0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wynajem długoterminowy alternatywą dla zakupu lub leasingu samochodu?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Przedsiębiorcy mają do wyboru wiele sposobów na pozyskanie samochodu do firmy. Spośród nich wciąż największą popularnością cieszy się leasing. Jednak jego pozycja może się zmienić, bowiem na horyzoncie pojawił się poważny konkurent - długoterminowy wynajem. Z tego rozwiązania jeszcze do niedawna mogły korzystać głównie większe firmy, których flota samochodowa obejmowała więcej niż 20 samochodów. Obecnie na polskim rynku możliwe staje się długoterminowe wynajęcie samochodu również przez mniejsze przedsiębiorstwa.

Długoterminowy wynajem - podobny do leasingu, ale...

CFM (ang. Car Fleet Management), czyli wynajem długoterminowy samochodów w swoich założeniach jest bardzo podobny do leasingu. Firma nie pozyskuje bowiem pojazdu na własność, ale płaci przedsiębiorstwu wynajmującemu za możliwość użytkowania auta spośród tych, które znajdują się w jego ofercie. Uzgodniona w umowie miesięczna opłata za taką usługę obejmuje zarówno wynajem pojazdu, jak i jego kompleksową obsługę przez wyspecjalizowaną firmę zewnętrzną. W związku z tym właściciel firmy nie musi martwić się o kwestie związane z bieżącą obsługą samochodu, jego serwisowaniem, czy też ubezpieczaniem.

Tym, co w zasadniczy sposób różni wynajem długoterminowy od leasingu jest brak możliwości wykupienia auta po zakończeniu umowy. W takim przypadku samochód jest po prostu zwracany właścicielowi.

Korzyści z takiego rozwiązania są duże - po pierwsze, podobnie jak przy leasingu, przedsiębiorca ma prawo do zaliczenia rat do kosztów uzyskania przychodu. Po drugie, pod względem logistycznym nie musi martwić się o ww. kwestie związane z użytkowaniem samochodu. Co więcej, właściciel firmy nie zostanie zaskoczony kosztami utrzymania samochodu - dzięki temu, iż opłacane są w formie comiesięcznych rat regulowanych umową, stają się bardziej przewidywalne. Przy takim rozwiązaniu nie zmienia się również zdolność kredytowa przedsiębiorcy.

Nieopisaną zaletą wynajmu długoterminowego jest fakt, iż w przypadku awarii samochodu przedsiębiorca otrzymuje pojazd zastępczy. Pozwala to na zachowanie płynności funkcjonowania firmy, ponieważ właściciel nie musi rezygnować z czynności, do których potrzebny jest mu samochód.

W przeciwieństwie do leasingu, przy wynajmie długoterminowym przedsiębiorca może, ale nie musi dokonywać opłaty wstępnej. Oznacza to, iż aby skorzystać z oferty nie musi on posiadać żadnego wkładu własnego.

Długoterminowy wynajem dostępny również dla małych firm

Usługi CFM od zawsze kierowane były raczej do dużych przedsiębiorstw, np. firm transportowych, czy też zatrudniających wielu przedstawicieli handlowych. Na Zachodzie nikogo nie dziwi jednak fakt, iż z długoterminowego wynajmu korzystają również małe firmy. W Polsce jest to możliwe dopiero od niedawna.

Decydując się na skorzystanie z takiej oferty, przedsiębiorca powinien pamiętać o tym, iż jego firma może zostać sprawdzona pod względem zdolności terminowego płacenia rachunków. Służy do tego specjalny proces weryfikacyjny. Oznacza to, że rozwiązanie to, podobnie jak kredyt, czy leasing nie będzie dostępny dla wszystkich małych firm.

Długoterminowy wynajem samochodu to z pewnością wygodne rozwiązanie. Przez wzgląd na dodatkowe usługi świadczone w ramach zawartej umowy oraz stosunkowo niską wysokość miesięcznej raty, może stać się silną konkurencją dla tradycyjnych form finansowania w małych firmach.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów