uwaga!

To, kiedy prawo własności zostanie przeniesione, zależy od rodzaju leasingu. Wyróżnia się jego dwie odmiany - leasing operacyjny i leasing finansowy. W przypadku pierwszego z nich przedmiot leasingu przez cały okres trwania umowy pozostaje w majątku leasingodawcy, który to zobowiązany jest dokonywać jego amortyzacji. Korzystający może natomiast wykupić i wykazać daną rzecz w ewidencji środków trwałych - ale po zakończeniu okresu umowy.

Leasing finansowy natomiast wiąże się z koniecznością wykazania przedmiotu leasingu w ewidencji środków trwałych leasingobiorcy już w momencie zawarcia umowy. Co więcej, wykup danej rzeczy następuje wraz z wniesieniem ostatniej raty leasingowej.

Firmy leasingowe z roku na rok coraz bardziej rozszerzają katalog przedmiotów, które można wziąć w leasing. Do coraz częściej wybieranych przez polskich przedsiębiorców należą nieruchomości. Właściciele doceniają wygodę takiego rozwiązania. W ten sposób można sfinansować budynki o różnym przeznaczeniu - handlowym, usługowym, produkcyjnym oraz mieszkalnym. Co więcej, w ofercie firm leasingowych można znaleźć zarówno pojedyncze lokale, jak i całe budynki, hale produkcyjne, magazyny, a nawet hotele.

Leasing nieruchomości - zalety

Jakie zalety ma skorzystanie z leasingu nieruchomości?

  • Nie jest potrzebna tak dobra kondycja finansowa przedsiębiorstwa, jak wówczas, gdy właściciel firmy ubiega się o kredyt (nie jest sprawdzana zdolność kredytowa, ważne jest natomiast odpowiednie zabezpieczenie).
  • Korzystne pod względem podatkowym rozliczenie zakupu sfinansowanego za pomocą leasingu, a tym samym - obniżenie podstawy opodatkowania. Leasing operacyjny daje możliwość zaliczenia do kosztów wszystkich wydatków (opłaty wstępnej, rat leasingowych, kosztów bieżącej eksploatacji), a finansowy pozwala na odliczenie odpisów amortyzacyjnych oraz części odsetkowej rat.

Leasing nieruchomości - kto może skorzystać?

Leasing nieruchomości to możliwość, z której może skorzystać praktycznie każda firma, jednak należy pamiętać, że niektórym przedsiębiorcom opłaci się on bardziej, a innym mniej.

Leasing nieruchomości jest kierowany głównie do firm:

  • które nie posiadają zadowalającej historii kredytowej (zabezpieczenie stanowi bowiem nieruchomość),
  • którym zależy na ulgach podatkowych,
  • zaliczanych do dużych lub średnich przedsiębiorstw o w miarę stabilnej sytuacji,
  • które są gotowe na długoterminową spłatę rat.

W związku z powyższym, każdy przedsiębiorca, który rozważa leasing nieruchomości powinien dokładnie przeanalizować możliwości swojej firmy, sprawdzić, na jakich warunkach może podpisać taką umowę oraz porównać ją do np. kredytu, który jest w jego zasięgu.

 

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów